خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۲۴ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۲۴ دی ۹۳

در گروه پالایشی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در بیشتر نمادها بودیم ،  خبری شنیدیم که نرخ ۱۳ سنت برای خوراک پتروشیمی ها مورد توافق شورای نگهبان نیز قرار گرفته است .

شاخص کل بورس ۱۰ واحد نزول کرد و به رقم ۶۵،۹۳۹ واحد رسید . نمادهای فارس با ۶۸ واحد و پارسان با ۵۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد وغدیر با ۲۲ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۹۲٫۸ میلیارد تومان رسید که بموتو با ۱۹٫۸ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۳ واحد نزول کرد و به رقم ۷۳۸ واحد رسید . نمادهای جم و پترول بیشترین تاثیر منفی و نماد میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۲ میلیارد تومان رسید که بمپنا با ۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

بانک جهانی پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ را به کمتر از نصف کاهش داد و اعلام کرد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ رشد ۱.۵ درصدی داشته است . بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود با عنوان دورنمای اقتصادی جهان پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ را کاهش داده است .این نهاد بین المللی پیش بینی کرده است اقتصاد ایران در سال جاری میلادی تنها ۰٫۹ درصد رشد داشته باشد. در گزارش قبلی این سازمان که مهر ماه منتشر شده بود رشد اقتصادی ایران برای امسال ۲٫۲ درصد پیش بینی شده بود .بانک جهانی همچنین در این گزارش رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۴ را ۱٫۵ درصد برآورد کرده است .


مهم ترین اخبار سیاسی

دکتر محمدجواد ظریف، رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، قرار است ، در سفر به ژنو، با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در چارچوب مذاکرات هسته ای با ۱ + ۵ گفتگو کند . سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه، و دیگر اعضای گروه مذاکره کننده هسته‌ای، دکتر ظریف را در سفر به ژنو همراهی می‌ کنند . «جان کری» وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه شب برای دیدار با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود، وارد شهر ژنو سوئیس، محل برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای، شد . دیدار میان کری و ظریف در حالی امروز برگزار می‌شود که قرار است مذاکرات دوجانبه دو کشور از روز پنج‌شنبه به مدت دو روز در سطح مدیران سیاسی پیگیری شود. همچنین مذاکرات جامع ایران و گروه موسوم به ۱+۵ هم روز شنبه برگزار می‌شود .
در همین رابطه ، رئیس‌جمهور با بیان اینکه افرادی که امروز در عرصه سیاست‌خارجی در دنیا مذاکره می‌کنند، منافع ملی را درک کرده و چارچوب سیاست را بلدند، گفت: اینقدر ایراد “نیش‌قولی مطرح نکنیم بلکه ‌به یکدیگر احترام بگذاریم .

همچنین ، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در دیدار با سران کنگره جدید این کشور، بار دیگر با تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران اعلام مخالفت کرده و گفت چنین اقدامی مذاکرات را از خط خارج کرده و آمریکا را در ائتلاف بین‌المللی، منزوی می‌کند . «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا که روز سه‌شنبه میزبان سران کنگره جدید این کشور بود، بار دیگر تصریح کرد که تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران، نه تنها مذاکرات هسته‌ای با این کشور را به شکست می‌کشاند، بلکه موجب می‌شود تا آمریکا منزوی شود .

در خبری دیگر شنیدیم که ، معاون وزیر انرژی آمریکا که در رأس هیأتی به عربستان سفر کرده با وزیر نفت این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد . الیزابت شیروود راندل» معاون وزیر انرژی آمریکا روز سه‌شنبه در رأس هیأتی بلند پایه به عربستان سفر کرد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با کاهش همراه شد، مس به قیمت ۵۹۱۵ دلار ، آلومنیوم ۱۷۶۶ دلار ، روی ۲۰۸۳ دلار و سرب ۱۸۰۰ دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت ۹۸۶ هزار تومان رسید و دلار به قیمت ۳۴۴۶ تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه تجهیزاتی، مپنا در محدوده صفر تابلو معامله شد ، فاذر معاملات قرمز رنگی را تجربه کرد ، دکتر روحانی در بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر، این نیروگاه را مظهر ایستادگی یک ملت دانست و از ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در بوشهر به منظور استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای خبر داد . رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: نیروگاه اتمی بوشهر نمونه‌ای است که نشان می‌دهد ایران تنها به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای و تولید برق است . نیروگاه اتمی بوشهر در حال حاضر ۷۰۰ مگاوات برق تولید می‌کند و قابلیت تولید برق تا میزان ۱۰۰۰ مگاوات را دارد

در گروه حمل و نقلی ، اکثر نمادها معاملات منفی را پشت سر گذاشتند . حسینا به قیمت ۳۷۳۶ تومان رسید . رئیس جمهور در دومین روز سفر خود به استان بوشهر، از بندر بوشهر بازدید کرد .


