خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس ۱۱ واحد صعود کرد و به رقم ۶۵,۵۵۵ واحد رسید . که نمادهای رمپنا با ۲۱ واحد ، وغدیر با ۲۰ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وصندوق با ۳۰ واحد و حکشتی با ۱۷ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۱۰ میلیارد تومان رسید که نماد همراه با ۴۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۲واحد نزول کرد و به رقم ۷۳۵ واحد رسید .

نمادهای جم و وخاور بیشترین تاثیر منفی و زاگرس و مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۹ میلیارد تومان رسید که نماد ثتران با ۲,۷ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی بدون نوسان همراه بود ، بر این اساس مس به قیمت ۵۵۰۵ دلار ، آلومنیوم ۱۸۳۷ دلار ، روی ۲۱۱۱ دلار و سرب ۱۸۴۳ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار امروز در محدوده ۳۴۶۰ تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت ۱۰۲۱ هزار تومان رسید .

مهمترین اخبار اقتصادی

اتخاذ تصمیمات کمیته ثبات بازار سرمایه در راستای رفع ابهام صنایع پالایش فرآورده های نفتی و پتروشیمی یکی از مهمترین خبرهای این حوزه بود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، براساس مصوبات این کمیته که به تأئید معاون هماهنگی معاون اول رئیس جمهور، معاونان وزارتخانه های اقتصاد، نفت، صنعت و معدن و تجارت، رفاه و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده است، تصمیماتی به شرح ذیل درخصوص صنایع پتروشیمی و پالایش فرآورده های نفتی اتخـاذ شد:

صنعت پتروشیمی:

۱-تعیین نرخ خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای پتروشیمی موضوع جزء ۴ بند الف مادۀ ۱طرح الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مورخ ۱۹/۹/۱۳۹۳ مورد تایید و حمایت دولت بوده و با توجه به ضرورت اقدامات موثر و عاجل در این خصوص، وزارتخانه ­های نفت، صنعت و معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ قانون مذکور نسبت به تعیین نرخ خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای پتروشیمی و همچنین تهیه آیین نامه اجرایی آن اقدام نمایند، به­ گونه ­ای که مفاد قانون مذکور و آیین نامه مربوطه از زمان ابلاغ توسط مجلس شورای اسلامی و تأئید نهایی شورای نگهبـان، اجرایی گردد.

۲-مطالبات قطعی شده شرکت­ های پتروشیمی پردیس­، شیراز، کرمانشاه، خراسان و رازی بابت اوره تحویلی به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در سال­های قبل از ۹۱، حداکثر تا پایان سال جاری تعیین تکلیف، تهاتـر و یا تسویـه میگردد.

۳-در اجرای صحیح مفاد تبصره ۱ مادۀ ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده، وزارت امور اقتصادی و دارایی مطابق با نظر مجلس مبنی بر عدم مطالبه ۱% عوارض آلایندگی از شرکت ­های پتروشیمی که موفق به اخذ تاییدیـه سازمان حفاظت محیط زیست شده­اند، اقدام خواهد کرد.

۴-بهای خوراک فروخته شده به واحدهای پتروشیمی حسب تبصره ۲ ماده ۱ قانون هدفمند کردن یارانه­ ها (مصوب ۲۳/۱۰/۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی) براساس قیمت ارز منظورشده در بودجه سـالانه، بصورت ریالی محاسبه و دریافت می­گردد.

صنعت پالایش فراورده­های نفتی:

۱-متوسط بهای محموله‌های صادراتی نفت مشابه “موضوع جزء ۲ بند الف تبصره ۲ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۳ که مبنای نرخ خوراک تحویلی به پالایشگاه ها می‌باشد، توسط وزارت نفت حداکثر ۱۰ روز پس از پایان هرماه بصورت علی الحسابو پس از ۳۰ روز از تاریخ اعلام علی الحساب، بصورت قطعی به پالایشگاه ها اعلام می گردد.

