خانه / بورس و سهام / بورس کالا سایه به سایه بورس تهران رکورد می زند

بورس کالا سایه به سایه بورس تهران رکورد می زند

به گزارش  (سنا)،  براساس آمار معاملات در طول چهار ماه ابتدایی سال جاری دو رینگ صنعتی و معدنی و پتروشیمی و فرآورده های نفتی بورس کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش حجم و ارزش معاملات روبه رو شده و در برخی روزها استقبال خریداران آنقدر بالا بوده که رکوردهای جدید بر تابلوی تالار نقره ای درج شده است.
نگاهی جزئی تر به نمودار معاملات تالار نقره ای نیز نشان می دهد که محصولات فولادی شامل میلگرد، تیرآهن، ورق، تختال و شمش در جایگاه نخست رینگ صنعتی و معدنی قرار دارند و سنگ آهن، مس، آلومینیوم و طلا نیز به دنبال گروه فولادی در مکان های بعدی قرار دارند.
همچنین در رینگ پتروشیمی و فرآورده های نفتی طبق معمول انواع قیر در صدر قرار دارد و محصولات پلیمری، شیمیایی، وکیوم باتوم و گازها و خوراک ها در مکان های پایین تر ایستاده اند. اما شاید یکی از نکات قابل توجه در معاملات چهار ماه ابتدایی سال، رونق رینگ صادراتی بورس کالا با افزایش حجم دادوستد قیر و سنگ آهن بوده است به طوریکه چهار تولید کننده سنگ آهن یعنی گل گهر 2و4، معدن جلال آباد، میشدوان و سنگان هر کدام بر حجم عرضه محموله های خود در سال 92 افزوده اند و در رقمی قابل توجه تاکنون 950 هزار تن سنگ آهن دانه بندی را از تالار کیش صادر کرده اند.
در گروه قیر نیز در اقدامی کم سابقه نزدیک به 20 شرکت از جمله نفت جی، نفت پاسارگاد، قیر آکام، توسعه کروس انرژی، بام گام عایق کار، نگین فخر آذربایجان، ستاره کاسپین کویر و چندین شرکت دیگر انواع قیر خود را از طریق بورس به بازارهای جهانی صادر کرده است تا این محصول همچنان در رینگ صادراتی بی رقیب باشد.
براین اساس، درست همزمان با رکوردزنی های شاخص کل بورس تهران و رشد قیمت سهام بسیاری از شرکت های تالار شیشه ای ، شاهد معاملاتی قابل قبولی در بورس کالای ایران هستیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*