خانه / بورس و سهام / صرفاً جهت اطلاع بورسی / شیرهایی که بی یال و کوپال شده اند

صرفاً جهت اطلاع بورسی / شیرهایی که بی یال و کوپال شده اند

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۳٫۰۷٫۱۹ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با یک واحد افت به رقم ۵۲۶۸۶ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۱ واحد افت عدد ۱۴۲۳۶۴ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۱۱ واحد کاهش به رقم ۷۱۷۷۱ واحد رسید.

همچنین در این روز “کگل” با ۲۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وامید” با ۲۲ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با یک واحد افزایش به رقم ۸۲۹ واحد رسید.

در این شرایط امروز “وگردش” با ۰٫۵ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “زاگرس” با ۰٫۳ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۱۲۷ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۸۰۹ میلیارد ریال رسید.

به گزارش بورس نیوز، بازار سهام امروز معاملات کم حجمی را سپری کرد و روند حاکم بر شاخص بورس منفی بود که برخلاف این کلیت نزولی این سهام شرکت های کوچک بودند که برخلاف صنایع بزرگ در تالار عرض اندام کردند.

همانند روزهای قبل نیز تنها نمادهایی با نوسان همراه شدند که یا اخبار جدیدی پیرامون آنها اعلام شده و یا بازار شایعات و اخبار جدید اثرگذار بر آنها داغ است.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع:

“وگردش” و “سمگا”: این دو سهم که سرنوشتشان به نوعی به یکدیگر گره خورده، امروز نیز با اقبال سرمایه گذاران و صف های خرید سهام همراه بودند تا بازی این دو سهم همچنان ادامه دار باشد.

“توریل”: از این سهم فرابورسی نیز خبرهایی مبنی بر افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی به گوش می رسد و با توجه به این گمانه زنی ها سهم در حالی با صف خرید همراه بود که در سایر نمادهای این گروه خبر خاصی منتشر نشده است.

“حسینا”: سهام توسعه خدمات دریایی و بندری حسینا که در بهبهه روند منفی قیمت ها در بورس هر روز با رشد قیمت پنج درصدی و تداوم صف خریداران بسیاری را در کسب بازدهی مثبت خود بی نصیب گذاشته بود، این روزها چندان قدرتی برای بالا رفتن از خود نشان نمی دهد و به نظر می رسد روزهای اوج “حسینا” و دوران خوش سهامداران آن سر آمده و سهم بیشتر در دامنه نوسان منفی روزگار می گذراند.

“وبانک”: در رابطه با سرمایه گذاری گروه توسعه ملی نیز شاهد افزایش حجم معاملات هستیم؛ اما در نماد “وبانک” فروشنده حقوقی فعلاً دست بردارنیست؛ بطوریکه طی معاملات امروز بیش از ۹۲ درصد حجم سهام فروخته شده مربوط به دو سهامدار حقوقی بوده است. در خصوص این نماد گمانه زنی ها از احتمال عرضه قریب الوقوع “سیدکو” در بورس حکایت دارد. ضمن اینکه گفته می شود اخبار جدیدی پیرامون “وبانک” در راه است که می تواند نیمه دوم امسال تحول قابل قبولی را در این شرکت بورسی رقم بزند.

“وامید”: در دیگر نمادهای فعال شرکت های چند رشته ای صنعتی هم گروه با وبانک، امروز شاهد توقف نماد معاملاتی “وامید” پیرامون برگزاری مجمع فوق العاده جهت تصمیم گیری برای افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران بودیم.

“بترانس”: نماد این شرکت فعال در صنعت برق نیز با اعلام خبر برگشت ۳۲ درصد از سهام “بترانس” از مالکیت بانک ملی به پرتفوی مجموعه سینا فرآیند نیرو موجب شد صف خریداران در نماد مذکور تشکیل شود و در کنار حجم معاملات اندک تا پایان معاملات ۶٫۵ میلیون دستور خرید بدون تقاضا باقی ماند.

“فلزات اساسی”: نمادهای این گروه گرچه طی روز جاری روندی صعودی را در اغلب شرکت های خود شاهد بودند که به نظر می رسد در اغلب شرکت های فعال مناسب بودن نسبت قیمت به عایدی سهام دلیل این روند مثبت باشد. گرچه بازار این گروه به دلیل قیمت بازارهای جهانی با اقبال چندان زیادی همراه نیستند.

“کانه های غیرفلزی”: صف خریداران برای اغلب سهام این گروه نیز در بازار امروز به چشم می خورد و در میان این نمادها “کگاز” و “کاذر” بیش از سایرین مورد توجه بودند. به نظر می رسد انتشار خبرهایی همچون افزایش سرمایه برخی شرکت های این گروه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها عامل اقبال به سهام آنها باشد.

“مواد غذایی و محصول لبنی”: گروه مواد خوراکی، آشامیدنی ها و مواد لبنیاتی هم با اقبال سرمایه گذاران معاملات هفتگی خود را آغاز کردند و اغلب اهالی تالار منتظر اعمال آثار افزایش نرخ ها بر سود برآوردی این شرکت ها هستند.

“پتروشیمی”: سهام فعالان محصولات شیمیایی و پتروشیمی نیز روزهای کم خبری را می گذرانند و اتفاق چندان جالب توجهی در این نمادها قابل مشاهده نیست. شاید انتشار گزارش های عملکرد شش ماهه این شرکت ها بتوانند به فضای سکوت و بی خبری آنها پایان دهد.

اما در مجموع بازار سهام همچنان با حجم پایین معاملات دست و پنجه نرم می کند و این امر در بازار بورس و فرابورس به وضوح قابل مشاهده است. در این شرایط گرچه در برخی شرکت ها شاهد افزایش قیمت سهام و تشکیل صف های خریداران هستیم، اما مسلم به نظر می رسد که هنوز اقبال و اطمینان لازم به بازار سرمایه بازنگشته و این خود عامل اصلی است برای تبدیل صنایع بزرگ بازار به شیرهای بی یال و کوپالی که نمی توانند همچون گذشته در مقابل سایرین قدرت نمایی کرده و به عبارتی سلطه خود را بر دیگران اعمال کنند. بایستی دید این ویژگی دوباره چه زمانی به بزرگان بورس بر می گردد تا در پی آن بازیگران بازار نیز شاهد اعمال اثر روند معاملات پرقدرت آنها بر کلیت بازار و نیز دیگر سهام قابل معامله در بورس باشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*