خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۵ آبان

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۵ آبان

شاخص کل بورس ۱۸ واحد صعود کرد و به رقم ۷۳،۹۵۸ واحد رسید . نمادهای فملی با ۶۷ واحد و شخارک با ۲۶ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس با ۵۷ واحد و کچاد با ۴۰ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۹۲ میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با ۲۳ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس نیز ، شاخص ایفکس ۳ واحد رشد کرد و به رقم ۸۴۷ واحد رسید . نمادهای پترول و ذوب بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای جم و شرانل بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۳٫۸ میلیارد تومان رسید . نماد سمگا با ۴٫۱ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد .

بازار سرمایه امروز نیز با فشار فروش همراه شد. ولی نمادهایی از جمله فملی باعث شد که شاخص رنگ قرمز به خود نبیند . کم کم به پایان گزارشات میاندوره ای شرکت ها نزدیک می شویم . در مجموع گزارشات با پوشش های خوبی همراه بودند ولی جز برخی تک نمادها که با تعدیل پیش بینی درآمد همراه شدند سایر نمادها بدون تعدیل گزارشات خود را ارئه دادند .  آنچه هم اکنون بازار سرمایه را در کانون توجه قرار داده است مذاکرات هسته است . روز گذشته به این نکته اشاره کردیم که با توجه به نزدیک شدن پایان مهلت قانونی مذاکرات زمزمه های تمدید مذاکرات شنیده می شود . در هر صورت بازار سرمایه امیدوار است که در همین مرحله به نتیجه برسند و باعث رونق به اقتصاد و بازار سرمایه بشود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در مورد شرایط خریدوفروش سهام عدالت ،پوری حسینی با اشاره به این که همه فعالیت ها و کارهای مربوط به سهام عدالت بر اساس قانون انجام می شود و به هیچ وجه این طرح یا سهامداران عدالت فراموش نشده اند، بلکه بموقع و در بستری قانونی کارها پیش می رود گفت: امیدواریم حداقل تا پایان سال آینده تکلیف آزادسازی سهام عدالت و اجازه خرید و فروش آن مشخص می شود . رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر اساس قانون باید همه اقساط سهام از محل سود آن تسویه شود و اگر تا پایان سال آینده این اقساط پرداخت نشود، باید باقیمانده را مردم پرداخت کنند یا اینکه بخشی از سهام عدالت که پول آن پرداخت شده است آزادسازی شود . پوری حسینی گفت: همه سهام ۶۲ شرکت به صورت مشاع در میان همه سهامداران عدالت توزیع می شود و سهام خوب یا بد نخواهیم داشت و مردم مطئن باشند که در شرایط برابر از سهام عدالت برخوردار هستند .

رئیس کل بانک مرکزی در سخنانی بیان کردند: تلاطم های بازار ارز و تورم شتابنده در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، اکنون دیگر رخت بر بسته و نرخ متوسط ارز در یکسال گذشته نسبت به دوره مشابه سال قبل، حدود ۷٫۵ درصد کاهش پیدا کرده است . رئیس شورای پول و اعتبار سپس به کاهش متوسط نرخ ارز اشاره کرد و خاطرنشان نمود: دامنه نوسانات قیمت ارز حدود ۶۰ درصد پایین آمده که نشان دهنده حاکمیت ثبات و آرامش در بازار است. هیچکس نوسانات ارزی شدید گذشته را فراموش نمی کند. خوشبختانه اکنون ثبات نسبی مطلوب حاکم شده است .

