خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بازار بورس / چهارشنبه ۲۳ مهر

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بازار بورس / چهارشنبه ۲۳ مهر

شاخص کل بورس ۸۵ واحد صعود کرد و به رقم ۷۱،۹۷۸ واحد رسید . نمادهای وبانک با ۲۴ واحد، حکشتی با ۲۰ واحد، فولاژ ۱۶ واحد و خودرو ۱۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای تاپیکو با ۲۴ واحد و پارسان ۹ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۴۹ میلیارد تومان رسید که نمادهای رمپنا با ۶٫۵ و ثفارس با ۱٫۳ بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس نیز ، شاخص ایفکس ۲٫۷ واحد نزول کرد و به رقم ۸۲۸ واحد رسید ، نمادهای زاگرس و جم بیشترین تاثیر منفی و نمادهای حسینا و سبحان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۶۵ میلیارد تومان رسید که نمادهای حسینا و سمگاح هر کدام با ۷٫۱ و ۳٫۲ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

بازار سرمایه آخرین روز کاری هفته را سبز رنگ پشت سر گذاشت و سهامداران را برای هفته اینده امیدوار کرد . امروز شاخص کل برای لحظاتی توانست از محدوده ۷۲ هزار واحدی خود عبور کند ولی در نهایت با فشار فروش برخی ار نمادها از جمله تاپیکو جلوی رشد شاخص گرفته شد تا شاخص در استانه کانال ۷۲ هزاری خود قرار بگیرد .

با توجه به نزدیک شدن ارائه گزارشات میان دورهای و روی خوش بازار به این مهم ، بازار را برای هفته آینده سبز رنگ وبا رشد ملایم پیش بینی می کنیم .

مهم ترین اخبار اقتصادی

روز گذشته شایعاتی پیرامون تغییر رئیس سازمان بورس به گوش رسید در همین رابطه ، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در واکنش به انتشار شایعاتی مبنی بر تغییر رییس سازمان بورس گفت : این شایعات به هیچ وجه صحت ندارد و دکتر صالح آبادی با قوت به فعالیت خود در این سازمان ادامه می دهد . ، دکتر شاپور محمدی با بیان مطلب فوق افزود : مدیریت دکتر صالح آبادی در بازار خوب بوده و از نظر ما وی در بورس قوی عمل کرده است به طوریکه در سایه مدیریت او در روزهای اخیر، فضای با ثبات و مناسبی در بازار سهام ایجاد شده است.

مهم ترین اخبار سیاسی

هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای از روز گذشته با هدف دستیابی به تفاهم میان ایران و ۱+۵ از روز گذشته در وین آغاز شد. مذاکراتی با محوریت گفت‌وگوهای ایران و آمریکا به‌عنوان دو طرف اصلی گفت‌وگوها که این روزها در مدت زمان کوتاهی که تا پایان مهلت‌شان (سوم آذر‌ماه) برای حصول به نتیجه نهایی باقی است، تلاش‌های خود را برای رسیدن به نتیجه مطلوب سرعت بخشیده‌اند. از این رو، روز گذشته محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در وین از این دور از مذاکرات به‌عنوان راهی برای هموار‌تر کردن راه رسیدن به توافق نهایی یاد کرد .او در عین حال رسیدن به توافق در این مذاکرات را بسیار بعید توصیف کرد و گفت موضوعاتی هنوز باقیمانده است که باید حل‌وفصل شوند، موضوعات بسیار زیادی هستند.

در همین رابه قرار است ، گفت‌وگوهای هسته‌ای در سطح عالی بین ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ از روز پنجشنبه آغاز شود  و دو طرف مذاکره برای رسیدن به راه حلی جامع برای حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را ادامه خواهند داد . قبل از آغاز این دیدارها در شهر وین، پایتخت اتریش، جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در وین دیداری با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران خواهد داشت. . مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون روز سه‌شنبه گفت ظریف، خانم اشتون و مذاکره‌‌کنندگان ارشد طرف ایران و گروه ۱+۵ در گفت‌وگوهای روز پنجشنبه حضور خواهند داشت .

