خانه / بورس و سهام / گزارش روزانه بورس و فرابورس / نه به آن شوری شور نه به این بی نمکی

گزارش روزانه بورس و فرابورس / نه به آن شوری شور نه به این بی نمکی

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۱۰٫۰۳ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۱۱ واحد افزایش به رقم ۵۱۵۸۶ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۳۳۳ واحد افت عدد ۱۳۸۵۸۹ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۵۹ واحد رشد به رقم ۷۰۱۵۳ واحد رسید.

همچنین در این روز “رمپنا” با ۴۴ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۳۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۱۰ واحد افت به رقم ۸۰۸ واحد رسید.

در این شرایط امروز “میدکو” با ۳ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “زاگرس” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۶۰۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۵۹۷ میلیارد ریال رسید.

از قدیم گفتن نه به آن شوری شور و نه به این بی نمکی، بازار سرمایه روز دو شنبه خیلی از اهالی تالار را امیدوار کرد، اغلب سرمایه گذاران، خوشحال از بازگشت به روند صعودی، مجدداً صحبت از اعتماد و اطمینان به بورس می کردند اما معاملات امروز نشان داد که بورس هنوز سرگردان است و عملاً سودی به کسی نمی رساند چراکه نوع چیدمان دستورهای خرید و فروش در سامانه معاملاتی به گونه ای است که فعالان برای خرید سهام با حجم نسبتاً قابل قبول مجبور به خرید سهم مورد نظر در نوسان های مثبت و برای فروش نیز ناچار به عرضه در نوسان های منفی و حتی تا صف فروش می باشند. لذا در چنین بازاری یا سودی عاید نمی شود یا اگر هم بشود آنقدر درصد بازدهی آن اندک است که به ریسک آن نمی ارزد.

بنابر گزارش بورس نیوز، در معاملات روز جاری اگرچه شاخص کل روندی صعودی را در پیش گرفت اما اغلب نمادهایی که در معاملات روز دوشنبه با صف خرید همراه بودند امروز را متعادل نزولی سپری کردند.

گروه خودرو: در این گروه روندی متعادل را شاهد بودیم که تفاوت بسیاری با معاملات روز دوشنبه داشت اما حجم معاملات این گروه امروز قابل توجه بود، نکته قابل توجه این گروه طی روزهای اخیر افتادن بازی به دست حقیقی ها و غیب شدن حقوقی های گروه های فعال است بطوریکه در نماد ایران خودرو که می توان گفت همه آتش ها از زیر سر این شرکت بلند می شود ۷۱ درصد خریداران و ۸۴ درصد فروشندگان حقیقی بودند، در نماد پارس خودرو ۱۰۰ درصد خریداران و فروشندگان حقیقی بودند، سایپا نیز در معاملات امروز حضور ۹۹ درصدی خریداران و فروشندگان را تجربه کرد. اما اینکه گفتیم آتش ها از زیر سر ایران خودرو بلند می شود به علت انتشار شایعاتی از تعدیل مثبت این شرکت در گزارش ۹ ماهه می باشد. که مجدداً این گروه را در کانون توجه اهالی تالار قرار داد. در مجموع اهالی تالار هنوز نمی دانند برای تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری در این گروه به دلار حدود ۳۶۰۰ تومانی و بدهی ارزی آنها نگاه کنند یا به احتمال توافق هسته ای.

راستی هنوز معلوم نشده که ۱۸۰۰ میلیارد تومان دارایی فروخته شده از دو خودروساز بزرگ کشور چی بوده، به کی بوده و اصلاً چه زمانی بوده؟ نکنه چون این رقم ها پول خورد حساب شده و ارزش گفتن و آوردن در صورت های مالی را نداشته!

گروه صنایع غذایی: شاید در شرایط فعلی که نرخ دلار در حال بالا رفتن و قیمت نفت در حال پایین آمدن است این گروه گزینه بدی برای سرمایه گذاری نباشد خصوصاً که در نیمه دوم سال روند سودآوری آنها بهتر هم می شود. البته اغلب نمادهای گروه مذکور نیز امروز حال و روزی بهتر از بقیه بازار نداشتند اما پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک روند آنها از بقیه بازار جدا شود.