علی محمد احمدی در ارتباط با بررسی لایحه خروج از رکود در جلسه دیروز کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، اظهار داشت: عصر دیروز و صبح امروز بررسی درباره این لایحه در کمیسیون انجام شده ولی هنوز جمع بندی نهایی صورت نگرفته است . وی با بیان اینکه فردا بعد از ظهر جمع بندی لایحه خروج از رکود نهایی می شود، افزود: کمیته ویژه بررسی ماده ۲۴ (تسویه بدهی از محل تسعیر نرخ ارز) چند پیشنهاد را برای تصمیم گیری به کمیسیون ارائه داده که مهمترین آنها عبارت است از “جمع بندی دقیق بدهی دولت به بانک مرکزی و بانک ها تا سال ۹۱ و ارائه گزارش حسابرسی در اینباره “.

همچنین امروز در خبری شنیدیم که ،  مدیریت سردار حسین دقیقی پس از حدود ۱۱ سال در مجموعه بزرگ ساتا پایان یافت . سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح(ساتا)، شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) و صندوق بازنشستگی صنعت نفت به عنوان بزرگ‌ترین فعالان اقتصادی و به واسطه زیرمجموعه‌های خود بزرگ‌ترین‌های بازار سرمایه ایران محسوب می‌شوند . مصطفی اثباتی از مدیران قدیمی صنایع دفاع جایگزین سردار دقیقی در سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح شد .

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی شنیدیم که ،طرح استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شده و فردا تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد .
حجت‌الاسلام حمید رسایی نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اصرار آقای جنتی بر سیاست‌های غلطی که موجب اعتراض و نگرانی متدینین و دلسوزان و علما شده، بیش از این نمی‌توان مماشات کرد و بر همین اساس طرح استیضاح وی را تحویل هیأت رئیسه مجلس می‌کنیم .

در مورد مذاکرات هسته ای ، خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم تریتا پارسی تحلیلگر مسائل ایران نوشت که با در نظرگرفتن همه موارد، ایران به تمامی وعده‌ها و تعهدات خود عمل کرده است و از روی بی‌میلی امور این دست و آن دست نکردند. آنها تلاش نکردند که تقلب کنند . در گزارش خبرگزاری رویترز به مذاکرات راه حل جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) که تا ۲۴ نوامبر مهلت دارد اشاره شده است و نوشته شده که مذاکرات با ایران درباره آینده برنامه هسته‌ای این کشور هنوز به نتیجه نرسیده است و برخی از اعضای کنگره آماده ایجاد یک بحران سیاسی در خصوص توافق نهایی هستند .


بر اساس این گزارش، ممکن است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در ابتدا کنگره را نادیده بگیرد و تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران را به منظور رسیدن به توافق هسته‌ای به حالت تعلیق درآورد و بعد از آن از نمایندگان کنگره بخواهد تا وقتی قطعی شد که ایران به طور کامل به تعهدات خود طبق توافقات حاصل شده عمل کرده است، به طور کامل به تحریم‌ها پایان دهد .

همچنین ، رضا چاکان تکین سفیر جدید ترکیه در جمهوری اسلامی ایران، بعداز ظهر روز یکشنبه با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و رونوشت استوارنامه خود را تقدیم وی کرد . در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را خوب توصیف و ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در تمام ابعاد بیش از پیش توسعه یابد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بود، بر این اساس مس به قیمت ۶۷۵۹ دلار،آلومنیوم ۱۹۵۰ دلار ، روی ۲۲۶۴ دلار و سرب ۲۰۱۱ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در محدوده قیمتی ۳۲۲۵ تومان و سکه به قیمت ۹۲۹ تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه بانکی امروز اکثر نمادها قرمز و در محدوده صفر تابلو معامله شدند بانک صادرات  امروز ۲۳ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۸۴ تومان رسید .

امروز در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، علی طیب نیا افزایش سرمایه بانک های دولتی را از جمله دغدغه های اصلی دولت عنوان کرد و گفت: افزایش سرمایه بانک ها در لایحه خروج از رکود دولت مدنظر قرار گرفته و در صورت تصویب مجلس، کمک شایانی برای ارتقای عملکرد بانک ها خواهد شد .وزیر اقتصاد در مجمع بانک ملی گفت: خوشبختانه طی یکسال گذشته، روند خوبی در بانک ملی ایران آغاز شده که جایگاه این بانک را ارتقا خواهد داد. طیب نیا با تقدیر از تلاش های صورت گرفته توسط بانک ملی ایران در زمینه فروش دارایی های مازاد، تسریع در واگذاری این دارایی ها را مورد تاکید قرار داد .

