خانه / بورس و سهام / تحلیل بنیادی سرمايه‌گذاري سپه

تحلیل بنیادی سرمايه‌گذاري سپه

شروين شهرياري
*پرسش از خواننده‌اي بدون ذكر نام: لطفا تحليل بنيادي از سهام شركت سرمايه‌گذاري سپه و ميزان ارزندگي آن ارائه كنيد.
پاسخ: سرمایه‌گذاری سپه از جمله شرکت‌های پرقدمت بازار سرمایه کشور است که در رشته واسطه‌گری‌های مالی به فعالیت مشغول است. تمرکز شرکت بر راهبری یک پرتفولیوی هزار میلیارد تومانی در بورس تهران قرار دارد که در سهام نسبتا متنوعی از شرکت‌های بازار سرمایه‌گذاری شده است.
با این حال، از آنجا که قریب40 درصد از ارزش بازار سبد سرمایه‌گذاری‌های بورسی شرکت به سهام چادرملو (23 درصد)، سرمایه‌گذاری امید (9 درصد) و گل گهر (7 درصد) اختصاص دارد، «وسپه» را عمدتا در بازار به عنوان «سرمایه‌گذاری سنگ آهنی» می شناسند و روند نوسانات قیمت سهم نیز با گروه مزبور دارای همگرایی تقریبی است. البته سهم صنعت سنگ آهن در سبد سرمایه‌گذاری‌های شرکت در دو سال قبل معادل 60 درصد بود، بنابراین می‌توان گفت «وسپه» در راستای افزایش تنوع پرتفولیوی سرمایه‌گذاری و کاهش تمرکز بر صنعت خاص حرکت کرده که این استراتژی، نقش مهمی در کاهش ریسک سبد سهام شركت ایفا کرده است.
برای ارزش‌گذاری سهام شرکت مطابق روش معمول شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید حقوق صاحبان را با مازاد ارزش بازار سبد سرمایه‌گذاری‌ها جمع کرد تا خالص ارزش دارايي‌ها به دست آید. محاسبات مربوطه در مورد «وسپه» در جدول ارائه شده است.
درخصوص ارقام جدول و آخرین وضعیت شرکت باید به چند نکته توجه داشت:
1- رقم حقوق صاحبان سهام در جدول مقابل از صورت‌های مالی شش ماهه حسابرسی نشده (منتهی به 31 خرداد 92) استخراج شده است. همچنین رقم مازاد ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌ها از گزارش آخرین صورت وضعیت پرتفولیوی شرکت منتهی به 31 تير 92 اقتباس شده است.
2- شرکت در آذر ماه سال گذشته افزایش سرمایه 50 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سرمایه‌گذاران به منظور توسعه دایره سرمایه‌گذاری‌ها را در مجمع صاحبان سهام تصویب نمود که مراحل نهایی استفاده از حق تقدم سهامداران و ثبت افزایش سرمایه در جریان است.
  «وجوه افزایش سرمایه در جریان» طبیعتا در محاسبه خالص ارزش دارایی‌ها در جدول مقابل لحاظ شده است. در روند عمليات شرکت، آثار استفاده از منابع جدید مشهود است؛ به نحوی که «وسپه» با اجرای افزایش سرمایه اخیر موفق شده تا منابع مزبور را عمدتا در سرمایه‌گذاری‌های بورسی به کار گیرد. به این ترتیب حجم بهای تمام شده سبد سرمایه‌گذاری‌های بورسی شرکت از ابتدای سال مالی تا کنون با بیش از50 میلیارد تومان افزایش از 402 میلیارد تومان به 456 میلیارد تومان در تاريخ تير 92 رسیده؛ ضمن آنکه بخش عمده ای از سود سهام پرداختنی باقیمانده سهامداران از سنوات قبلی نیز از این طریق تسویه شده است.
3- در اين محاسبه، ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی معادل بهای تمام شده در نظر گرفته شده است. بنابراین با ارزش‌گذاری دارايي‌های خارج بورسی، محاسبه انجام شده دستخوش تغییراتی در جهت رشد NAV خواهد شد. البته اين مساله به سبب حجم کوچک سبد سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی (102 میلیارد ریال)، تاثیر با اهمیتی در ارزش‌گذاری نهایی ندارد.
4- قيمت سهام شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در شرايط فعلي در بورس تهران كمتر از ارزش ذاتي در حال معامله بوده به طوري كه ميانگين قيمت سهام شركت‌هاي این گروه در محدوده 20 درصد کمتر از خالص ارزش دارایی‌ها قرار دارد. این در حالی است که نسبت قيمت به ارزش ذاتي (Price/NAV) در مورد «وسپه» در محدوده 78 درصد قرار دارد. به این ترتیب مي‌توان گفت سهام سرمایه‌گذاری سپه در قیمت کنونی (محدوده 2300 ریال) از فاصله مشابهي نسبت به ارزش ذاتی در مقایسه با سایر رقبای بورسی برخوردار می باشد.
4- یک مقایسه سریع در مورد تغییرات NAV سهام «وسپه» نشان می دهد که خالص ارزش دارايي‌هاي شرکت در يك سال گذشته بیش از 140 درصد رشد کرده است.
این جهش اعجاب‌انگیز (که حتی از جهش شاخص بورس در این بازه زمانی بیشتر است)، با توجه به ابعاد بزرگ سرمایه‌گذاری‌های شرکت نشان از یک کارنامه درخشان و قابل قبول در زمینه مدیریت دارايی‌ها در بازه زمانی یک سال اخیر دارد.
5- بر‌اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده، شرکت در شش ماه نخست سال مالی جاری (منتهی به 31 خرداد 92) 531 ریال سود خالص به ازای هر سهم تحصیل نموده است.
باید توجه داشت بخش عمده سودآوری شرکت از محل سود تقسیمی شرکت‌های سرمایه پذیر تامین می شود که مجامع خود را در فصل بهار برگزار کرده اند. بنابراین، با احتساب برگزاری مجامع شرکت‌های باقیمانده و تحصیل سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها به میزان نیمه نخست سال مالی در نیمه دوم، سود هر سهم «وسپه» در سال مالی جاری تا سطح 650 ریال قابل افزایش خواهد بود.
به اين ترتيب به لحاظ نسبت قيمت بر درآمد، سهام اين شرکت در حال حاضر با P/E=3.6  ارزش گذاري شده که نسبت به شرکت هاي سرمايه پذير خود پايين تر است و اين مهم، گوياي ريسک کمتر سهام «وسپه» مي باشد؛ از اين منظر احتمال مي رود در صورت تداوم فضاي مثبت در بورس، سرمايه‌گذاري سپه هم بتواند كسب بازدهي توام با ریسک کمتر نسبت به کلیت بازار را برای سهامدارانش تداوم بخشد.
وسپه مجمع وسپه مجمع سرمايه‌گذاري سپه سود وسپه سود سرمايه‌گذاري سپه سرمايه‌گذاري سپه تحلیل سرمايه‌گذاري سپه
Shervin.shahriari@turquoisepartners.com

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*