خانه / بورس و سهام / بازار فلزات پایه بازهم خواهد ریخت؟

بازار فلزات پایه بازهم خواهد ریخت؟

بازار فلزات‌پایه با توجه به تاثیری که از شرایط موجود گرفته است هر روز به سمت کاهش قیمت پیش می‌رود تا به این ترتیب رابطه بین قیمت کارخانه و بازار هر روز نزدیک‌تر شود؛

اما آیا در شرایط فعلی کاهش بیشتر قیمت‌ها به نفع بازار است و آیا آن طورکه برخی از کارشناسان در روزهای قبل اظهار نظر کرده‌اند، در صورت افزایش توليد و در پی آن افزایش عرضه محصولات به بازار، قیمت‌ها به ریزش بیشتر خود ادامه می‌دهند؟ آیا ممکن است تولید‌کنندگان بعد از فروش اموال خود و تامین نقدینگی بتوانند به تولید سال قبل باز گردند؟ اینها سوالاتی هستند که این روزها ذهن فعالان بازار را درگیر کرده است. به گفته یک کارشناس حوزه فلزات پایه، مشکل تولید‌کنندگان تنها کمبود نقدینگی نیست، بلکه مجموعه‌ای از تصمیمات مدیریتی چالش‌ها، شرایط دشواری برای تولید‌کننده‌ها رقم زده است. از طرفی روند بازار بستگی به روند ارز دارد؛ چرا که با افزایش نرخ ارز، برای رسیدن به تولید قبل باز هم دچار کمبود نقدینگی هستیم.
وی در ادامه افزود: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فرض قطعی این است که بازگشت به قبل حداقل در کوتاه‌مدت غیر ممکن است یعنی در حقیقت به عقیده این فعال آگاه در حال حاضر شرایط سیاسی و اقتصادی برای انجام این کار فراهم نیست.مطمئنا با کاهش قیمت‌ها تقاضا تحت تاثیر قرار می‌گیرد و بیشتر می‌شود. از طرفی این موضوع هم مطمئنا وجود دارد که ستاد تنظیم بازار با توجه به هزینه‌های بالای تولید اجازه کاهش بیشتر قیمت‌ها را ندهد؛ یعنی اگر قرار باشد کاهش قیمتی هم در آینده رخ بدهد باتوجه به تورم در بازار آزاد حرکت خواهد کرد؛ زیرا دلار با اینکه افت قیمت را تجربه کرده است، اما باز هم در حال حاضر نسبت به سال قبل رشد بيشتری داشته است. این کارشناس در ادامه تاکید کرد که کاهش قیمت‌ها تا جایی به نفع بازار است که موجب ضرر و زیان تولید‌کننده نشود و اگر قیمت‌ها باز هم افت بیشتری را تجربه کنند، مطمئنا بازار به رکود خواهد رفت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*