در مورد مخالفت کاخ سفید با کنگره در مورد ایران شنیدیم که ، دولت آمریکا در حال حاضر به دموکرات‌های مجلس سنا متوسل شده است تا تلاش جمهوری‌خواهان برای دادن حق امتیاز به کنگره درباره هرگونه توافق نهایی با ایران را متوقف کند . باب کروکر، لیندزی گراهام، مارکو روبیو و جان مک کین از جمله جمهوری خواهانی بودند که سال گذشته طرح قانون ۲۰۱۴ مذاکرات هسته‌ای با ایران را ارائه دادند. این لایحه از دولت آمریکا می‌خواهد تا پیش‌نویس هرگونه توافق با ایران را سه روز پیش از امضا کردن به سنا ارائه دهد تا در مورد آن تصمیم‌گیری کند . جمهوری‌خواهان از این پس می‌خواهند که کنگره اجازه داشته باشد در صورتی که توافق نهایی با ایران با استانداردهای آن‌ها هماهنگ نباشد با آن مخالفت کنند .

  در مورد اظهارات کری در خبری شنیدیم که ایشان ، در کنفرانس خبری پس از دیدار با “سرگی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه گفت که آمریکا و اروپا عمیقا به حق حاکمیت اوکراین متعهد هستند . جان کری افزود: گفت‌وگوها با لاوروف درباره ابولا، افغانستان، ایران، کره شمالی، خاورمیانه، روند صلح بوده و همچنین به سوریه، یمن، تونس و داعش نیز اشاره شده است .

 در مورد داعش، منابع امنیتی اعلام کردند که درگیری‌ها با تروریست‌های داعش به نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد رسیده است. این در حالی است که سخنگوی عملیات بغداد وقوع درگیری‌ها در اطراف فرودگاه بین المللی را تکذیب و اعلام کرده است که بغداد امن است .

 فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بود ، بر این اساس مس به قیمت ۶۷۸۰ دلار، آلومنیوم ۱۰۹۰ دلار ، روی ۲۳۲۳ دلار ، و سرب ۲۰۵۳ دلار برای هر تن داد و ستد شدند . دلار به قیمت ۳۲۶۰ تومان معامله شد. سکه به قیمت ۹۳۴ هزار تومان رسید.

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، روند معملات نسبت به روز گذشته متعادل تر بود و اکثر نمادها در محد.ده صفر تابلو معامله شدند ، خفنر و خپویش از جمله نمادهایی بودند که با اقبال خوبی همراه شدند .

در مورد زامیاد،  حسن امیری ، در رابطه با شایعه افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی زامیاد از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اظهار داشت: اصل موضوع این است که گروه سایپا به همه زیرمجموعه های خود از جمله زامیاد اعلام کرده نسبت به بررسی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اقدام کنند. اما تاکنون شرکت زامیاد نه گزارشی را در این مورد داده و نه رقم دقیقی برای افزایش سرمایه تعیین کرده است . وی ادامه داد: بنابراین به دلیل نامشخص بودن زمان ارایه گزارش توجیهی و میزان افزایش سرمایه ،درحال حاضر نمی توان حرفی از طرح افزایش سرمایه زامیاد به میان آورد. چون هیچ بخش آن مشخص نیست و فقط در حد اعلام به زیر مجموعه هایی مانند زامیاد است.برهمین اساس شایعه افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی صحت ندارد . معاون معاون مالی و اقتصادی سایپا در رابطه با دیگر شایعه مطرح شده در مورد زامیاد مبنی بر رای یک دادگاه به نفع این شرکت و تعدیل ۱۰ تا ۱۵ تومانی هر سهم آن توضیح داد: اصلا” بحث دادگاه و رای و دعوای حقوقی مطرح نبوده و نیست. بلکه شرکت زامیاد حدود ۴ سال پیش با وزارت نفت تفاهم نامه ایی در مورد بهینه سازی خودروها و دریافت سوبسید منعقد کرده که پیگیری ها به طور عادی از طریق مراحل اداری درحال انجام بوده و هنوز به نتیجه ایی نرسیده است . بنابراین چنین شایعه ایی صحت ندارد .

 در گروه مخابرات ، نماد اخابر در محدوده قیمتی ۲۵۰ تومان معامله شد . و همراه نیز متعادل و در محدوده صفر تابلو معاملات امروز را پشت سر گذاشت.