۲-برای رفع اختلاف در ثبت حساب فروش و خرید فرآورده‌های نفتی بین شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت‌های پالایشی، مبنای تبادل اعلامیه‌های تحویل و تحول فرآورده‌ها و ثبت حسابها در دفاتر مالی طرفین زمان تحویل فرآورده ها به شرکت ملی پالایش و پخش در دیواره خروجی پالایشگاه‌ها می‌باشد.

۳-فروش داخلی و صادراتی فرآورده‌های ویژه تولیدی شرکت‌های پالایشی (به جز ۵ فرآورده‌ اصلی و سوخت هوایی) به شرط تعیین تکلیف بدهی آنها به وزارت نفت بابت خوراک و تسویه (نقدی یا اسنادی به تشخیص وزارت نفت) آن می‌تواند رأسـاً توسط شرکت‌های پالایشی انجام شود.

۴-برای تأمین منابع ارزی مورد نیاز جهت اجرای طرح‌های توسعه‌ای و نوسازی شرکت‌های پالایشی از محل منابع صندوق توسعه ملی حمایت و مساعدت‌های لازم در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه صورت پذیرد.

لازم به ذکر است پیشتر نیـز کمیته ثبات بازار سرمایه ضمن تصویب اعطای مهلت ۵ ساله به پالایشگاه ها برای اجرای کیفی سازی، مقرر کرده بوددرصورتیکه شرکت های پالایشی مطابق برنامه زمانبندی مورد تأیید و نظارت وزارت نفت، حداکثر در یک دوره پنج ساله (تا پایان ۱۳۹۸) شاخصه‌های اصلی کیفیت پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی را براساس استانداردهای وزارت نفت، ارتقاء و هر ساله با تصویب مجمع عمومی خود، حداقل به میزان ۳۰ درصد از سود سالانه را به حساب اندوختۀ سرمایه‌ای جهت اجرای پروژه کیفی‌سازی منظور نمایند، وزارت نفت مکلف است مبنای محاسبه قیمت ۵ فرآورده‌ اصلی و سوخت هوایی را مطابق سال ۱۳۹۳ بدون اعمال کیفی سازی تعیین نماید که این مصوبه، به تصویب هیأت دولت رسیـد.

مهمترین اخبار سیاسی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس به نقل از وب سایت وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به کنیا سفر کرده، امروز (دوشنبه) در دیدار با تجار و بازرگانان ایرانی مقیم این کشور با تاکید بر این که آفریقا در سیاست خارجی ایران چایگاه والایی دارد، گفت: همواره تلاش شده تا روابط سیاسی ممتازی با کشورهای آفریقایی داشته باشیم. وی فزود: توجه به آفریقا به عنوان شریک و همکار تجاری مورد توجه دولت تدبیر و امید است. ظریف قاره آفریقا را مرکزی برای رقابت همه کشورها دانست و یادآور شد: این نشانگر ظرفیت و زمینه‌های تجاری بسیار مستعد در این قاره است. وزیر امور خارجه همچنین گفت: تلاش ما برای رفع موانع تجارت است، ولی اگر حتی در مذاکرات هم به تفاهم برسیم باید بدانیم که شرکای واقعی و پایدار ما در جهان کشورهایی هستند که در قالب همکاری‌های جنوب – جنوب می‌توان با آنها برای توسعه پایدار برنامه ریزی کرد. ظریف با یادآوری این که آفریقا در این مسیر یک انتخاب بسیار مهم برای ما است، تصریح کرد: وزارت امور خارجه ایران و همچنین در سطح کشور برای همکاری با آفریقا توجه ویژه و سازوکار خاص دارد و ما فقط در حوزه خلیج‌فارس و آفریقا دارای چنین سازوکاری در سطح بالا هستیم که با توجه و تظارت مسئولان عالی دنبال می‌شود. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آفریقا در حوزه اقتصادی، علمی، آموزشی و بهداشتی برنامه بلندمدت دارد و دولت در این زمینه دارای باور عمیق و جدی است. ظریف با بیان اینکه باید همه زمینه‌های همکاری را فراهم کنیم، گفت: باید با آسیب شناسی دوره‌های گذشته مشکلات و موانع را رفع کنیم. وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: متاسفانه کسانی در خارج و داخل کشور در زمره مخالفان پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در جهت منافع خود دنبال می‌کنند. ظریف تاکید کرد: در مواردی اصل تحریک با آثار تحریم اشتباه گرفته می‌شود و این مباحث تخصصی باید با مشورت‌های لازم بررسی و موانع غیر واقعی و غیر حقوقی برطرف شود. وی همچنین گفت: صداقت، اخلاق و فرهنگ ایرانی باید با حضور ایرانیان در نقاط مختلف جهان و فعالیت آنان در حوزه‌های متنوع به جهانیان معرفی شود و این فرصت زمینه بسیار قوی برای معرفی جذابیت‌ها و توانمندی‌های همه جانیه ایران به مردم کشورهای مختلف است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه سفر دوره ای خود به چهار کشور آفریقایی را آغاز کرد و در نخستین مرحله وارد کنیا شد.

