خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۳ آبان

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۳ آبان

شاخص کل بورس اوراق بهادار، ۱۹ واحد افزایش پیدا کرد و به رقم ۷۴،۱۵۲ واحد رسید . نمادهای فملی با ۷۵ واحد ، وپاسار با ۲۵ واحد و وبصادر با ۱۸ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شاراک با ۲۳ واحد ، وغدیر با ۱۹ واحد و کچاد با ۱۵ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۵۹٫۱ میلیاردتومان رسید که نمادها وخارزم با ۹٫۴ و حفاری با ۷٫۶ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و در رقم ۸۴۲ واحد درجا زد . نمادهای مارون و بمپنا بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وگردش و شرانل بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۰٫۵ میلیارد تومان رسید که نمادهای حسینا با ۳٫۵ میلیارد تومان و بمپنا با ۳٫۳ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

جز برخی از گروه از جمله ساختمانی ، اکثر گروه ها را امروز با فشار فروش مشاهده کردیم . رشد شاخص در هفته گذشته باعث شد تا امروز اکثر نمادها با فشار فروش همراه شوند . ولی در نهایت شاخص بورس با رشد اندک ۱۹ واحدی به کار خود خاتمه داد . گزارشات میاندوره ای شرکت ها با سرعت زیادی در حال منتشر شدن می باشد انچه در بیشتر گروه ها و نمادها  به چشم می خورد پوشش های مناسب ولی بدون تعدیل است .  لازم به ذکر است که ارزش معاملات امروز نسبت به معاملات هفته گذشته حدود ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته است .

با نزدیک شدن به مهلت آخر مذاکرات هسته ای که تنها کم تر از یک ماه دیگر باقی مانده است اخبار خوبی از گوشه و کنار شنیده می شود . امیدواریم که در پایان مهلت قانونی، نتیجه مذاکرات مثبت باشد تا بار دیگر اقتصاد و بازار سرمایه به شرایط رونق و منطقی خود باز گردد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خصوص سهام عدالت در خبری شنیدیم که دولت نماینده سهام عدالت شد ، رئیس سازمان خصوصی سازی با اعلام اینکه مصوبه تعطیل مانده دولت دهم در مورد سهام عدالت را پس از ۵ سال اجرایی کرده‌ایم، گفت: بر اساس این  مصوبه نمایندگی سهام عدالت در شرکت‌های سرمایه پذیر که بخشی از سهام آنها بابت سهام عدالت تخصیص داده شده است تا زمانیکه سهام عدالت آزاد نشده است و در اختیار مشمولین قرار نگرفته، توسط دستگاه‌های اجرایی ذی ربط مدیریت می‌شود و البته این به معنای برگشت سهام به دولت نیست . عبدالله پوری حسینی در جمع خبرنگاران در مورد ممانعت دولت از حضور نمایندگان سهام عدالت بانکها در مجامع آنها گفت: در سال ۸۹ هیئت وزیران مصوبه ای را از سر می گذراند که به موجب آن دستگاه های اجرایی مکلف می شوند که تا زمانیکه سهام عدالت آزادسازی نشده است و بدهکار خزانه هستند، نمایندگی سهام عدالت را دستگاه های اجرایی ذی ربط بر عهده داشته باشند .

در مورد قیمت نفت و مذاکره دو غول نفتی، دور جدید مذاکرات نفتی وزرای ایران و عراق به عنوان دو قطب تولید نفت جهان و اوپک در حالی پشت درهای بسته در تهران به منظور مدیریت و ثبات بخشیدن به قیمت نفت در بازار جهانی انجام شده است که گزارش رسانه‌های سعودی از احتمال برکناری قریب الوقوع وزیر کهنه کار نفت عربستان حکایت دارد . همزمان با سفر حیدر العبادی نخست وزیر عراق به تهران، دور جدید مذاکرات ایران و عراق با حضور بیژن زنگنه و عادل عبدالمهدی وزرای نفت دو کشور هفته جاری پشت درهای بسته در تهران انجام شد . بدون شک مهمترین محور این مذاکرات چند ساعته این دو غول نفتی اوپک و ایران، کاهش و سقوط آزاد قیمت جهانی طلای سیاه بود به طوری‌که مقامات دو کشور در طول چند هفته گذشته بارها نارضایتی خود را از کاهش قیمت نفت اعلام کرده بودند .

همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه در سخنانی بیان داشتند ، دولت درصدد کاهش نابرابری‌ها است، وی افزود گفت: در نظر گرفتن سیاست‌های پولی برای اشتغال لازم است اما کافی نیست . علی ربیعی با تاکید بر اینکه کارآفرینی مشارکت گروه های مختلف اجتماعی را افزایش می دهد، گفت: اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان در حال اتمام است که به زودی پس از تصویب نهایی در کمیسیون اجتماعی دولت به هیات وزیران ارایه می شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در وین آغاز شده بود، پایان یافت . حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه، سرپرست هیات مذاکره‌کننده ایران با ۱+۵ بود . این مذاکرات در چارچوب تصمیم وزیران خارجه ایران و ۱+۵ و کاترین اشتون که هفته گذشته در وین برگزار شد، بود . به گفته حمید بعیدی‌نژاد عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای این نشست برای بررسی ابعاد مختلف تصمیمات و ایده‌هایی بود که در نشست سه‌جانبه ظریف، کری و اشتون مطرح شده بود .

همچنین معاون وزیر امور خارجه آمریکا به منظور دیدار با کشورهای عضو گروه ۱+۵ و گفت‌وگو در خصوص برنامه هسته‌ای ایران طی هفته جاری به لندن سفر می‌کند . وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا قرار است دوشنبه هفته جاری برای دیدار با اعضای ۱+۵ کشور و گفت‌وگو درباره مذاکرات هسته‌ای ایران به لندن پایتخت انگلیس سفر کند . به نقل از خبرگزاری فرانسه، این سفر در حالی انجام می‌شود که تنها پنج هفته تا پایان ضرب‌الأجل ۲۴ نوامبر برای حصول توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ فرصت باقی است . شرمن روز پنج‌شنبه از مقامات ایرانی خواست تا با توجه به فرصت کم باقیمانده تصمیم درست را اتخاذ کنند .

معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مسئولیت عدم حصول توافق را متوجه ایران دانست و گفت اگر ایران به معنای واقعی خواهان حل اختلافات با جامعه جهانی و هموار کردن مسیر لغو تحریم‌های اقتصادی است هیچ فرصتی بهتر از زمان باقیمانده تا ۲۴ نوامبر ندارد .


فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی  که تعطیلات آخر هفته خود را سپری  می کنند ، قیمت فلزات اساسی نسبت به هفته گذشته تغییر اندکی داشت ، بر این اساس، مس به قیمت ۶۷۵۹ دلار، آلومنیوم ۱۹۵۰ دلار، روی ۲۲۶۴ دلار و سرب ۲۰۱۱ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار نیز به قیمت ۳۲۲۱ تومان معامله شد و سکه در محدوده قیمتی ۹۳۰ هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه پالایشگاهی ، در حالی شسپا توانسته است در ۶ ماهه مبلغ ۱۴۲۱ ریال را محقق کند که بر اساس پیش بینی ۳ ماهه شاهد پوشش ۴۱ درصدی می باشیم . تا این لحظه شرکت گزارش پیش بینی ۶ ماهه خود را منتشر نکرده است . شنفت نیز سود هر سهم خود را در گزارش پیش بینی جدید ۸ ریال افزایش داد و به رقم ۱۳۵۰ ریال رساند . شرکت در ۶ ماهه نخست سال توانست ۵۵۱ ریال این پیش بینی که معادل ۴۱ درصد می شود را محقق نماید . ونفت نیز همچنان جز نمادهای پر اقبال بازار است و روزانه حجم زیادی از ان معامله می شود و با صف خرید به کار خود خاتمه می دهد . شایعه فروش نفت قشم به بانک پاسارگاد باعث رشد قیمتی این سهم شده است .

در این گروه قیمت نفت بار دیگر روند نزولی به خود گرفت ، قیمت هر بشکه نفت برنت به ۸۶٫۱۳ دلار و اوپک ۸۱٫۶۷ دلار رسید .این در حالی است که روز پنج‌شنبه در پی اعلام خبر کاهش صادرات عربستان در ماه سپتامبر با وجود افزایش تولید این کشور در همین بازه زمانی قیمت‌ها قدری افزایشی بود. با این حال تحلیلگران بازار نفت نگاه متفاوتی بر این موضوع دارند. با انتشار این تحلیل‌ها بازار به روال کاهشی خود بازگشت. بر‌اساس گزارش بلومبرگ، ناظران بازار نفت در این خصوص اعلام کرده‌اند: از آنجا که تولید این کشور در ماه سپتامبر تغییر چندانی نکرده، کاهش صادرات عربستان تنها به معنی کاهش تقاضا و نشان از ضعف بازار است و این به معنی تغییر در سیاست‌های نفتی این کشور نیست.