گروه انفورماتیک نیز اگرچه از اخبار و اتفاقات منفی به وجود آمده تأثیر نمی پذیرد اما هنوز نتوانسته روند خود را از دیگر گروه ها جدا نماید. البته اهالی تالار معتقدند این گروه به واسطه سهامداران عمده ای که دارد هیچگاه نتوانسته بازدهی های کوتاه مدتی و یا میان مدتی نصیب سهامدارانش کند اما با دید بلندمدت همیشه جز گزینه های برتر بورس بودند.

گروه بیمه ای: به جز “آسیا” که با صف خرید قابل توجه همراه می باشد در مابقی نمادها روندی متعادل را شاهد بودیم، این گروه نیز علی رغم رشد قیمت هیجانی روز دوشنبه گذشته امروز روندی برخلاف انتظار را پیش گرفتند. معمولاً حرکت دو نماد دانا و آسیا هماهنگ با هم می باشد.

از همین رو اهالی تالار بر این باورند که طی هفته آتی یا سهام آسیا با واگذاری صف خرید و روند تعادلی خود را هماهنگ با “دانا” می کند و یا “دانا” با تشکیل صف خرید همگام با “آسیا” می شود، اما در مجموع این گروه پتانسیل هایی دارد که سبب بهتر شدن روند سودآوری آنها در سال آتی می شود.

گروه پتروشیمی: این گروه دوباره سر دو راهی قرار گرفت، دو راهی صعود یا نزول به تبع اتفاقات در حال وقوع، چراکه در حالی کاهش قیمت نفت به واسطه پایین آمدن قیمت مواد اولیه شرکت های پتروشیمی می تواند با یک فاز تأخیر سبب کاهش قیمت محصولات آنها در بازار گردد که افزایش نرخ دلار می تواند در صورت تداوم سبب همپوشانی کاهش احتمالی قیمت محصولات و یا حتی سودآوری گردد. باید منتظر ماند تا این گروه راه خودش را انتخاب کند.

تنها یک نکته صرفاً جهت اطلاع

با خبر شدیم که یکی از بزرگ ترین شرکت های فعال در گروه فلزات اساسی با تعدیل منفی ۴۰ درصدی مواجه شده است، ذوب آهن اصفهان شرکتی است که در آخرین گزارش اعلامی خود به سازمان بورس به یکباره ۴۰ درصد از سود خود را کاهش داد.

ابتدا دلمان به حال این شرکت سوخت و زیر لب غرغر کنان سیاست های اقتصادی دولت را به باد انتقاد گرفتیم که چرا سبب ضربه وارد کردن به یکی از صنایع بزرگ و خوب کشور شده است، اما با خواندن یادداشت های توضیحی گزارش مذکور به چیزی برخورد کردیم که مغزمان سوت کشید. اصلاً باور کردنی نیست، شرکت علت تعدیل منفی ۴۰ درصدی سود خود را افزایش میزان دستمزد و پاداش کارکنان اعلام کرده. مگر می شود یک شرکت بورسی حق و حقوق سهامداران را همچون گوشت قربانی بین مدیران و کارکنان خود تقسیم کند. مگر نحوه و نوع چارت سازمانی این شرکت چگونه است که تنها سبب زیان وارد شدن به این شرکت می شود و دیگر شرکت های هم گروه به چنین مشکلی برخورد نمی کنند؟

دیده بودیم مدیران یک شرکت به علت افزایش سودآوری پاداش می گیرند و تشویق می شوند اما ندیده بودیم نزدیک به نیمی از سود خود را کاهش دهند تا پاداش و افزایش حقوق بگیرند، مسئولین محترم امر توجه داشته باشند که از هر چه بتوان گذشت اما از این یکی دیگر نمی توان به راحتی عبور کرد چراکه اگر سفره ای پهن است همه باید از کنار آن نان بخورند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*