در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات قرمز و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، ارفع با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت ۳۰۲ تومان رسید .

گردهمایی بزرگان فولاد ایران و جهان امسال نیز برگزار خواهد شد. گروه صنعتی  سارایه اسپانیا را می‌توان از بزرگان این صنعت در دنیا دانست که در پنجمین دوره این همایش نیز حضور خواهد داشت. «الیاس گونزالس » (Elias Gonzalez Gil) ،مدیر عامل این شرکت همانند دور قبل یکی از سخنرانان این همایش محسوب می‌شود که در پنجمین دوره در مورد تکنولوژی‌های نوین تولید فولاد سخنرانی خواهد کرد .
این روزها بازار محصولات فولادی حال و روز خوشی ندارد. کاهش متناوب قیمت انواع فولاد در بازارهای غیررسمی به بخش جدایی‌ناپذیر مبادلات روزانه آهن فروشان و عرضه کننده‌های فولاد بدل شده است و به درستی هم مشخص نیست چه زمانی از آهنگ ریزشی بازار کاسته و ثبات و بهبود نرخ این محصولات جایگزین روند قبلی خواهد شد . در حال حاضر شاخص‌ترین محصولی که قیمت آن روزانه چند درصد کاهش می‌یابد میلگرد است که ریزش آن به خصوص در مورد تولید نوردکاران بخش خصوصی شیب تندتری دارد. این محصول به دلیل تعدد زیاد تولیدکننده‌های آن بازار رقابتی‌تری به نسبت دیگر محصولات فولادی ساخت داخل دارد و تثبیت قیمت آن به معنی مقاومت عرضه‌کننده‌ها در برابر شرایط ریزشی بازار، کار به نسبت مشکلی است؛ در حالی که تیرآهن و ورق، بازار بسیار منسجمی داشته و نوسانات کاهشی آن در مقایسه با دیگر آهن‌آلات به طور معمول نشان داده که کمتر است .

فاما سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود را بر اساس عملکرد ۹ ماهه مبلغ ۴۳۷ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تعدیل اعلام شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۳۰۸ ریال سود کنار بگذارد و ۷۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت فولاد مبارکه در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ شرکت را مبلغ ۳۰۵ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در ۹ ماهه خود موفق به پوشش ۷۸ درصدی از پیش بینی هایش شده است و توانسته به ازای هر سهم ۳۹۴ ریال سود کنار بگذارد . مزید اطلاع مطابق اطلاعات ارسالی فروش صادراتی شرکت در ۹ ماهه اول سال ۵۳۹,۴۸۷,۳۹۶ دلار می باشد که با نرخ هر دلار ۵۰۰ر۲۶ ریال تسعیر شده است.

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، شاهد معاملات کم حجم بودیم ، پارسان با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به قیمت ۶۷۸ تومان رسید .تاپیکو به قیمت ۲۲۹ تومان رسید .

آنچنان که از چندوچون رویه بازارهای جهانی می‌توان استنباط کرد گویا سقوط نفت همچون چکشی بر سر بازارها فرود آمده و اجازه رشد و خروج از این روند نزولی دنباله‌دار را حداقل در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به بازارها نخواهد داد. با آغاز سال جدید میلادی نه تنها شاهد ایجاد نوسان‌های مثبتی در بازارها نبودیم، بلکه ریزش‌ها شدت بیشتری گرفت و فعالان و سرمایه‌گذاران در اقصی نقاط دنیا را بیش از پیش نگران کرد . بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده توسط بلومبرگ؛ نفت خام آمریکا (WTI) با ریزش ۳۲/۳ درصدی نسبت به روز پیشین به حدود ۴۴ دلار و ۵۴ سنت رسید، در همین حال نفت خام برنت نیز با ۶۵/۳ درصد کاهش در محدوده ۴۵ دلار و ۷۰ سنت مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین بهای سبد نفت اوپک نیز رقم ۴۳ دلار و ۵۵ سنت را به ثبت رساند. این کاهش قیمت‌ها شدیدا موجب ریزش در سایر بازارها به‌طور عام و در بازار محصولات پتروشیمی به‌طور خاص گردید، چرا که این محصولات به دلیل قرابت بالا با نفت با سرعت و شدت بیشتری تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند .

در گروه بانکی، شاهد معاملات متعادل و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، وپست با افزایش تقاضا به قیمت ۱۴۵ تومان رسید .

در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران که با حضور جمع کثیری از مدیران عالی کشوری و مدیران عالی سازمان‌ها و شرکت‌های صنعتی و تولیدی در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، تندیس و لوح قهرمان صنعت به مدیرعامل بانک صادرات ایران اهدا شد.

در گروه پالایشی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در بیشتر نمادها بودیم ،  خبری شنیدیم که نرخ ۱۳ سنت برای خوراک پتروشیمی ها مورد توافق شورای نگهبان نیز قرار گرفته است .

با وجود پابرجا ماندن تحریم‌های صنعت نفت و گاز، دور جدید مذاکرات ایران با سه غول نفت و گاز ژاپن و کره جنوبی برای بازگشت به صنعت نفت و گاز کشور آغاز شده است. ، اصغر سهیلی‌پور، رئیس کمیته سرمایه‌گذاری شرکت گاز با تایید مذاکرات انجام گرفته با سه شرکت نفت و گاز کره جنوبی و ژاپن گفت: شرکت مهندسی و انرژی میتسوبیشی ژاپن، ال‌جی و سامسونگ کره جنوبی با مجموعه شرکت ملی گاز در حوزه‌های ساخت پالایشگاه و خط انتقال وارد مذاکره شدند.مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز تاکید کرد: در بین شرکت‌های خارجی برخی شرکت‌های ژاپنی و ایتالیایی هستند که حاضرند همکاری با ایران را حتی قبل از لغو کامل تحریم‌ها آغاز کنند .

در خبری، روز گذشته معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت در جمع فعالان بخش خصوصی حاضر شده و برنامه‌های این وزارتخانه را جهت افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز بیان کرد و گفت: افزایش ظرفیت تولید نفت به قدرت چانه‌زنی ایران در اوپک کمک خواهد کرد. به اعتقاد منصور معظمی گرچه نمی‌توان قیمت دقیقی را برای نفت در سال آینده در نظر گرفت، اما روند نفت در سال ۲۰۱۵ صعودی است .

در گروه سرمایه گذاری، شاهد معاملات کم حجم و متعادل در اکثر نمادها بودیم ، واتی با اقبال همراه شد و به قیمت ۳۶۳ تومان رسید، هلدینگ گروه صنعتی ملی در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۵۵۵ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر اعلام شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم توانست ۱۱ ریال سود کنار بگذارد و ۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه لیزینگی، برخی نمادها از جمله ولغدر، ولبهمن ولصنم با اقبال خوبی همراه شدند و توانستند در آستانه قیمت معامله شوند .

شرکت لیزینگ ایران در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۲۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دروه ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۱۵ ریال سود محقق کند و ۷۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه دارویی، حجم معاملات پایین و روند معاملات متعادل بود ، دفرا در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۱۹۵ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت تغییری نداشته است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست ۷۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۹۰۹ ریال سود کنار بگذارد .

در گروه سیمانی، خبری شنیدیم که به علت مازاد تولید سیمان گاز کارخانه های تولید سیمان  به مدت یک ماه قطع می شود .

شرکت سیمان فارس در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۷۹۴ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش ۱۰ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۶۶۱ ریال سودکنار بگذارد و ۸۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت گروه صنایع سیمان کرمان در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۲۲۰ میلیارد ریال به مبلغ ۶۶۰ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۴۴۰ میلیارد ریالی ( معادل ۲۰۰ درصد ) ، مبلغ ۲۶۱ میلیارد آن از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و مابقی آن به مبلغ ۱۷۹ میلیارد ریال از محل سود انباشته می باشد . شرکت موضوع افزایش سرمایه را جبران مخارج سرمایه ای صورت گرفته در طرح ها و پروژه ها و سرمایه گذاری انجام شده در سهام شرکت ها می باشد .

در گروه غذایی نیز حجم معاملات پایین بود ، وبشهر در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۹۴۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱ ریالی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق به پوشش ۶۵ درصدی از پیش بینی هایش شده است و توانسته به ازای هر سهم ۶۱۴ ریال سود کنار بگذارد .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*