خانه / آخرین اخبار / فرصت چند صد میلیارد دلاری عراق را از دست ندهیم

فرصت چند صد میلیارد دلاری عراق را از دست ندهیم

در عراق بازار بالقوه ای در محدوده ۵۰ میلیارد دلار تا پایان دهه کنونی میلادی و تقاضای بلندمدتی افزون بر پنج میلیارد دلار در سال فقط در زیرساخت های انتقال و توزیع وجود دارد.

همزمان با پیشروی های ارتش عراق در مبارزه با داعش، دیروز شاهد اخباری اقتصادی از همکاری های ایران با این کشور بودیم. رستم قاسمی دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق و سوریه از تلاش ها برای حل اختلافات مشترک در این زمینه، توسعه به کارگیری کالاهای ایرانی در طرح های عمرانی این کشور در کنار کالاهای اروپای غربی و نیز حضور شرکت های ایرانی در مناقصه های این کشور در کنار شرکت های اروپایی و کره ای خبر داد.

در این زمینه یادآوری چند نکته ضروری است:

۱ -هم اکنون با توجه به بدهی حدود ۲۰۰۰ میلیاردی دولت به پیمانکاران صنعت برق و نیز عدم توسعه زیرساختی در این زمینه، مشکل بروز رکود در این صنعت از سویی و نیز قوت گرفتن احتمال خاموشی های برقی در سال آینده در کشور شدت گرفته است.

از سوی دیگر بر اساس اظهار نظر کارشناسان، در عراق بازار بالقوه ای در محدوده ۵۰ میلیارد دلار تا پایان دهه کنونی میلادی و تقاضای بلندمدتی افزون بر پنج میلیارد دلار در سال فقط در زیرساخت های انتقال و توزیع وجود دارد. اگر نقش برق در سایر زیربخش های این کشور مانند ساختمان و حمل و نقل را نیز در نظر بگیریم، نیاز این کشور در حوزه برق در دو دهه آینده دست کم در محدوده ۲۵۰-۲۰۰ میلیارد دلار خواهد بود. در نتیجه می توان عنوان داشت استفاده از این فرصت می تواند موجبات خروج از رکود این صنعت پایه را در کشور فراهم کند.

۲-تجربه حضور ایران در کشورهای آسیای میانه، افغانستان و روسیه تحریم شده نشان می دهد به هر دلیل اعم از عدم تجربه رقابت در شرکت های ایرانی و یا تعلل در فراهم سازی ساز و کارهای همه جانبه حضور در کشورهای هدف، عملاً باعث از دست رفتن این بازارها حتی در کوتاه مدت شده است. همین دیروز بود که عسگر اولادی از عدم رفع موانع صادرات محصولات دامی به روسیه (بعد از گذشت چندین ماه از تحریم های این کشور و حضور قدرتمند رقبای ترک در این کشور) خبر داد!

لذا استفاده از تجربیات قبلی برای حضور در بازار عراق که مهم ترین مزیت آن برای ایران، اعتماد مسئولان آن است بسیار ضروری است.

به طوری که به عقیده رییس دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت، نگاهی به گذشته صادرات خدمات کشور نشان می دهد موانعی از قبیل ضعف بنیه مالی شرکت های صادرکننده خدمات، آن هم به دلیل عدم وصول مطالبات از یک سو و بدهی های بانکی از سوی دیگر، ضعف در تشویق صادرات خدمات با استفاده از ابزار جوایز صادراتی، وجود رقابت های بعضاً منفی در بین شرکت های ایرانی، عدم آموزش کافی نیروهای خدمات کار (به خصوص زبان خارجی)، عدم وجود اطلاعات کافی در خصوص تعامل با سیستم های پذیرش نیروی کار در کشورهای مختلف و قوانین آن کشورها از سوی مدیران دفاتر کاریابی، به عنوان مانعی در توسعه این بخش از صادرات کشور بوده است.

۳ -طبق آخرین آمارهای موجود، هم اکنون بیش از ۹۵ درصد از بیکاران کشور لیسانس دارند، ۱۰۵ هزارنفر فوق لیسانس و پزشکی خوانده اند ولی بیکارند!

لذا با توجه به این سطح کیفیت نیروی کار از نظر آموزش های پایه و نیز کوتاه مدت بودن آموزش های مهارتی، می توان به سرعت طبق نیازهای بازار خدمات فنی و مهندسی عراق، تامین نیروی با ثبات و مطمئنی را برای حضور نیروهای کار فراوان کشور در قراردادهای عمرانی ایران با عراق شکل داد.

به هر صورت عراق هم فرصتی است؛ البته اگر از دست ندهیم!

محمد حقگو

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*