  در خبری شنیدیم که آغاز ساخت ۸ پالایشگاه در سیراف از نیمه آبان آغاز شده است ، علی‌رغم تأخیر در اعلام نام سرمایه‌گذاران منتخبِ متقاضی برای حضور در ساخت طرح فراگیر پالایشی سیراف در سه زمان‌ تعیین شده، طبق اطلاعیه شرکت زیر ساخت فراگیر پالایشی سیراف پانزدهم ، (SRIC)  آبان ماه پاکتهای مالی در حضور پیشنهاد دهندگان باز خواهد شد و بدین ترتیب کار اجرایی این طرح عملاً آغاز می‌شود .

 در گروه خودوریی و قطعه ساز شاهد ارائه گزارشات میاندوره ای در اکثر نمادها می باشیم . نماد خودرو امروز به دلیل تعدیل با اهمیت در پیش بینی متوقف شد . خگستر، خمهر و خمحرکه از جمله نمادهایی بودند که با اقبال خوبی همراه شدند .

در خبری از سوی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو شنیدیم که بیان داشت :‌ این گروه خودرویی هیچ ارتباطی با خودروسازان فرانسوی ندارند و متشکل از افراد برجسته فعال در بخش‌های مختلف صنعت خودرو از طراحی تا تولید، هستند . مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از ورود یک تیم فرانسوی فعال در صنعت خودرو به ایران در آینده خبر داد . هاشم یکه‌زارع اظهار کرد: هم‌اکنون یک گروه آلمانی با تجربه ۳۵ ساله در صنعت خودرو در حال بازدید از بخش‌های مختلف ایران خودرو برای آغاز همکاری به عنوان مشاور است .

خبهمن در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۰۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۵۹ ریال زیان شناسایی کرد .

خگستر در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۷۴۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی تغییری نداشته است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۵۹۶ ریال سود کنار بگذارد و ۸۰ درصد از پیش بینی هایش را محقق کند .

خاذین جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود زیان هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۳۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش ( ۲۹۰ ریال زیان به ازای هر سهم )  قبلی ۱۷ درصد با کاهش همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۴۰۲ ریال زیان شناسایی کرده است و توانسته ۱۶۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  شرکت اعلام نموده است که علت تغییر اطلاعات پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۳ کاهش میانگین بهای تمام شده مواد اولیه نسبت به برآورد اولیه می باشد.

ختوقا در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۴۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( ۸۴ ریال )  با افزایش ۶۶  درصدی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۲ ریال سود کنار بگذارد و ۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. خالص درآمد (هزینه) های متفرقه شرکت در این گزارش با افزایش ۱۱۶ درصد اعلام شده است .

خساپا  در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۹ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۹۰ ریال زیان  شناسایی نموده است .

خشرق در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۰۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۵۱ ریال سود شناسایی کرد و ۴۸ درصد از پیش بینی هایش را توانست پوشش دهد .

خکاوه در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود زیان هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۴۵۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۳ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۴۱۲ ریال زیان شناسایی کرد و در دوره ۶ ماهه خود ۹۱ درصد از پیش بینی خود را پوشش داد. دلایل تغییر پیش بینی قبلی نسبت به پیش بینی فعلی تغییر در ترکیب تیراژ تولید و فروش و همچنین افزایش مبلغ فروش و کاهش هزینه های مالی شرکت میباشد .