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه پالایشی  افزایش ذخیره سازی نفت خام ایران به ویژه در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز یکی از سیاست های استراتژیک صنعت نفت است به طوری که کارشناسان از ذخیره سازی بالای نفت به عنوان یک برگ برنده به منظور افزایش قدرت چانه زنی در معاملات فروش و صادرات نفت یاد می کنند .

بر این اساس همزمان با فرا رسیدن دهه فجر، ظرفیت ذخیره سازی نفت خام ایران در منطقه خلیج فارس با بهره برداری از سه مخزن جدید در مجموع به ظرفیت ۱.۵ میلیون بشکه افزایش یافت . هاشم نامور با اشاره به بهره برداری از سه دستگاه مخزن ذخیره سازی نفت خام هریک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه در پالایشگاه نفت بندرعباس، گفت: با توجه به افزایش ظرفیت خوراک پالایشگاه بندرعباس تا ۳۵۰ هزار بشکه در روز، برای استمرار در تولید فرآورده‌های نفتی و ذخیره سازی نفت خام و میعانات گازی، سه دستگاه مخزن ۵۰۰ هزار بشکه ای نفت خام و میعانات گازی در پالایشگاه نفت بندرعباس به بهره برداری رسید .مدیرعامل پالایشگاه نفت بندرعباس همچنین از اجرای ۱۳ طرح دیگر این واحد پالایشگاهی خبر داد و افزود: توسعه ایستگاه بارگیری فرآورده‌های ویژه نفتی، ترمیم و بازسازی سازه‌ها، کانال ها و تکیه گاه های بتنی تاسیسات در پالایشگاه و تعویض رله‌های میکروپروسسوری توربین های گازی مولد برق از مهمترین طرح های این واحد پالایشگاهی است .این مقام مسئول همچنین تاکید کرد: با بهره برداری از این مخازن جدید ظرفیت ذخیره سازی خوراک پالایشگاه بندرعباس ۵۰ درصد افزایش یافته است .

معاملات ونفت در این گروه برای چهارمین روز با صف خرید به پایان رسید، ۱۷ میلیون سهم در این نماد معامله شد.شنفت نیز امروز با صف فروش همراه بود.

