خانه / بورس و سهام / سرمایه گذاران خارجی در تالار شیشه ای / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

سرمایه گذاران خارجی در تالار شیشه ای / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

با اتمام ساعات معاملات روز دو شنبه ۹۴٫۰۳٫۰۴ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۰۱ واحد افزایش به رقم ۴۵۸۹۹ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۴۰ واحد افزایش عدد ۱۳۰۴۸۶ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۵۵ واحد افزایش به رقم ۲۶۷۱۰ واحد رسید.

همچنین در این روز “شبندر” با ۵۸ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “اخابر” با ۴۳ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۵ واحد افزایش به رقم ۷۱۷ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۷۸۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۶۸۷ میلیارد ریال رسید.

بر اساس گزارش بورس نیوز، معاملات امروز بورس با رشد حدود ۱۳۲ واحدی شاخص کل به مدد اعمال تأثیر مثبت نمادهای پالایشی و بانکی پایان پذیرفت که اگرچه امروز سهامداران شاهد رشد نماگر بازار سرمایه و افزایش ارزش سهام برخی از شرکت های بورسی بودند، اما همچنان فقر نقدینگی در بورس احساس می شود.

چراکه در صورتی که معامله اوراق صکوک و معاملات بلوکی را از ارزش معاملات ۱۷۸ میلیارد تومانی بورس بکاهیم، بوضوح مشاهده می شود که بازار سرمایه با کمبود نقدینگی مواجه شده و زیر خط فقر قرار دارد. به گونه ای که ارزش معاملات اوراق اجاره فولاد کاوه جنوب کیش مبلغ ۸۰ میلیارد تومان محاسبه می شود و ارزش معاملات بلوکی پالایشگاه نفت اصفهان نیز ۴۹ میلیارد تومان بوده است.

براین اساس به نظر می رسد بازار سهام و سهامداران در شرایط کنونی از کمبود نقدینگی رنج می برند و در حال حاضر فرصت و امکان روند صعودی وجود دارد، اما اعتماد و نقدینگی دو فاکتور اساسی است که بازار سرمایه به آن نیاز دارد و تا زمانیکه این دو به بازار سهام بازگردانده نشود، همچنان شاهد افت قیمتها خواهیم بود و روند صعودی آغاز نخواهند شد.

اما از اتفاقات مهم امروز تالار شیشه ای بازدید چند تن از سرمایه گذاران خارجی از کشورهایی همچون آلمان، آمریکا، انگلیس، ایتالیا، اتریش و ترکیه از تالار حافظ بود که این بازدید با هماهنگی شرکت سرمایه گذاری فیروزه آسیا انجام شده و لحظاتی موجب تغییر حال و هوای بورس در دقایق پایانی معاملات شده بود.

علاوه بر این شرکت ذوب آهن اصفهان نیز طی عملکرد ۱۲ ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۳ مبلغ ۱۶۳ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده که این رقم نسبت به آخرین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۳ با افزایش ۱۵۱ درصدی همراه شده که افزایش ۱۵۶ درصدی خالص درآمدهای عملیاتی از عمده دلایل تغییر با اهمیت بوده اعلام شده است. این در حالی بود که “ذوب” چندی پیش تعدیل منفی ۴۰ سود برآوردی همان سال را به بازار سرمایه و سهامداران خود اعلام کرده بود.

بانک سرمایه نیز اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۲۳ اسفندماه سال ۹۴ خود را با افزایش ۱۴۷ درصدی نسبت به آخرین بودجه اعلامی سال مالی گذشته ارائه نمود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*