خانه / بورس و سهام / یک هفته، یک نگاه / “حکمت” و “وتجارت” نقدشونده ترین سهام/”خساپا” پرگردش ترین

یک هفته، یک نگاه / “حکمت” و “وتجارت” نقدشونده ترین سهام/”خساپا” پرگردش ترین

معاملات تالار شیشه ای طی هفته گذشته با بازدهی مثبت اندک شاخص کل پایان پذیرفت، به گونه ای که نماگر بازار سرمایه از ۷۶ هزار و ۱۶۶ واحد در اولین روز معاملاتی هفته به ۷۶ هزار و ۵۸۹ واحد طی چهارشنبه همان هفته رسید.

رشد قیمتی بیش از ۱۲ درصدی تک سهم صنعت سایر معادن یعنی شرکت تأمین ماسه موجب شد تا این گروه به عنوان پربازده ترین صنعت از میان صنایع مختلف شناخته شود.

پس از آن صنایع ماشین آلات و تجهیزات و نیز لاستیک و پلاستیک در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند.

تحلیل بورس بهترین سهام برای خرید در بورس اخبار بورس آموزش تحلیل بورس

این در حالی است که صنعت محصولات کاغذی با تحقق بازدهی منفی بیش از پنج درصدی صدر نشین جدول کم بازده ترین صنایع شد.

بعد از آن، گروه های استخراج نفت به جز کشف و نیز ذغالسنگ در ردیف های بعدی این جدول قرار گرفتند.

تحلیل بورس بهترین سهام برای خرید در بورس اخبار بورس آموزش تحلیل بورس

در مجموع طی هفته گذشته سهام ۴۰۶ شرکت در بورس معامله شد که ۲۴۲ نماد بازدهی مثبت را برای سهامداران خود به ارمغان آوردند، هفت نماد بدون مثبت یا منفی همراه شدند و مابقی شرکت ها یعنی ۱۵۷ مجموعه بورسی بازدهی منفی را محقق ساختند.

به گونه ای که شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان بازدهی مثبت حدود ۲۵ درصدی را به دست آورد و بدین ترتیب عنوان پربازده ترین سهام را از آن خود ساخت. بعد از آن بیمه آسیا و شرکت توریستی و رفاهی آبادگران ایران قرار می گیرند.

تحلیل بورس بهترین سهام برای خرید در بورس اخبار بورس آموزش تحلیل بورس

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که شرکت های سرمایه گذاری نیروگاهی ایران سنا، گاز لوله، تولید تجهیزات سنگین هپکو، قند تربت جام در ردیف های نخست پربازده ترین سهام قرار گرفته اند که مجموعه های مذکور در بازار پایه توافقی معامله می شوند. میزان بازدهی و حجم معاملاتی این شرکت ها در جدول زیر آورده شده است.

تحلیل بورس بهترین سهام برای خرید در بورس اخبار بورس آموزش تحلیل بورس

این در حالی است که شرکت داروسازی اکسیر در پی افت قیمتی بیش از ۲۳ درصدی خود طی پنج روز معاملاتی هفته گذشته به عنوان کم بازده ترین سهام مطرح شد و در پی آن شرکت های چین چین و سیمان دورود رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

تحلیل بورس بهترین سهام برای خرید در بورس اخبار بورس آموزش تحلیل بورس

علاوه بر این، شرکت کیسون با تحقق بازدهی منفی ۴۳٫۵۹ درصدی و حجم معاملاتی بیش از یک میلیون و ۷۴۸ هزار سهمی کم بازده ترین سهام طی هفته گذشته بود که سهام مجموعه مذکور نیز در بازار پایه توافقی مورد معامله قرار می گیرد و به همین دلیل در جدول فوق آورده نشده است.

عنوان نقدشونده ترین سهام نیز به بانک حکمت ایرانیان، بانک تجارت و سرمایه گذاری سایپا اعطا شد و در مقابل شرکت های گلوکوزان، قند بیستون، سیمان آرتا اردبیل و نوش مازندران در انتهای این جدول قرار گرفتند.

در پایان این گزارش می افزاید، معاملات هفته گذشته بورس در حالی خاتمه یافت که تعداد ۱۰۴ هزار و ۶۵ کد معاملاتی با جابجایی بیش از پنج میلیارد و ۹۶۷ میلیون سهم طی ۵۸۵ هزار و ۵۸۱ دفعه معامله، ارزشی به مبلغ بیش از ۱۵ هزار و ۷۹۳ میلیارد ریال را رقم زدند و شرکت سایپا با حجم معاملاتی بیش از ۴۳۸ میلیون و ۸۱۴ هزار سهم به عنوان پرگردش ترین سهم و در مقابل آن شرکت گلوکوزان به عنوان کم گردش ترین برگزیده شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*