خانه / بورس و سهام / در گروه های بازار سهام چه می گذرد؟

در گروه های بازار سهام چه می گذرد؟

در گروه ساختمانی در رابطه با اوراق مسکن برای جلوگیری از افزایش قیمت اوراق مسکن در بازار محدودیت هایی برای پرداخت تفاوت تسهیلات جعاله و خرید مسکن اعمال شد.


برخی اقدامات برای جلوگیری از افزایش قیمت اوراق مسکن و محدودیت هایی که از سوی فرا بورس اعمال شده جواب نداد و قیمت ها همچنان بالا رفت  که این امر موجب افزایش واسطه گری و افزایش قیمت اوراق مسکن می شود .

در گروه بانکی با توجه آن که قرار بود بانک صادرات سهام وغدیر خود را واگذار نماید شاهد تشکیل صف خرید چند میلیونی در نماد این سهم بودیم در سبد بانک صادرات حدود ۱۰ درصد از سهام شرکت بزرگ سرمایه گذاری غدیر وجود داشت که دولت ماه گذشته در حکمی اعللام کرد  سرمایه گذاری بانک ها در بخش غیر بانکی نمی تواند بیش از ۴۰ درصد سرمایه آنها باشد و به بانک ها ۳سال فرصت داد تا ساختمان ها، زمینها و و سهام متعلق به شرکت های تابعه شان را بفروشند .

بانک صادرات نیز در راستای خروج بانک ها از بنگاه داری باید حرکت نماید  بانک پاسارگاد نیز هنوز گزارش فعالیت آن در مجلس به دلیل آماده نبودن این گزارش باز نشده است.

در گروه معدنی، فلزی در مورد قیمت نوسانات آن،  بازار راکد مس که این روزها در انتظارات تغیرات اساسی است و با رکود عمیقی دست و پنجه نرم میکند به طوری که حتی افزایش قیمت ها نیز نمی تواند ترغیب کننده مشتریان برای خرید این محصول باشد همچنین مشکل در بازار فلزات سرخ عمیق شده است و به نظر این افت و خیز قیمت ها با روال صحیح عرضه و تقاضا می تواند به حالت بهتری بازگردد.

در گروه خودرویی و قطعه سازی روند واردات انواع خودرو به کشور در چند سال اخیر صعودی بوده است در سال جاری نیز وااردات خودرو به کشور بیش از دو برابر شده است به طوری که در ۵ ماه اول سال جاری حدود ۱۴۴ هزار دستگاه خودروی سواری وارد کشور شده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۴۳ درصد افزایش یافته است که تبعات این واردات باعث شده به حمایت از خودروی های داخلی بپردازند و قوانینی وضع کنند.

افزایش سرمایه قند خراسان از محل سود انباشته و اندوخته نیز در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است همچنین شرکت سرمایه گذاری مسکن مهر تهران در جدید ترین گزارش سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۱۵ تومان پیش بینی کرده که نسبت به سال مالی قبل با افزایش ۱ درصدی همراه بوده است.

در گروه شوینده ها مجوز افزایش ۱۲ درصدی نرخ فروش محصولات شوینده به جز دو محصول پودر و صابون در دستور کار شرکت های تولیدی قرار گرفت همچنین دلیل عدم افزایش نرخ فروش  پودر و صابون مخالفت سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کنندگان هست این افزایش نرخ از اول مهر اجرا شده است و تاثیر بسزایی در سودآوری شرکت های تولید کننده محصولات فوق دارد.

در گروه سرمایه گذاری نیز بنا بر اعلام سازمان حسابرسی با توجه به لازم اجرا شدن استاندارد شماره ۱۵ شرکت های سرمایه گذاری و سایر شرکت ها باید در پایان سال مالی هر سال سود ناشی از افزایش ارزش در سرمایه گذاری های سریع المعامله خود را شناسایی کنند با توجه به ابهامات این بند سازمان حسابرسی  اجرای این الزامات را به سال ۹۴ موکول کرد

در گروه سیمانی نیز اکثر موضوعات پیرامون تمهیدات لازم و جلسات کارشناسی برای ورود سیمان به بورس کالا می باشد گرچه به نظر میرسد وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ای برای ورود سیمان به بورس کالا ندارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*