خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بورس و فرابورس / آغاز شمارش معکوس

گزارش امروز بورس و فرابورس / آغاز شمارش معکوس

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۰۹٫۰۱ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۴۵ واحد رشد به رقم ۵۵۷۹۱ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۹۴ واحد افزایش عدد ۱۴۶۶۰۹ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۳۴۷ واحد رشد به رقم ۷۵۳۸۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبملت” با ۵۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۲۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۴ واحد افزایش به رقم ۸۴۴ واحد رسید.

در این شرایط امروز “پترول” با ۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “زاگرس” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۸۹۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۳۹۳ میلیارد ریال رسید.

تمایل قیمت سهام و شاخص های معاملاتی امروز به سمت صعود بود تا در کلیت فضای بازار نگاه خوش بینانه حاکم باشد.

بطوریکه برخلاف اینکه دیروز هیچ نمادی نتوانست بر رشد شاخص کل اثرگذار باشد، امروز سهام زیادی در تلاش بودند تا بیشترین تأثیر را بر این نماگر اعمال کنند. اما در این میان گروه بانکی پرقدرت تر از سایر گروه ها ظاهر شد.

اهالی تالار علل این فضای مثبت را در بازار ناشی از مشاهده یکسری اخبار و اتفاقات مثبت مرتبط با مذاکرات هسته ای می دانند که حال و هوای فعالان بورس را نسبت به حصول توافقات خوش بین ساخته است.

یکی از این اخبار تماس تلفنی جان کری با وزیر امور خارجه چهار کشور حوزه خلیج فارس و نیز وزیر امور خارجه ترکیه و کانادا است تا با آنها پیرامون مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ گفتگو کند.

بدین ترتیب به اعتقاد اهالی تالار چنین اخباری نشان دهنده قوت گرفتن حصول توافق هسته ای است و به نظر می رسد کری با این عملکرد قصد دارد در خصوص راهکارهای موجود جهت حصول نتایج مثبت، با جدیت بیشتری به رایزنی بپردازد.

هرچند یک روز مانده به سوم آذر ماه و زمان اتمام مهلت یک ساله تعیین شده برای توافقات، هنوز خبری قطعی مبنی بر توافق نهایی از هتل کوبرگ منتشر نشده است تا بتوان گفت توافقی صورت گرفته و یا اینکه زمان گفتگوها تمدید خواهد شد.

اما با توجه به روی خوش بورس نسبت به این دور از گفتگوها می توان گفت بازار نسبت به رسیدن به نتایج مثبت بیش از پیش مطمئن شده است.

به هر ترتیب طبق قراری که وجود دارد طی امروز و فردا مهلت یکساله مذاکرات به پایان می رسد و نگاه کلی آن است که توافقات نهایی انجام خواهد شد و در صورت تمدید، تنها مهلت چند روزه تعیین می شود که این حالت نیز بیانگر آن است که در نهایت گفتگوها به سمت حصول نتیجه مثبت جریان دارد و تنها مدتی چند روزه نیاز است تا توافقنامه نهایی آماده و امضا شود.

در مجموع دستیابی به توافق هسته ای یا شکست مذاکرات ایران و ۱+۵ این روزها غیر از وین، هیجانی بالا را در بازار سرمایه و بورس ایران نیز ایجاد کرده و این روزها سرمایه گذاران خوش بین و بدبین همچنان در تقابل با یکدیگر هستند. گرچه به نظر می رسد قدرت طیف افراد مثبت اندیش و خوش بین به حصول توافق جامع هسته ای بیشتر از گروه دیگر باشد و در حال حاضر تمام توجهات به زمان باقی مانده تا پایان مهلت یکساله است و تیم های مذاکره کننده، هتل کوبرگ، سرمایه گذاران داخلی و حتی عقربه های ساعت شمارش معکوس را برای دریافت نتیجه نهایی آغاز کرده اند.

در پایان امید آن می رود تا جدا از تمام گزینه های متنوع و سناریوهای مختلف پیش روی این گفتگوها شاهد ورق خوردن برگی جدید در روابط سیاسی ایران باشیم. گرچه این امر پیامدها و آثار منطقه ای و فرامنطقه ای قابل توجهی را به ویژه برای ایران و آمریکا در پی خواهد داشت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*