 

در گروه خودوریی و قطعه ساز در ابتدای ساعات معاملات با توجه به گزارش تعدیل مثبت خودرو شاهد جو مثبتی در گروه بودیم . ولی بعد از بازگشایی ایران خودرو با توجه به آنکه با اقبال خوبی همراه نشد معاملات گروه را تحت تاثیر خود قرار داد .

ایران خودرو سود هر سهم خود برای سال مالی ۹۳ را بر اساس پیش بینی ۶ ماهه، ۱۰۲ درصد تعدیل مثبت داده است و با سرمایه ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود ۱۶۰ ریالی را به ۳۲۴ ریال افزایش داده است . همچنین شرکت در ۶ ماهه نخست سال مالی توانسته است مبلغ ۲۱۰ ریال این پیش بینی را که معادل ۶۵ درصد می شود پوشش دهد .پیش بینی سود عملیاتی نیز با ۲۳ درصد رشد از ۹۳۷ ریال به ۱۱۵۴ ریال افزایش یافته است و شرکت توانسته است در ۶ ماهه، ۵۴ درصد این پیش بینی را محقق نماید . مبلغ فروش به واسطه افزایش حجم و ترکیب محصولات  به میزان ۲۵۳ میلیارد تومان افزایش یافته و به مبلغ ۱۴،۲۷۸ میلیارد تومان رسیده است که شرکت توانسته است در ۶ ماهه نخست ۴۸ درصد این مبلغ را پوشش دهد . تغییرات در بهای تمام شده کالای فروش رفته به دلیل اصلاح طبقه بندی فروش مواد اولیه در بودجه فعلی نسبت  به بودجه قبلی می باشد. که بر این اساس، بهای تمام شده در مقایسه با گزارش قبلی به میزان ۱۴ میلیارد تومان افزایش یافته است .

در این گروه امروز خاهن با اقبال خوبی همراه شد . نزدیک ۲۷ میلیون از سهامش داد و ستد شد و به قیمت ۲۶۱ تومان رسید . از خاهن شنیده می شود شرکت در ۶ ماهه ۱۰۰ % سود پیش بینی شده خود را پوشش داده است. خبهمن نیز امروز با اقبال خوبی همراه شد و توانست برای دقایقی به صف خرید تبدیل شود .

امروز در خبری شنیدیم که برخی از خودرو سازان به سمت فروش اقساطی روی آورده اند . امیرحسین یزدانی معاون فروش و بازاریابی شرکت کرمان موتور گفت: با توجه به سطوح مختلف توان مالی مشتریان در بازار خودرو، استراتژی خودروسازان نیز باید مبتنی بر ارائه تسهیلات متنوع خرید خودرو باشد و به طور حتم این رویکرد تاثیر مستقیم بر رونق بازار خودرو خواهد داشت .

 در خبری شنیدیم که  خودروسازان کشور به‌دنبال آن هستند که علاوه بر تولید محصولات رنو، واردات خودروهای این شرکت فرانسوی را به دست بگیرند . آنها البته بیکار ننشسته و کارهایی را نیز در این مورد انجام داده‌اند، چه آنکه پارس‌خودرویی‌ها پیش‌تر «کلئوس» را وارد کردند و ایران خودرو نیز به تازگی از واردات «کبچر» و «کلیو۴» (دو خودرو دیگر رنو) خبر داده است

در گروه پالایشگاهی ، شرکت پالایش نفت تهران در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۴۷۶ میلیارد ریال به مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۷۵۱۹ میلیارد ریالی ، مبلغ ۴۳۱۹ میلیارد ( معادل ۹۰۶ درصد ) آن از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران ،  مبلغ ۳۲۰۰ میلیارد ریال از محل سود انباشته و مابقی آن مبلغ ۳ میلیارد ریال از محل سایر اندوخته های شرکت می باشد .

