خانه / بورس و سهام / نگاهی به “شبهرن” بعد از مجمع

نگاهی به “شبهرن” بعد از مجمع

سهامداران شرکت نفت بهران در حالی بعد از برگزاری مجمع عمومی سالیانه این شرکت در ابتدای هفته جاری، چشم انتظار بازگشایی نماد معاملاتی “شبهرن” هستند که شاید نیم نگاهی به وضعیت مالی آن نیز خالی از لطف نباشد.

معاون حسابداری بازرگانی شرکت نفت بهران با اشاره به زمان بازگشایی نماد معاملاتی “شبهرن” در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با توجه به برگزاری مجمع عمومی سهامداران شرکت در روز شنبه هفته جاری، خلاصه نکات و همچنین اطلاعاتی در خصوص میانگین قیمت ارز مورد استفاده طی سه ماهه ابتدایی سال جاری باید به اطلاع سازمان بورس می رسید که با ارسال این اطلاعات از سوی شرکت، امیدواریم ظرف این هفته نماد “شبهرن” نیز بازگشایی شود.

مهدی شهیدیان پیرامون وضعیت تولید و فروش محصولات تولیدی نفت بهران گفت: طی سال گذشته حدود 50 درصد از سهم محصولات روغنی مورد نیاز کشور توسط شرکت نفت بهران تأمین شد و در سال جاری نیز این سیاست همچنان ادامه خواهد داشت، حال آنکه براساس رویه هر ساله شرکت، میزان تولید و به تبع آن فروش محصولات نیز با افزایش مقداری همراه خواهد بود. افزون برآنکه برای سال جاری ترکیب تولیدات “شبهرن” نیز با اندکی تغییرات رو به رو می شود.

وی در خصوص روند صادرات محصولات و همچنین واردات مواد اولیه مورد نیاز شرکت اظهار داشت: با وجود موانعی در سطح روابط بین المللی، خوشبختانه تاکنون با مشکل جدی در زمینه صادرات محصولات و همچنین واردات مواد اولیه مواجه نبودیم. در خصوص تأمین ارز مورد نیاز در این حوزه نیز بخشی از ارز مذکور از اتاق مبادلاتی و مابقی آن از بازار آزاد تأمین شده است.

این مقام مسئول پیرامون روند کاهشی نرخ ارز و تأثیر آن بر درآمدها و هزینه های “شبهرن” گفت: توجه به این نکته حائز اهمیت است که اثرات درآمدی و هزینه ای هرگونه تغییر در نرخ ارز با یک تأخیر زمانی هفت تا هشت ماهه بر صورت های مالی شرکت اعمال خواهد شد؛ بنابراین با عنایت به حجم 47 درصدی واردات مواد اولیه در “شبهرن”، در صورت تداوم کاهش نرخ ارز اثرات کاهش بهای تمام شده محصولات طی ماه های آینده در گزارش ها نمایان خواهد شد. حال آنکه باید دید نرخ ارز در مقایسه با برآورد قیمت دلار دو هزار و 500 تومانی در بودجه “شبهرن” چه تغییراتی خواهد داشت.

شهیدیان در ارتباط با احتمال دریافت مجوز افزایش مجدد نرخ فروش برای محصولات روغن موتور عنوان کرد: هرگونه افزایش نرخ مجدد منوط به تغییر در قیمت لوبکات مصرفی این شرکت، که حدود 90 درصد از بهای تمام شده تولیدات “شبهرن” را تشکیل می دهد، می باشد. از همین رو در شرایط فعلی و با توجه به عدم تغییر با اهمیت در قیمت لوبکات مصرفی برنامه خاصی در خصوص رشد قیمت های فروش وجود ندارد مگر آنکه تغییراتی در بهای تمام شده محصولات رخ دهد.

معاون حسابداری بازرگانی “شبهرن” با اشاره به برنامه افزایش سرمایه شرکت نیز اظهار داشت: شرکت نفت بهران در نظر دارد طی سال جاری برنامه افزایش سرمایه 66 درصدی خود را از محل اندوخته و در جهت افزایش سرمایه در گردش شرکت به اجرا درآورد که امیدواریم به زودی مجوز آن از سوی سازمان بورس دریافت شود.

وی همچنین پیرامون طرح های توسعه ای این شرکت نیز اظهار داشت: طرح بهبود کیفیت روغن تولیدی در واحد MEK یکی از مهمترین طرح های “شبهرن” بوده که تا پایان سال 91 حدود 14 درصد پیشرفت داشته است.

شهیدیان ادامه داد: با بهره برداری از این پروژه ظرفیت استحصال روغن از لوبکات مصرفی افزایش یافته و بازدهی تولید نیز با رشد قابل توجهی همراه خواهد شد.

این مقام مسئول در خاتمه در بیان چشم انداز صنعت محصولات روغنی در کشور گفت: با توجه به عرضه لوبکات مصرفی به قیمت فوب خلیج فارس از سوی دولت، در حال حاضر قیمت روغن پایه داخلی و خارجی تفاوت چندانی برای واردکنندگان این صنعت نخواهد داشت مگر آنکه در بحث دریافت عوارض گمرکی واردات این محصول تغییراتی حاصل شود. از همین رو در شرایط فعلی وضعیت تولید و فروش محصولات در این صنعت مناسب بوده و شرکت های داخلی نیز توانسته اند سهم با اهمیتی از تقاضای محصولات روغنی را برطرف سازند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*