در گروه بانکی در خبری داشتیم بانک سپه با مشارکت چند بانک داخلی با هزینه ٣ میلیارد دلاری، طرح توسعه پالایشگاه گاز بید بلند ٢ را تامین مالی می کند. کامل تقوی نژاد، در پاسخ به پرسش خبرنگار شانا در مورد سرمایه‌گذاری بانک سپه درپالایشگاه بید بلند ٢ اظهار کرد: این بانک ٧۵٠ میلیون دلار از تامین مالی این پروژه را انجام خواهد داد و بانکهای ملت، تجارت، صنعت و معدن، ملی ایران و پارسیان نیز هرکدام ٣۵٠ میلیون دلار را در قالب کنسرسیوم تشکیل شده پرداخت خواهند کرد. وی با تاکید بر همکاری مطلوب این بانک با وزارت نفت و شرکتهای تابعه تاکید کرد: بانک سپه علاقه مند به حضور در طرحهای توسعه‌ای صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی است و در این مسیر در حال مذاکره نهایی با بخش خصوصی برای توسعه میدانهای مشترک نفتی در جنوب و غرب کشور است و بانک سپه همراه با بخش خصوصی کشور بزودی در میدانهای مشترک نفتی اقدام به سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

این گروه امروز معاملات متعادلی داشت. بانک حکمت امروز نیز پرحجم ترین نماد این گروه بود. وپست نیز در نهایت در قیمت ۱۵۱۹ ریال به صف خرید رسید.

در گروه خودرویی  ولی‌اله افخمی‌راد در گفتگو با مهر در خصوص واردات خودرو و آخرین وضعیت ثبت‌سفارش‌ها بعد از ابلاغیه اخیر وزارت صنعت گفت: وزارت صنعت به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان داخلی تصمیم گرفته است که واردات خودرو را تنها از طریق نمایندگی‌های ثبت شده، مجاز بداند، این در حالی است که به نظر می رسد با این کار، اگرچه ممکن است در ابتدا تکانه‌های قیمتی بوجود آید، اما در درازمدت، بازار کنترل شده و مصرف‌کنندگان منتفع می‌شوند .معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: افزایش قیمت در خودروهای وارداتی می‌تواند در خودروهای داخلی هم تاثیرگذار باشد؛ به همین دلیل، وزارت صنعت، واردکنندگان خودرو را ملزم کرده که برای قیمت‌گذاری محصولات وارداتی، حتما با سازمان حمایت هماهنگی داشته و طبق ضوابط این سازمان عمل کنند . محمد قربانی ، معاون برنامه‌ریزی جامع تولید گروه خودروسازی سایپا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تحقق ۷۸ درصدی برنامه‌های تولید گروه سایپا در ۱۰ ماهه سال جاری گفت: خوشبختانه با وجود شرایط سخت و بحرانهایی که در مسیر تولید برای بنگاه‌های صنعتی به خصوص شرکتهای خودروسازی در دو سال اخیر ایجاد شد، گروه خودروسازی سایپا توانست با گذر از این بحرانها به شرایط نسبتا مناسبی برسد و بر اساس هدفگذاری انجام شده توانست به ۷۸ درصد آن جامع عمل بپوشاند.

خبهمن پس از معامله حدود ۱۰ میلیون سهم به صف خرید رسید و در نهایت با ۲۲ میلیون حجم معامله به کار خود پایان داد. خاور امروز نیز پر عرضه بود.

خوساز سود هر سهم سال ۹۳ را بدون تغییر نسبت به پیش بینی قبلی ۳۸ ریال اعلام کرد و طی ۹ ماهه اول توانست به ازای هر سهم تنها ۱۵ ریال پوشش دهد.  این نماد امروز معاملات متعادل و مثبتی داشت.

در گروه معدنی در خبری از سنگ آهنی ها داشتیم علی عسگری در مورد وضعیت مالیاتی معادن چادرملو و گل گهر گفت: مشکلی در ارتباط با مالیات این دو معدن وجود ندارد و مالیات آنها را تقسیط کرده‌‎ایم و در حال دریافت هستیم. بحث‌هایی نیز در این زمینه مطرح شده که مربوط به حقوق مالکانه است که وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را در راستای اجرای ماده ۴۸ قانون محاسبات به ما محول کرده است. او در مورد نامه نگاری مهدی کرباسیان رئیس ایمیدرو در این زمینه افزود: کار‌ها در حال پیگیری است و عملیات اجرایی آن آغاز شده و آنها به دیوان عدالت شکایتی را مطرح کردند و توقیف عملیات دادند و رفع توقیف یکی از آنها را گرفته‌ایم.