شرکت نفت بهران در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۳۰۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی  با افزایش ۳ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم ۹۲۹ ریال سود کنار بگذارد و ۴۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت در خصوص فروش ضد یخ اعلام نموده است در ۶ماهه اول سال نسبت به پیش بینی لازم به توضیح است، به دلیل فروش بیشتر ضدیخ در نیمه دوم سال، اطلاعات پیش بینی تغییر نمی کند.شبهرن امروز در قیمت ۱۱۳۹ تومان بازگشایی شد .

ونفت که طی دوهفته اخیر با اقبال خوبی همراه شد و حجم زیادی از سهامش معامله شد . امروز با فشار فروش سنگینی همراه شد و در پایان بازار برای دقایقی تبدیل به صف فروش شد .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، شرکت ملی نفت دفتر فاز ۱۱ پارس‌جنوبی را تعطیل کردفاز ۱۱ تنها فاز میدان گازی پارس‌جنوبی است که تاکنون اقدامی برای توسعه آن صورت نگرفته است. توسعه این فاز در سالهای پایانی دولت هشتم – سال ۱۳۸۳ (۲۰۰۴) – به شرکت‌های توتال فرانسه و پتروناس مالزی واگذار شد اما این دو شرکت بعد از گذشت پنج سال از حضور در این طرح صرف نظر کردند . چینی‌ها گزینه بعدی ایران برای توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی بودند. طرح در سال ۱۳۸۸ با هزینه چهار میلیارد دلار به آنها واگذار شد. طبق قرارداد، شرکت سی.ان.پی.سی چین موظف شد توسعه این فاز مرزی با کشور قطر را طی ۵۲ ماه تکمیل کند. اما شرکت چینی کوچکترین اقدام در جهت اجرای قرارداد صورت نداد. شرکت ملی نفت ایران نیز ۵۰ ماه بعد قرارداد با چینی‌ها را فسخ کرد .

امروز خبری شنیدیم در مورد نمادهای پالایشی ، پالایشی های بورس که رفته رفته به غائبان بزرگ بازار سرمایه تبدیل شده اند، سهامدارانی دارند که با غیبت طولانی این صنعت، از دسترسی به داراییشان محروم مانده اند . ، تاکنون پیگیری از سرانجام پالایشی های بورس به شرکت پالایش و پخش و شرکت های پالایشی ختم شده، در این خصوص مسئولان بورسی نیز در گفتگوهای مختلف از پیگیری برای حل و فراهم کردن زمینه بازگشایی نماد معاملاتی این شرکت ها گفته اند. ابهامات صنعت پالایشی بورس، مدتهاست نمادهای متوقف را عاید سهامداران کرده است، به گفته قالیباف مدیر عامل شرکت بورس، با توجه به دستورالعمل افشای اطلاعات، این شرکت ها باید بودجه را به بورس بدهند، تا زمینه بازگشایی نمادهای معاملاتی اشان فراهم شود . نکته اینکه سهامداران فی مابین شرکت های پالایشی و شرکت پالایش و پخش، قرار گرفته اند و دستورالعمل های بازار سرمایه جایی برای دسترسی سهامداران به داراییشان تعریف نشده است . تفسیرهای مداوم و سالانه در قانونی که این صنعت به آن وابسته است، تنها یک مغبون دارد و آنهم سهامدار است .

در گروه قندی، که شاهد گزارشات نچندان دلچسب ۶ ماهه بودیم . روند معاملات با تقاضای خوبی همراه بود و اکثرنمادهای گروه را سبز رنگ نظاره کردیم . نمادهای قشرین ، قنقش و قصفها با اقبال خوبی همراه شدند .

