خانه / بورس و سهام / ارزیابی عملکرد صنعت قندو شکر در سال ۹۳

ارزیابی عملکرد صنعت قندو شکر در سال ۹۳

در این بخش به ارزیابی عملکرد شرکتهای بورسی صنعت قند و شکر می پردازیم. بر این اساس شاخص هایی چون : p/e ، p/b ، p/s ،حاشیه سود ، سود ناخالص هر سهم ، سود خالص هر سهم و … را مورد بررسی قرار دادیم .

بررسی شاخص ها

شاخص” p/e

در ابتدا به بررسی نسبت p/e شرکت های این صنعت پرداخته شد . قیمت منظور شده در این تحلیل مربوط به روز شنبه ۴ بهمن ماه ۹۳ می باشد . بر این اساس رتبه ۱ برترین امتیاز در گروه را خاطرنشان می سازند که قپیرا با p/e برابر با ۴٫۸۷این رتبه را کسب کرد . ناگفته نماند که پی به ای میانگین این گروه یازده عضوی برابر ۱۲٫۰۱ محاسبه شده است.

پیش بینی بورس اخبار بورس

شاخص” p/b

شاخص” p/b ” از تقسیم قیمت روز هر سهم به قیمت دفتری حاصل می شود. این نسبت محافظه کاری در ارزش گذاری قیمت سهام محسوب می شود و معمولا در سهام شرکت ها هر چه این نسبت کمتر باشد از منظر تحلیلی جذاب تر است. در واقع منظور از ارزش دفتری عبارتست ازمیزان حقوق صاحبان سهام تقسیم بر تعداد سهامداران، (یعنی ارزش حقوق صاحبان سهام هر سهم) . در ضمن باید به این نکته نیز اشاره شود که ارزش دفتری همیشه ارزش واقعی را نشان نمی دهد ، به خصوص برای شرکتهایی که از حجم زیادی از داراییهای نامحسوس بهره می برند.

با توجه به نسبت فوق ، نماد قنیشا با نسبت ۰٫۷۵رتبه اول، نماد قثابت و قمرو رتبه دوم و سوم را کسب کرده اند.

پیش بینی بورس اخبار بورس

نسبت ” فروش به ازای هر سهم “

نسبت ” فروش به ازای هر سهم” از تقسیم فروش ریالی شرکت بر تعداد سهام شرکت حاصل شده است و همان طور که در جدول ذیل مشاهده می کنید نماد قلرست با فروش بالغ بر ۲۹۵۰۰ ریال به ازای هر سهم توانسته رتبه نخست را کسب کند و قثابت با فروش ۸۶۶ ریال به ازای هر سهم در رتبه آخر نشست.

پیش بینی بورس اخبار بورس

شاخص” p/s

در ادامه شاخص” p/s ” مورد بررسی قرار گرفته ، این نسبت از تقسیم قیمت روز سهم به فروش ریالی هر سهم حاصل شده که بر این اساس قشیر رتبه اول، قصفها رتبه دوم و قچار رتبه سوم را کسب کرده اند.

پیش بینی بورس اخبار بورس

سود ناخالص(m) و سود خالص هر سهم (n)

در جداول زیر سود ناخالص(m) و سود خالص هر سهم (n)را مورد مقایسه قرار دادیم که در هر دو جدول نتایج مشابهی در رتبه بندی حاصل شد و قلرست در رتبه اول و قنقش و قشهد در رتبه های دوم و سوم جای گرفتند.

پیش بینی بورس اخبار بورس

شاخص های “p/m ” و “p/n

از تقسیم قیمت هر سهم به سود ناخالص و خالص هر سهم، نسبت های “p/m ” و “p/n ” حاصل می شود. این نسبت هر چه کمتر باشد از منظر تحلیلی مناسب تر خواهد بود. همان طور که مشاهده می فرمایید، قمرو ،قپیرا و قصفها رتبه های نخست را در شاخص “p/n و قپیرا ، قمرو وقشهد رتبه های برتر را در شاخص “p/m کسب کردند.

پیش بینی بورس اخبار بورس

حاشیه‌ سود‌ شرکت

نسبت حاشیه سود یکی از نسبت‌های ‌سودآوری است که از طریق‌ تقسیم‌کردن سود مورد نظر به کل فروش محاسبه‌ می‌شود. این نسبت نشان می‌دهد که ‌از یک‌تومان فروش شرکت، چه ‌مقدار آن به سود تبدیل‌ شده ‌است. به‌ عنوان ‌مثال، حاشیه‌ سودخالص ۳۰ درصد نشان‌ می‌دهد که ‌از یک‌تومان فروش محصولات شرکت، ۳ ریال سودخالص به ‌دست خواهد آمد.

همان طور که مشاهده می فرماییدقپیرا با حاشیه سود خالص۱۴ درصدی برترین رتبه را در گروه کسب کرد.

پیش بینی بورس اخبار بورس

سهم از کل فروش

این نسبت از تقسیم فروش ریالی شرکت بر مجموع فروش شرکت های گروه حاصل شده است. همان طور که از نمودار قابل مشاهده است غریب به ۲۳ درصد از فروش این مجموعه به نماد قشهد اختصاص یافته و قنیشا با سهم ۲ درصدی از فروش کل کمترین رتبه گروه را کسب کرده است.

پیش بینی بورس اخبار بورس

سهم در ارزش بازار

این نسبت نیز از تقسیم ارزش بازار هر سهم (که از حاصلضرب قیمت هر سهم در تهداد سهام شرکت حاصل شده )بر ارزش بازار کل مجموعه بدست آمده است، که در اینجا نیز قشیر با دارا بودن ۲۰ درصد از ارزش بازار کل گروه ، صدر نشین گزوه قندی می باشد.

پیش بینی بورس اخبار بورس

نسبت عملکرد به ظرفیت

نسبت فوق از تقسیم ظرفیت اسمی به ظرفیت پیش بینی شرکت حاصل گشته که اگر این نسبت کمتر از یک باشد یعنی شرکت کمتر از ظرفیت اسمی اش در حال تولید می باشد و اگر بیشتر از یک باشد یعنی بیش از ظرفیت اسمی اش برنامه تولید دارد و اگر برابر با یک باشد یعنی معادل ظرفیت اسمی اش برای تولید پیش بینی کرده است.

پیش بینی بورس اخبار بورس

نتیجه گیری:

ازآنجا که تحلیل گران مختلف ترجیحات و نظرات مختلفی برای ضریب نسبت های مالی دارند ، در این مقایسهنسبت های مورد استفاده نهایت با اختلاف ضریب ۱۰درصد اعمال شدند.

بر این اساس نماد قمرو با کسب امتیاز ۷۳از ۱۰۰ توانست رتبه نخست را به خود اختصاص دهد و قلرست و قپیرا با کسب امتیاز ۷۱ از ۱۰۰ جایگاه دوم و سوم را کسب کنند.

پیش بینی بورس اخبار بورس

 مریم قدسی

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*