در گروه دارویی  شرکت کارخانجات دارو پخش با نماد دارو در جدیدترین گزارش ۹ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۷۱۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۴۹ درصدی همراه بوده است شرکت در ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۷۲ ریال سود کنار بگذارد و ۵۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت علت این تعدیل را به شرح ذیل عنوان نموده است  :

۱- کاهش پیش بینی فروش عمدتا ناشی از توقف تولید بخش شربت و سرم بوده که بخش شربت به دلیل اجرای پروژه بازسازی این واحد و طولانی شدن پروسه بهره برداری و در خصوص سرم نیز به دلیل توقف تولید یکی از ۲ خط تولید این محصول به دلیل مشکلات فنی و GMP حادث گردیده است. لازم به ذکر است دلیل دیگر کاهش پیش بینی درآمد هر سهم گزارش فعلی نسبت به گزارش قبل کاهش برنامه تولید خطوط آمپول و قرص با توجه به شرایط حاکم بر بازار و عدم اخذ پروانه تولید برخی از محصولات جدید (ویالهای تزریقی) بوده است.

۲- کاهش پیش بینی سایر درآمد ها و هزینه های عملیاتی ناشی از عودت بخشی از ماده اولیه انسولین فروش رفته در شش ماهه اول سال ۹۳ می باشد .

۳-افزایش پیش بینی هزینه های مالی ناشی از اثر کاهش حجم دریافتهای ناشی از کاهش فروش محصولات بوده است..

۴- کاهش پیش بینی سود خالص  ناشی از تاثیر بندهای فوق الذکر می باشد .

۵- نرخ قید شده در مصارف ارزی خرید ۹ماهه اول بابت خرید مواد اولیه و  بسته بندی نرخ بهای تمام شده خرید بوده و متوسط نرخ ارز در تاریخ یاد شده بابت بهای اصلی خرید و حواله شده به فروشندگان خارجی  برای هر دلار معادل ۲۵،۷۰۵ریال میباشد.

این گروه معاملات کم حجمی داشت. دروز علیرغم شفاف سازی روز گذشته امروز نیز صف خرید بود.

در گروه فولادی مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان از مشارکت ۲۰ درصدی این شرکت در سرمایه‌گذاری ۱٫۸ میلیارد یورویی در قشم به منظور ایجاد یک مجتمع عظیم فولادسازی خبر داد. هدف از اجرای این پروژه ایجاد دو پست اسکله ۵ میلیون تنی، ایجاد یک گندله‌سازی ۵ میلیون تنی، دو مگامدول ۱٫۷ میلیون تنی، دو فولادسازی ۱٫۵ میلیون تنی و ۳ میلیون تن مقاطع تخت است که عملا کار این شرکت تحت نام شرکت توسعه فولاد قشم برای اجرای پروژه از چند روز پیش آغاز شده است. وی در ادمه افزود: پتانسیل معدنی کشور پتانسیل بسیار بالایی است و در همین راستا باید سرمایه‌گذاری در این حوزه و اکتشافات معدنی زنجیره تولید فولاد را در کشور که هم‌اکنون از حالت توازن خارج شده تکمیل کنیم. ایشان با بیان اینکه شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان امسال بالغ بر ۸۰۰ هزار تن تولید خواهد داشت، درباره دیگر پروژه‌های این شرکت نیز توضیح داد: شرکت تلاش کرده به صورت مشارکت وارد پروژه‌های جدید شود. شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر برای دو واحد مگامدول ۱٫۷ میلیون تنی اقدام کرده که یک مگامدول تا چند روز دیگر به بهره‌برداری می‌رسد و شاید هم بهره‌برداری آن به نوروز ۱۳۹۴ موکول شود. مدول دوم هم بیش از ۳۷ درصد پیشرفت دارد. در بخش فولاد نیز کارها شروع شده است. شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در این پروژه ۲۰ درصد سهم دارد.