 بهمن دانایی ، در پاسخ به اینکه دلیل درخواست انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران برای افزایش قیمت شکر چه بوده است؟ گفت: قیمت چغندر قند ماده اصلی برای تولید شکر امسال ۴۵ درصد افزایش یافته است و قیمت این محصول ۶۵ درصد قیمت تمام شده شکر را تشکیل می‌دهد . دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران افزود:‌ قیمت چغندر قند سال گذشته کیلویی ۱۶۵ تومان از کشاورزان خریداری می‌شد که این قیمت را امسال دولت ۲۴۰ تومان اعلام کرده است . وی ادامه داد: همچنین قیمت دستمزد را امسال دولت ۱۸ تا ۲۰ درصد بالا برده که همین مؤلفه حدود ۱۵ درصد در قیمت تمام شده شکر نقش دارد . دانایی گفت:‌ بنابراین دولت تنها با افزایش قیمت‌های چغندر قند و دستمزد، ۸۰ درصد در بالا رفتن قیمت تمام شده شکر نقش داشته است .

در گروه دارویی، اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند و شاهد معاملات کم حجم در این گروه بودیم . دامین نیز از جمله نمادهایی بود که با صف خرید به کار خود خاتمه داد .

فاتحی مدیرکل گمرک فرودگاه امام (ره) در زمینه واردات دارو گفت: میزان واردات دارو از گمرک فرودگاه امام (ره) در ۶ ماهه نخست سال جاری ۶۱۵ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۹۶۶ دلار است که عمده کشورهایی که دارو از آنها وارد می شود هند، کانادا، هلند، فرانسه، آلمان و انگلستان هستند . وی افزود: در ۶ ماهه امسال ۱۹ هزار و ۲۸ تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۴۳۹ میلیون دلار از طریق این اداره کل وارد کشور شده که از نظر ارزش دلاری ۲۳ درصد، از نظر وزن ۲۰ درصد و از لحاظ تعداد اظهارنامه ۳۰ درصد رشد نشان می دهد .

در گروه غذایی و لبنی ، نیمی از نمادها مثبت و با صف خرید و نیمی دیگر قرمز و با صف فروش همراه بودند. نمادهای غبشهر ، غمینو و غاذر با صف خرید و نمادهای غدام و غسالم با صف فروش همراه بودند . غصینو که مالک ۱۰۰ درصدی قاسم ایران می باشد امروز در پی خبر عرضه اولیه قاسم با اقبال خوبی همراه شد .

غگل  در جدیدترین گزارش ( اصلاحیه ) خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ شرکت را مبلغ ۲۶۶۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش ۵۲ ریالی همراه بوده است شرکت اعلام نموده است که با توجه به تصویب افزایش سرمایه به میزان ۳۸ میلیارد ریال و پیش بینی تسویه قسمتی از تسهیلات بانکی، پیش بینی هزینه های مالی از ۲۱۵ میلیارد ریال به ۲۱۰ میلیارد ریال کاهش یافته است همچنین ، غگل  در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۵۳۸۴ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت ۷ درصدی گزارش شده است  شرکت توانسته در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۳۰۲ ریال سود کنار بگذارد و ۶۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . فروش شرکت با افزایش ۳ درصدی نسبت به گزارش قبلی اعلام شده است .