در گروه فولادی، فلزی و معدنی، خبری در مورد راه اندازی ۳ طرح فولادی شنیدیم، رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه با راه اندازی طرح های فولادی، صادرات سنگ آهن تولید داخل به صورت خام کاهش می یابد، اعلام کرد: به زودی طرح های صنعت فولاد همچون کنسانتره و گندله سازی، آهن اسفنجی و فولادسازی وارد مدار تولید می شوند .مهدی کرباسیان” در جلسه مجمع عمومی ایمیدرو با بیان اینکه با راه اندازی طرح‌های فولادی، صادرات سنگ آهن تولید داخل به صورت خام کاهش می یابد، گفت : شرکت‌های فولادی، مصرف کننده عمده این ماده معدنی خواهند بود .معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به سیاست های کلان دولت، وزارت صنعت ومعدن و تجارت و همچنین طرح جامع فولاد برای ایجاد راهکاری به منظور جلوگیری از خام فروشی اظهار داشت:‌ پیش بینی ها نشان می دهد از سال ۹۴ و ۹۵ به طور مستمر شاهد کاهش صادرات سنگ آهن خواهیم شد، به این دلیل که طرح‌های صنعت فولاد همچون کنسانتره و گندله سازی، آهن اسفنجی و فولاد سازی وارد مدار تولید می شوند .

کمنگنز در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۴۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق به تحقق ۲۶ درصد از این پیش بینی شده است و توانسته به ازای هر سهم ۱۱۶ ریال سود کنار بگذارد.

فجام در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۸۱۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش ۲۶ ریالی همراه بوده است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۸۰۴ ریال سود کنار بگذارد و ۴۴ درصد از پیش بینی هایش را محقق کند . شرکت اعلاام نموده است که این افزایش بابت وصول ذخیره مطالبات مشکوک الوصول به مبلغ یک میلیارد ریال بوده است .

فباهنر در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۳۰۹ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت توانست در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۵۸ ریال سود  کنار بگذارد و ۵۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت توسعه معادن روی در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۵۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( ۳۴۱ ریال )  با افزایش ۴  درصدی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۱ ریال سود کنار بگذارد . سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت با افزایش ۴ درصدی نسبت گزارش قبلی اعلام شده است .

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۶۳۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( ۶۰۸ ریال )  با افزایش ۵ درصدی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۲۹۴ ریال سود کنار بگذارد و ۴۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت کالسیمین در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۵۷۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۸ درصدی گزارش شده است شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۲۱۴ ریال سود کنار بگذارد و ۳۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .  

در گروه تجهیزاتی ، جز مپنا که در قیمت ۷۵۵ تومان روند معاملات متعادلی داشت نمادهای فاذر و فاراک با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . در خبری ، معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه باید دستورالعمل دقیق و کاملی برای صادرات برق تهیه شود تا مبادا برق ارزان نسبت به قیمت گاز خام به کشورها صادر نشود، گفت:‌ وزارت نیرو باید فکری برای بالا بردن راندمان نیروگاه‌ها صورت دهد . اسحاق جهانگیری در همایش مدیران ارشد صنعت آب و برق گفت:‌ یکی از راهبردهای اصلی توسعه کشور بحث آب و برق است چرا که محدودیتی در صنعت آب و برق در کشور نداریم، بنابراین اگر به فکر توسعه کشور در آینده هستیم باید توسعه صنعت آب و برق را سرلوحه کار خود قرار دهیم .

در گروه دارویی ، اکثر نمادها را قرمز رنگ مشاهده کردیم . دامین و شتهران از جمله نمادهایی بودند که با افزایش تقاضا همراه بودند .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ،کاهش قیمت ۲۰۰قلم داروی وارداتی کلید خورد،رییس سازمان غذا و دارو افزود: این داروها که عمدتا برای بیماران خاص و صعب‌العلاج است حدود ۲۰۰ قلم دارو را شامل می‌شود و عمدتا کاهش قیمت دارند. میانگین کاهش قیمت‌شان هم حدود ۲۸ درصد است . دکتر رسول دیناروند در توضیح اقدامات انجام شده در جهت ادامه روند کاهش قیمت داروهای وارداتی در نیمه دوم سال، گفت: نتیجه اقداماتی که در این زمینه انجام داده‌ایم در نیمه دوم سال بروز می‌کند .


شرکت شیمی دارویی داروپخش در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۱۳۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با  تعدیل منفی ۳ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق به تحقق ۳۵ درصد از این پیش بینی شده است و توانسته به ازای هر سهم ۴۰۱ ریال سود کنار بگذارد. فروش شرکت نسبت به گزارش قبلی با کاهش ۴ درصدی همراه بوده است .