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه ۱۹۷ خود پیشنهاد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درخصوص اصلاح بند ۶ مصوبات جلسات ۳۷، ۳۸ و ۳۹ کمیسیون درخصوص تعرفه پیامک تلفن ثابت و بین‌الملل را بررسی و تعرفه‌های جدید را تصویب و جایگزین کرد . به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، براساس این مصوبه، تعرفه پیامک در شبکه تلفن ثابت در داخل استان ۶۰ ریال و بین استانی ۱۲۰ ریال است . همچنین تعرفه ارسال پیامک از تلفن همراه به تلفن ثابت ۱۲۰ریال و از تلفن ثابت به تلفن همراه نیز ۱۲۰ ریال تصویب شده است .

در گروه ساختمانی برخی نمادها از جمله ثاخت و ثفارس با اقبال خوبی همراه بودند . سایر نمادها معاملات متعادلی را داشتند . در خبری شنیدیم که ، رئیس اتحادیه مشاوران املاک از رشد معاملات مسکن در کشور خبر داد و گفت:کل معاملات شهریور امسال به ۱۸۸ هزارو ۷۵۱ قرارداد رسید در حالی که این رقم شهریور سال گذشته ۱۶۱ هزار و ۱۲۴ فقره بود. حسام عقبایی با اشاره به مناسب بودن وضعیت معاملات مسکن در نیمه نخست امسال پیش بینی کرد تا پایان پاییز امسال حجم معاملات در حوزه مسکن افزایش یابد.

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، حجم معاملات بسیار پایین بود و اکثر نمادها را قرمز رنگ مشاهده کریم . تاپیکو امروز نیز معاملات منفی را پشست سر گذاشت و به قیمت ۲۷۵ تومان رسید . جم که از نظر بنیادی سهم خوبی می باشد در محدوده ۹۵۷ تومان داد و ستد شد .

در خبری شنیدیم که ، عباس شعری مقدم در مجمع عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی یکی از چالش‌های پیش روی توسعه صنعت پتروشیمی در کشور را خصوصی سازی انجام گرفته عنوان کرد و گفت: هم اکنون سهم صنعت پتروشیمی ایران در منطقه خاورمیانه ۲۲٫۴ درصد است . مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه سهم صنایع پتروشیمی ایران در بازار جهانی حدود ۲٫۳ درصد است، تصریح کرد: با وارد مدار تولید شدن چند طرح جدید پتروشیمی سهم  ایران در بازار های جهانی افزایش خواهد یافت . معاون وزیر نفت با بیان اینکه در سال های گذشته به علت تحریم و مشکلات تامین خوراک از ۶۰ میلیون تن ظرفیت تولید در پتروشیمی‌ها ۴۰ میلیون تن مورد استفاده قرار گرفت اظهار داشت: پیش بینی می شود با افزایش خوراک مجتمع‌های پتروشیمی بتوان با تمام ظرفیت اقدام به تولید کرد .

 در مورد فارس که جهت برگزاری مجمع عمومی خود متوقف شده شنیدیم که ، این شرکت برنامه ای مدون جهت بهره برداری از پنج پروژه در دست اجرای خود طراحی نموده که طی آن مقرر گردیده تا این پروژه ها تا پایان سال ۹۷ به طور کامل اجرایی شوند . مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان این مطلب عنوان کرد: نقدینگی حدود شش میلیارد یورویی جهت تأمین هزینه های ناشی از اجرای پروژه های مذکور نیاز است که در همین راستا در نظر داریم ۳۰ درصد از این مبلغ را از محل نقدینگی در اختیار شرکت، اجرای برنامه افزایش سرمایه، واگذاری سهام شرکت های زیرمجموعه غیر بورسی به بورس تأمین کنیم و مابقی آن با دریافت وام ارزی از صندوق توسعه ملی فراهم شود که اقدامات لازم جهت دریافت تسهیلات ارزی از صندوق مذکور نیز در حال پیگیری است .

شرکت گلتاش در جدیدترین گزارش ۹ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۰۹/۳۰ شرکت را مبلغ ۲۳۲۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با فزایش ۲ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۶۳۰ ریال سود کنار بگذارد و ۷۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. در این گزارش فروش شرکت با افزایش ۶ درصدی نسبت به گزارش قبلی همراه بوده است .

