خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / لطفاً جلوی روند نایستید

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / لطفاً جلوی روند نایستید

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۱۱٫۲۶ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۷۵ واحد افزایش به رقم ۴۷۹۵۶ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۵۴۶ واحد افت عدد ۱۲۶۸۳۹ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۷ واحد کاهش به رقم ۶۴۹۲۴ واحد رسید.

همچنین در این روز “وغدیر” با ۴۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “همراه” با ۲۲ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲ واحد افت به رقم ۷۴۰ واحد رسید.

در این شرایط امروز “مارون” با ۰٫۹۳ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “پترول” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۱۳۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۲۴۰۵ میلیارد ریال رسید.

شاخص کل بورس علیرغم تلاش های صورت گرفته اما در پایان معاملات روند نزولی پیش گرفت تا با افت ۷ واحدی خود نشان دهد که حتی بزرگترین شرکت های بورسی همچون “وغدیر”، “وصندوق” و “فملی” هم نمی توانند جلوی روند بایستند.

متأسفانه هنوز مسئولین امر نخواسته اند که باور کنند اقدامات بازدارنده از افت شاخص بورس همانند انجام معاملات بلوکی بر سهام شرکت های شاخص ساز نمی تواند مانعی باشد برای جلوگیری از روند و تنها سبب به تأخیر افتادن روند طبیعی بازار می شود.

براین اساس، آنگونه که از بازار سرمایه فعلی و نحوه معاملات سهام مشخص است در حال حاضر سهام شرکت ها به یک نقطه حمایتی قابل قبولی رسیده اند که شاید افت بیش از این میزان برای اهالی بازار توجیه نداشته باشد اما یک نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه ویژه ای داشت و آن شاخص و نحوه محاسبه آن است، مسئولین باید قبول کنند که شاخص بورس به علت نحوه محاسبه همیشه یک گام از بازار سرمایه و اتفاقات آن جلوتر است.

پس طبیعی می باشد که اصلاح شاخص چه در روند نزولی و چه در روند صعودی زودتر از نرخ سهام شرکت ها آغاز شود و این یعنی حرکت غیر منطقی و رفتار هیجانی اهالی تالار براساس تغییرات شاخص و عدم دخالت رفتار منطقی سهام شرکت ها در عکس العمل های اهالی تالار، چند بار گفته ایم باز هم می گوییم، شاخص بورس را واقعی کنید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*