شرکت داروئی و بهداشتی لقمان در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۵۳۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش ۳ درصدی همراه بوده است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۸۸ ریال سود کنار بگذارد و ۳۵ درصد از پیش بینی هایش را محقق کند . شرکت اعلام کرده است که باتوجه با پیش بینی افزایش جریان تولید و فروش محصولات در۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۳ تحقق فروش پبش بینی شده دور از دسترس نخواهد بود . همچنین با برنامه ریزیهای انجام شده جهت دریافت تسهیلات مالی در ۶ ماهه دوم سال سهم هزینه های مالی پیش بینی شده برای سال مالی ۱۳۹۳ غیر محتمل نمی باشد .

شرکت داروپخش در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۰۲۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش ۳ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۷ ریال سود محقق  کند و ۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت داروسازی ابوریحان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۳۵۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق به تحقق ۱۸۷۳ ریال سود به ازای هر سهم شده است و توانسته ۵۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش ده

شرکت لابراتوارهای داروئی رازک در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۳۵۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش ۳ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۸۴۱ ریال سود محقق  کند و ۵۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت کارخانجات دارو پخش در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۱۴۲۵ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۸ درصدی همراه بوده است شرکت توانست در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۴۱۱ ریال سود  کنار بگذارد و ۲۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

در گروه بانکی، نماد بانک سینا با اقبال خوبی همراه شد و ۲۸ میلیون از سهامش داد و ستد شد . سایر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

علی صالح آبادی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در خصوص دلایل نشست مسوولان سازمان بورس و بانک مرکزی درباره مشکلات ایجاد شده نسبت به اساسنامه بانک هایی که سهام شان در بورس است، افزود: برخی از سهامداران و بانک ها نکات و اشکالاتی را نسبت به اساسنامه نمونه ابراز کرده اند و به همین دلیل این نشست تشکیل شد . وی با بیان اینکه، برای رفع این مشکلات جلسه ای میان بانک مرکزی و بورس برگزار شد، اظهار داشت: با توافق وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی قرار شد که این بانک ها (صادرات، تجارت و ملت) مجامع خود را برگزار کنند و برخی از اصلاحات اساسنامه ای مجددا در شورای پول و اعتبار مطرح شود . صالح آبادی خاطرنشان کرد: سازمان بورس، معاونت بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی اقداماتی را درخصوص اصلاحات اساسنامه ای انجام داده اند .

 در گروه غذایی و لبنی، اکثر نمادها روند معاملات منفی داشتند ، غگرجی، غدشت و غنوش با افزایش تقاضا همراه بودند . در مورد وبشهر، شرکت توسعه صنایع بهشهر مجوز افزایش سرمایه ۵۰ درصدی دریافت کرد. این افزایش سرمایه ۱۸۹٫۱ میلیارد ریالی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران تامین شده که سرمایه اسمی شرکت را از سه هزار و ۶۲۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال به مبلغ پنج هزار و ۴۴۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال رساند.

شرکت توسعه صنایع بهشهر در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۲۹۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۸۸۴ ریال سود کنار بگذارد و ۶۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت سالمین در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۷۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( ۲۵۱ ریال )  با کاهش ۳۲  درصدی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۷ ریال سود کنار بگذارد و ۲۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت خوراک دام پارس در جدیدترین گزارش ۹ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۰۹/۳۰ شرکت را مبلغ ۱۶۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۳۵ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۰۳ ریال سود شناسایی کرد وتوانست  ۶۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت لبنیات پاک در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۹۳ ریال اعلام نموده است که تغییری نسبت به پیش بینی قبلی شرکت نداشته است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۳ ریال سود محقق کند و ۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سیمانی شاهد معملات کم حجم و کم رمقی بودیم .شرکت سیمان بجنورد در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۸۸۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق به تحقق ۶۵ درصد از این پیش بینی شده است و توانسته به ازای هر سهم ۵۷۴ ریال سود کنار بگذارد.

شرکت سیمان فارس نو در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۱۳۷۰ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت ( ۱۳۶۷ ریال ) با تعدیل مثبت  ۳ ریالی همراه بوده است شرکت توانست در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۸۵۵ ریال سود  کنار بگذارد و ۶۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شرکت سیمان اصفهان در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۱۳۶۸ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۶۰۰ ریال سود کنار بگذارد و ۴۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

گروه مخابرات ، شرکت ارتباطات سیار ایران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۶۶۰۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با  تعدیل مثبت ۱ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق به تحقق ۴۶ درصد از این پیش بینی شده است و توانسته به ازای هر سهم ۳۰۲۹ ریال سود کنار بگذارد.