در خبری، قائم‌ مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید ازشرکت ذوب آهن اصفهان در جمع کارکنان این شرکت فولادی ، با تاکید تعیین تعرفه واردات محصولات فولادی گفت: این موضوع برای صنایع فولاد بسیار مهم است و با جدیت پیگیری می‌کنیم که قبل از پایان سال مشخص شود . وی با اشاره به بهره‌مندی ازیارانه‌های انرژی درصنایعی که دارای کوره قوس هستند گفت: مزیت‌های انرژی باید در عرصه رقابتی برای همه صنایع در نظر گرفته شود .  با توجه به اینکه روش تولید درذوب‌آهن، روش کوره بلند و استفاده از انرژی زغال‌سنگ هست ،لازم است تغییراتی در قیمت‌گذاری در حوزه زغال‌سنگ انجام شود تا صنایع در عرصه رقابت منطقی قرار گیرند . فیروزآبادی با ابرازخرسندی از دستاوردهای ذوب‌آهن اصفهان گفت: اگرچه در شرایط فعلی اقتصاد جهان وکشور با مشکلات و رکود مواجه است، اما با توانمندی‌هایی ذوب‌آهن می‌توان با سرافرازی این مشکلات را پشت سر گذاشت

در سایر نمادها

اخابر در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۳۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر اعلام شده است شرکت در ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۵ ریال زیان شناسایی کرد .

کچینی در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۲۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۸۱ درصدی همراه بوده است شرکت در ۹ ماهه خود موفق شده به ازای هر سهم ۲۶۵ ریال سود کنار بگذارد و ۲۰۷ درصد از پیش بیین هایش را پوشش دهد. شرکت اعلام نمود که این تعدیل عمدتا به دلیل کاهش مقادیر تولید و فروش ناشی از رکود شدید بازار و همچنین کاهش سایر درآمدها و هزینه های متفرقه در اراتباط با درآمد حاصل از فروش دارائیهای غیر مولد شرکت به مبلغ ۳۱،۰۰۰ میلیون ریال می باشد که تا این تاریخ به نتیجه نرسیده است.

چکارن در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۱۲۱ میلیاردریال به مبلغ ۱۸۲ میلیاردریال برساند کاه این افزایش سرمایه ۶۰ میلیارد ریال مبلغ ۴۶ میلیارد ریال آن از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی و مابقی آن به مبلغ ۱۴ میلیارد ریال از محل سایر اندوخته ها می باشد شرکت موضوع افزایش سرمایه را اجرای طرح توسعه جهت  ارتقاء ظرفیت تولید، بهینه سازی و بهره مندی از دارائی های سرمایه ای اعلام نموده است .

رکیش در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۷۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی۴۷ درصدی اعلام شده است شرکت در ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۱۹ ریال سود محقق کند و ۸۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت علت این کاهش را اینگونه اعلام نموده است :

۱- تغییر عمده درآمدهای شرکت به دلیل عدم شناسایی درآمدهای شاپرک (مربوط به کارمزد خریدهای غیراعتباری) در نیمه دوم سال ۱۳۹۳ می باشد که در پیش بینی سال مالی مورد نظر منظور گردیده بوده ولیکن به دلیل عدم تایید و پرداخت آن توسط شرکت شاپرک در درآمدهای شرکت لحاظ نگردیده است.

۲- هزینه های مالی بر اساس اقدامات انجام شده جهت دریافت تسهیلات و پیش بینی آن در بهمن ماه سال جاری شناسایی شده است.

فاذر  بر اساس عملکرد ۹ ماهه، EPS سال ۹۳ را ۳۰۸ ریال اعلام کرده که نسبت به پیش بینی قبلی با ۲۱ درصد افزایش همراه بود و طی این دوره توانسته ۶۱ درصد این مبلغ را پوشش دهد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*