 در گروه پالایشگاهی، معاملات کم حجم و در محدوده صفر تابلو بود . کاهش قیمت نفت از جمله نگرانی هایی است که چندی است از سوی کارشناسان اقتصادی به گوش می رسد . قیمت نفت اوپک و برنت در محدوده ۸۵ دلار برای هر بشکه معامله شدند . نفت سبک ایران ۹۹٫۷ و نفت سنگین ایران ۹۵٫۷ دلار برای هر بشکه داد و ستد شد . به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی که نماینده کشورهای صنعتی جهان است در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: کاهش اخیر قیمت نفت به نظر می رسد بر پایه عرضه و تقاضا باشد . کاهش بیشتر قیمت نفت احتمالا برای تاثیرگذاری روی عرضه یا برای رشد تقاضا لازم خواهد بود . قیمت نفت برای سومین ماه متوالی در ماه سپتامبر کاهش یافته و نفت برنت در محدوده ۸۵ دلار در هر بشکه که پایین ترین قیمت چهار سال اخیر است معامله میشود که به دلیل عرضه کافی، رشد کند تقاضا و افزایش ارزش دلار است .

در خبری مربوط به این گروه و به نقل از وال‌استریت ژورنال، شرکت نفتی بزرگ اِنی ایتالیا اولین محموله نفتی خود را از ایران دریافت کرد که اولین محموله نفتی است که ایران از دو سال پیش به این کشور صادر می‌کند . این اقدام نشان از کاهش محدویت‌های شدیدی است که پس از توافق موقت میان ایران و غرب در نوامبر سال ۲۰۱۳ حاصل شده است . تحویل این محموله نفتی بر اساس معافیتی است که اتحادیه اروپا به انی در راستای دریافت طلب خود از ایران داده است. در سال ۲۰۱۲ شرکت اِنی ۲ میلیارد دلار از ایران طلب داشت که به دلیل توسعه میادین نفتی ایران بوده است.

در گروه فولادی خبری شنیدیم در مورد فولاد هرمزگان ، مدیرعامل فولاد هرمزگان گفت: در حال حاضر بزرگ‌ترین خطری که ادامه حیات فولاد هرمزگان را تهدید می‌کند عدم تامین مناسب مواد اولیه است و این شرکت به جای توسعه و افزایش تولید محصولات ویژه مورد نیاز مملکت فعلا تمام انرژی خود را صرف تامین مواد اولیه از داخل و خارج کرده که علاوه‌بر آنکه هر روز با خطر توقف روبه‌رو است، خسارت‌های سنگین تجهیزاتی و اقتصادی و افت تولید را نیز تحمل کرده و ادامه کار در این شرایط غیر اقتصادی خواهد بود .مرتضی آقاجانی به کمبود مواد اولیه و کم شدن سهمیه مواد اولیه (گندله) فولاد هرمزگان نسبت به سال گذشته اشاره کرد و افزود: با توجه به معادن غنی سنگ‌آهن در منطقه گل‌گهر، همچنین وجود خط تولید کنسانتره و گندله در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، با هدف ایجاد ارزش افزوده، احداث واحدهای فولادسازی در منطقه آزاد کنار دریا در برنامه کاری قرار گرفته و با توجه به اینکه از ابتدای آغاز به‌کار کارخانه فولاد هرمزگان تهیه مواد اولیه آن ازطریق منطقه گل‌گهر پیش‌بینی شده بود، اکنون این واحد صنعتی با مشکل کمبود گندله روبه‌رو است . لازم به ذکر است که مالک ۱۰۰ درصدی فولاد هرمزگان شرکت فولاد مبارکه می باشد .

در گروه تجهیزاتی ، نماد فاذر با اقبال خوبی همراه شد و در حالی توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد که در حدود ۱۹ میلیون از سهامش داد و ستد شد . اولین مقاومت پیش روی سهم قیمت ۲۴۰ تومان می باشد . فاراک به قیمت ۴۷۶ و مپنا به قیمت ۶۴۵ تومان رسید .

از مهم ترین دلایل استقبال سهامداران به نماد فاذر شایعه ارائه گزارش مناسب میاندوره ای می باشد .

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*