در گروه فلزی ، فولادی و معدنی به جز فملی که با حجم زیادی معامله شد سایر نمادها با کم رمقی همراه بودند . در مورد فملی ، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: نه تنها کالایی را مانند مس خالص به کشوری مانند ترکیه ، ارزان نمی فروشیم بلکه تاکنون براساس قیمت های بین المللی و بر اساس قیمت ارز آزاد فروخته ایم .احمد مرادعلیزاده درباره اینکه اتحادیه سیم و کابل ادعا کرده است شرکت ملی صنایع مس ؛ این فلز را به قیمت ارز مبادله ای به ترکیه صادر می کند ، افزود: اسناد و مدارک ما نشان دهنده فروش مس به قیمت ارز آزاد است و وارداتی به عنوان سیم و کابل از ترکیه نداریم واکر سیم و کابلی از ترکیه وارد ایران می شود بر اساس ضوابط دولت است .وی اضافه کرد: پیشنهاد ما این بود که همه چیز متعادل باشد یعنی وقتی مس در بازار ایران براساس ارز آزاد معامله می شود واردات ان نیز باید براساس ارز آزاد باشد و اگر وارداتی صورت می گیرد ، بر اساس روندی بوده که وجود داشته است و ربطی به شرکت ملی صنایع مس ندارد .

فلوله در این گروه ، در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی  با کاهش ۴۳ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه  خود به ازای هر سهم ۵۲ ریال زیان شناسایی کرد .

فروس در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۴۲۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی  با افزایش ۱۳ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم ۲۳۲ ریال سود کنار بگذارد و ۵۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت اعلام نموده است که تحقق درآمد حاصل از فروش ارز به همراه تحقق سایر در آمد ها و هزینه های غیر عملیاتی  و نیز انعقاد قرارداد جدید با شرکتهای تولید کننده فولاد و تغییر تسعیر نرخ ارز از نرخ مبادله ای به نرخ ارز آزاد به موجب دستورالعمل شماره   ۵۲۴/۹۳/۲۰۰  مورخ    ۲۲/۰۶/۱۳۹۳ امورمالیاتی  عمده دلیل تغییر اطلاعات بوده است.

در گروه ساختمانی،  ثنوسا شفاف سازی کرد و طی اطلاعیه ای اعلام نموده است در راستای رعایت مفاد مواد ۱۳ و ۱۴ از بخش ۳ فصل سوم دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار تهران و به منظور حفظ حقوق سهامداران شرکت و جلوگیری از انتشار اطلاعات غیر مستند ، پیش بینی های به عمل آمده و گزارش شده در خصوص سود هر سهم ( EPS ) جهت عملکرد سال مالی منتهی به ۹۳/۰۶/۳۱ و ۹۴/۰۶/۳۱ بر اساس وقایع مالی تحقق یافته و پیش بینی شده ناشی از فعالیت های شرکت انجام پذیرفته و اعلام میدارد در حال حاضر هیچگونه رویداد با اهمیت و موثر بر فعالیت های شرکت که مستلزم تعدیل EPS شرکت باشد ، به وقوع نپیوسته است .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، شرکت پتروشیمی خارک در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۳۳۰۷ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است  شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۲۳۰۲ ریال سود کنار بگذارد و ۷۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سیمانی، شرکت سیمان داراب در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۵۴۰ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۹ درصدی گزارش شده است  شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۲۳۶ ریال سود کنار بگذارد و ۴۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

در گروه کانی های غیر فلزی ، شرکت پشم شیشه ایران در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۰۷۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی  با افزایش ۲ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم ۴۰۹ ریال سود کنار بگذارد و ۳۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

سایر نمادها :


لخزر در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۱۰۴۶ ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۸ ریالی گزارش شده است  شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۷۲۵ ریال سود کنار بگذارد و ۶۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت بهمن لیزینگ در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ ۲۹۲ ریال اعلام نموده  است شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۸۵ ریال سود کنار بگذارد و ۲۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت اعلام نموده است علت کاهش هزینه های مالی به میزان۲۵درصد ،کاهش  میزان تسهیلات موجود در مقایسه با دوره مشابه سال قبل  می باشد. همچنین کاهش خالص سایر درآمدها وهزینه های عملیاتی بعلت کاهش میزان چک های برگشتی در دوره ۳ ماهه مورد گزارش و وصول بخشی از آنها ونیز طبقه بند ی در حسابها می باشد.

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*