خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / بهانه سازی ها شروع شد

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / بهانه سازی ها شروع شد

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۱۱٫۱۵ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۵۶ واحد افزایش به رقم ۴۸۴۸۸ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۵۶ واحد افزایش عدد ۱۲۹۱۱۰ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۱۷۴ واحد رشد به رقم ۶۵۷۷۱ واحد رسید.

همچنین در این روز “همراه” با ۲۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وصندوق” با ۲۲ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۹ واحد افزایش به رقم ۷۴۷ واحد رسید.

در این شرایط امروز “مارون” با ۴ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۴۹۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۷۱۶ میلیارد ریال رسید.

شاخص کل بورس در معاملات روز جاری با رشدی ۱۷۴ واحدی توانست خود را به مدار بالایی نزدیک نماید از سویی دیگر نماد اغلب شرکت های فعال در این بازار نیز با روندی صعودی و حجم معاملات قابل قبول مواجه شدند که نشان از بازگشت اقبال به بازار سرمایه نسبت به گذشته دارد.

افزایش امیدواری ها به دستیابی به یک توافق سیاسی در بحث هسته ای کشورمان با گروه ۱+۵ امروز هم بازار سرمایه را با روندی صعودی مواجه کرد.

در معاملات روز جاری در اکثر نمادهای بورسی در گروه های مختلف روند صعودی و صف خرید نمایان بود که البته در ساعات پایانی اغلب صف های خرید واگذار شدند که این اتفاقات از خصوصیات بازار در روزهای چهارشنبه است.

“ونفت”: مدتی است در حال رشد قیمت و تجربه مجدد حجم معاملات بالا می باشد. برخی شایعات مبنی بر فروش یکی از پروژه های این شرکت سبب بازگشت اقبال به این شرکت شده اما نکته مهم در این نماد بیشتر بهانه سازی بازار برای خرید سهام “ونفت” است که این موضوع به دلیل افت قابل توجه سهام مذکور رخ داده.

“فاذر”: شایعات موجود در سهام این شرکت همچنان احتمال رشد سود در سال ۹۴، افزایش سرمایه و تأثیرپذیری از توافق احتمالی در مذاکرات هسته ای از جمله مواردی هستند که سبب افزایش حجم معاملات و رشد قیمت سهام شده اند.

پالایشگاه ها: شایعه شده با توجه به حل شدن موضوعات و مشکلات موجود برسر راه این شرکت ها ممکن است که نه تنها سود این شرکت ها تغییری نداشته باشد بلکه حتی در برخی از آنها با رشد سودآوری هم هرماه شویم. اهالی تالار معتقدند خوش بینی که برای سهام این شرکت ها در بازار سرمایه به وجود آمده می تواند سبب لیدری این گروه در دوران رونق بورس شود.

در گروه خودرویی نیز در حالی برخی مسئولین خواستار حمایت جدی تر از صنعت خودرو شده اند که گفته می شود خودروسازان درخواست افزایش مجدد نرخ محصولات را به انجمن خود ارایه کرده اند.

در پایان ذکر یک نکته مهم از بازار این روزها خالی از لطف نیست جالب است در زمان هایی که فاصله زمانی مذاکرات با بازار سرمایه زیاد می شود حتی عملکردهای واقعی و مثبت شرکت ها نمی تواند عاملی برای رشد قیمت سهام شود اما به محض اینکه به زمان مذاکرات نزدیک می شویم حتی کوچکترین شایعه هم بهانه ای می شود برای رشد قیمت سهام شرکت ها حال کافیست که نتیجه این مذاکرات تمدید سه هفته ای آن باشد، مجدداً سیلی از اخبار منفی وارد بازار شده و تمام تحلیل هایی را که در خصوص شایعات به جهت رشد قیمت ها به وجود آمده بوده را نقض و دوباره تحلیل های منفی آغاز می شوند.

چه برخی از مسئولین یا بهتر بگوییم نمایندگان محترم مردم بخواهند و چه نخواهند وزن مذاکرات بر بازار سرمایه بسیار زیاد بوده و در حال حاضر این موضوع از بورس و اقتصاد کشور جدا نشدنی است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*