اخابر در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۵۳۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر گزارش شده است است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۳ ریال زیان شناسایی نموده است .

 در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها منفی معامله شدند ، شرکت حمل و نقل پتروشیمی در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۸۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با  تعدیل مثبت  ۳ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق به تحقق ۴۳ ریال سود به ازای هر سهم شده است و توانسته ۴۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . فروش شرکت با افزایش ۷ درصدی گزارش شده است .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، شفارس و شلعاب با افزایش تقاضا همراه بودند ، سایر نمادها معاملات کم حجمی را پشت سر گذاشتند .شرکت پتروشیمی شیراز در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۴۰۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با  تعدیل منفی  ۴ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق به تحقق ۶۵۳ ریال سود به ازای هر سهم شده است و توانسته ۴۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت اعلام نموده است افزایش بهای تمام شده بابت تغییر محاسبه گاز توسط شرکت گاز میباشد (از نرمال متر مکعب به استاندارد متر مکعب) و کاهش خالص هزینه های متفرقه بابت منظور نمودن سود تسعیر ارز میباشد.

شرکت پتروشیمی شازند (پتروشیمی اراک) در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۱۲۳۹ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت ۱ ریال افزایش یافته است  شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۵۹ ریال سود کنار بگذارد  و ۲۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شرکت کربن ایران در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۲۲۲ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت ( ۳۹۳ ریال ) با تعدیل منفی ۴۳ درصدی همراه بوده است شرکت توانست در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۲ ریال سود  کنار بگذارد و ۱۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . کاهش مقداری تولید ناشی از رکود بازار و کاهش مقداری ومبلغی فروش ناشی از واردات بی رویه دوده ورکود بازارهمچنین افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه ها   از جمله دلیل کاهش سود هر سهم بوده است .شکربن امروز در محدوده ۱۰ درصد منفی در قیمت ۲۹۷ تومان بازگشایی شد ولی در ادامه با اقزایش تقاضا همراه شد و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

شرکت صنایع شیمیایی فارس در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۳۴۲ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی شرکتتغییری نداشته است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۳۹ ریال سود کنار بگذارد و ۴۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت پتروشیمی فن آوران در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۴۶۲۳ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت ۴ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۲۸۵۹ ریال سود شناسایی کرد وتوانست  ۶۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت دوده صنعتی پارس در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۵۰ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی ( ۳۱۲ ریال )  شرکت با تعدیل منفی ۸۳ درصدی همراه بوده است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۹ ریال سود کنار بگذارد و ۳۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

گروه صنعتی پاکشو در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۱۹۰۹ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت ۲۲ ریال افزایش یافته است  شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۵۹۲ ریال سود کنار بگذارد  و ۳۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

سایر نمادها :

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۳/۰۳/۲۶  افزایش سرمایۀ شرکت بورس از مبلغ ۴۵۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۹۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ ۳۳۶۰۰۰ میلیون ریال ، از محل اندوخته مبلغ ۱۱۴۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۳/۰۷/۳۰ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است .

شرکت سایپا شیشه در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ ۳۲۵ ریال اعلام نموده است ( پیش بینی قبلی شرکت ۲ ریال سود به ازای هر سهم بوده است ) شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۱۶ ریال زیان شناسایی نموده است و در این دوره توانسته ۹۷ درصد از زیان خود را پوشش دهد  شرکت عمده ترین عامل افزایش زیان خود را عدم تحقق تولید وفروش عنوان نموده است .

شرکت صنایع کاشی و سرامیک سینا در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۱۹۷۸ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی شرکت با فزایش ۸ ریالی همراه بوده است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۱۴۱ ریال سود کنار بگذارد و ۵۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شرکت حفاری شمال در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۹۴۹ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی ( ۹۳۵ ریال )  شرکت با فزایش ۱۴ ریالی همراه بوده است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۵۲۳ ریال سود کنار بگذارد و ۵۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت فرآورده های نسوز ایران در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۴۲۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۳۱۰ ریال سود کنار بگذارد و ۵۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت کاشی سعدی در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۱۳ ریال اعلام نموده است که با تعدیل مثبت ۱۵ درصدی نسیبت به گزارش قبلی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۱۰۲ ریال سود محقق کند و ۴۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*