خانه / بورس و سهام / صعود بانکی ها تا کجا ادامه دارد؟

صعود بانکی ها تا کجا ادامه دارد؟

گرش دولت حسن روحانی برای به پیش بردن مذاکرات مثبت بی المللی در حالی امیدها را نسبت به بروز رونق در کسب و کار و تولید افزایش داده که تحقق جریان حاصل از آثار آن می تواند اقتصاد کشور را به سمت اقتصادی بدون اتکا به شرایطی همچون گذشته حرکت دهد و به دنبال ایجاد این شرایط چشم انداز پیش روی سیستم بانکداری کشور نیز مثبت ارزیابی می شود که با تصور این افق روشن، سهام صنعت مذکور در بورس نیز این روزها با استقبال زیاد سرمایه گذاران رو به رو بوده و همزمان با رشد قیمت ها حجم بالای معاملات خود را نیز به صورت روزانه پیگیری می کند.

مدرس موسسه علوم بانکداری ایران با بیان این مطلب در گفتگو با بورس نیوز پیرامون دلایل اقبال بالای سرمایه گذاران به سهام بانک ها در بورس اظهار داشت: چشم انداز روشنی که پیش روی این صنعت قرار دارد، ناشی از انتظار برای رشد سودآوری آنها در آینده است. در این شرایط روی کار آمدن دولت جدید و انتخاب وزرای آن نیز امید خروج از شرایط قبلی را در صنعت بانکی بارور ساخته و این امر رونق تازه ای را به سهام این گروه در بورس ایجاد کرده است.
شعبانی از امکان رشد EPS بانک ها سخن گفت و بیان کرد: به طور قطع چشم انداز مثبتی پیش روی گروه قرار گرفته و انتظار می رود در شش ماهه دوم سال رشد سودآوری در گروه مذکور اتفاق بیفتد.
وی در بیان دیگر دلایل اقبال به سهام بانکی و در پی آن رشد قیمت و حجم معاملات بالا در این گروه عنوان کرد: در شرایط فعلی بحث افزایش سرمایه بانک ها نیز در جریان است، هر چند که این برنامه بایستی طی سال های گذشته انجام می شد؛ چراکه دارایی های آنها بر مبنای ارزش سال های قبل است که تفاوت قابل ملاحظه ای با ارزش واقعی کنونی آنها دارد و این ظرفیت بسیاری مناسبی را برای بانک ها ایجاد می کند.
مدرس موسسه علوم بانکداری ایران تداوم روند مثبت و تحقق بازدهی مطلوب از این سهام تا زمان برگزاری مجامع آتی آنها در ابتدای بهار سال 93 را پیش بینی کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد اقبال به سهام بانکی همچنان ادامه دار باشد و این در حالی است که مدت زیادی از زمان برگزاری مجامع سال مالی 91 آنها نمی گذرد. از این رو حتی با در نظر نگرفتن برنامه افزایش سرمایه برخی بانک ها چنین روندی در معاملات سهام آنها بر تداوم این اقبال تأکید دارد. بدین ترتیب باید از این پس منتظر تشریح جزییات برنامه های اقتصادی دولت جدید و تحقق آنها باشیم تا بتوان در خصوص میزان بازدهی مورد انتظار از این گروه نیز بهتر قضاوت کرد، اما به نظر می رسد بانک های خصوصی نیز بتوانند از این فرصت مناسب برای جذب نقدینگی بیشتر استفاده کنند.
شعبانی تأکید کرد: در این فضا چنانچه دولت جدید بر توسعه امکانات سخت افزاری و نرم افزاری بانکداری الکترونیک بیشتر تأکید کند، به طور قطع این گروه به سمت افزایش سودآوری حرکت خواهند کرد.
وی افزود: براساس این چشم انداز به نظر می رسد روند رو به جلوی بانک ها تازه شروع شده و بزودی رونق سایر بخش های اقتصادی و کسب و کار در نهایت به سمت سیستم بانکی جریان پیدا خواهد کرد و ارایه برنامه کاری وزیر اقتصاد پیشنهادی و نیز انتخاب رییس بانک مرکزی همگن با وی، بیش از پیش چشم انداز واقعی این صنعت را پیش روی چشم سرمایه گذاران روشن خواهد کرد.
این کارشناس علوم بانکداری ادامه داد: برهمین اساس طی یک ماه آتی و پس از اعلام تأیید صلاحیت وزرای دولت یازدهم و اطلاع از برنامه های آنها بهتر می توان آینده بانک ها و نیز میزان بازدهی مورد انتظار از آنها را پیش بینی کرد. چراکه باید دید چقدر نظر دولت بر این است که IT در این صنعت به کار گرفته شود. اما می توان تداوم رونق را تا پایان سال مالی 92 و در بهار 93 همزمان با برگزاری مجامع سالیانه این گروه انتظار داشت.
وی رکود بازارهای موازی را نیز از دیگر مواردی دانست که می تواند منابع مالی سرگردان در جامعه را برای رونق کسب و کار جذب بانک ها کرده و از این طریق بر روند سودآوری و درآمدزایی آنها موثر واقع شود. بدین ترتیب بانک ها می توانند به جذب سرمایه های موجود در جامعه و سوق آن به سمت و سوی تولید اقدام کرده و برنامه ریزی آنها برای پرداخت سود به سپرده گذاران متناسب با نرخ تورم،  افراد را برای سپرده کردن سرمایه هایشان تشویق نماید. به اعتقاد وی مواردی از این دست چشم انداز مثبت صنعت بانکداری را تقویت کرده و موجب رشد قیمتی سهام همزمان با افزایش حجم معاملات این گروه شده است.
شعبانی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: شرایط کنونی انتظار آینده مطلوبی را برای صنعت بانکداری در ذهن سرمایه گذاران متصور ساخته که این امر در کنار تغییر مدیریتی و نیز بکارگیری ساختارهای جدید در بانک ها به ویژه بانک های خصوصی می تواند حرکت مناسبی را در سهام آنها شکل دهد. بدین ترتیب اعتقاد بر این است که هم اکنون حرکت صنعت مورد بحث بتازگی آغاز شده و طی یکی دو ماه آتی امیدوارانه تر می توان گام های بعدی را به سمت مقصد و کسب بازدهی مناسب از این گروه برداشت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*