خانه / بورس و سهام / آغاز حساس ترین هفته بورس با امید به موفقیت تیم هسته ای

آغاز حساس ترین هفته بورس با امید به موفقیت تیم هسته ای

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۴٫۰۴٫۰۶ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۶۹ واحد کاهش به رقم ۴۶۶۹۸ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۳۷ واحد افزایش عدد ۱۳۴۱۳۳ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۱۸ واحد کاهش به رقم ۲۶۸۷۴ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبملت” با ۱۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “شبندر” با ۵۲ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۳ واحد افزایش به رقم ۷۳۵ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۹۴۴ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۷۱۷ میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات حساس ترین هفته بورس در حالی آغاز شد که اهالی تالار شاهد موجی از نا اطمینانی و سردرگمی سرمایه گذاران بودند و در نهایت شاخص کل بورس با افتی ۴۵ واحدی به کار خود پایان داد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، آنچه مسلم است از امروز تا زمان مشخص شدن نتیجه دور آخر مذاکرات هسته ای که هنوز تمدید زمان اعلامی (۱۰ تیر ماه) در هاله ای از ابهام می باشد، روند بازار سرمایه بر مبنای اخبار رسیده از وین رقم خواهد خورد یعنی هر چه اخبار رسیده مثبت و قابل انتظار باشد به همان نسبت هم باید توقع رشد شاخص را داشته باشیم و هر چه اخبار مبهم و بیان کننده تمدید مذاکرات باشد می توان انتظار افت شاخص و قیمت سهام شرکت ها را به همان میزان داشت.

بر این اساس اصلی ترین عامل افت امروز شاخص و قیمت سهام شرکت خبرهایی بود که از احتمال تمدید مذاکرات منتشر شده بود البته تمدید چند روز مذاکرات خیلی اهمیت ندارد و حتی می تواند نشانه خوبی هم به جهت رسیدن به یک توافق نهایی داشته باشد اما آنچه که اندکی اهالی بازار را با نگرانی مواجه کرده خبرهایی است که به نقل از رویترز مبنی بر احتمال انجام توافق و عدم امضای آن منتشر شده است. اهالی تالار معتقدند که این اتفاق خود به نوعی تمدید مذاکرات اما با ظاهری جدید می باشد.

ولی آنچه که باید بدان توجه نمود آنست که از نظر اکثر کارشناسان و اساتید اهل فن این احتمال یکی از بهترین اتفاقات این مذاکرات در صورت عدم انجام توافق کامل و نهایی به صورت یکجا می باشد. چراکه طرفین مذاکره به یک درک و تفاهم مشترک دست یافته اند و این موضوع عملاً در نگاه طرف های مذاکره کننده تمام شده می باشد و ممکن است با یک وقفه کوتاه یک ماهه یا اندکی بیشتر متن بدست آمده با تغییرات کمی به امضاء طرفین برسد. لذا به جرأت می توان گفت که مذاکرات با یک گام پیشرفت قابل توجه به مرحله پایانی خود رسیده است.

اما در گروه بانکی امروز بازهم فروش های معنادار حقوقی “وبصادر” ادامه داشت، فروش هایی که علی رغم امکان عرضه در نوسانات مثبت اما با عجله در نوسانات منفی انجام می گیرد. اهالی تالار همچنان بدنبال علت عرضه های حقوقی”وبصادر” آنهم در جهت کاهش قیمت سهم می گردند. همچنین در گروه شرکت خودروسازی سایپا در ادامه تغییر و تحولات مدیریتی در این شرکت و زیر مجموعه های آن برخی اخبار غیر رسمی رسیده حکایت از حضور دکتر سرو اولیا مدیر عامل شرکت کارگزاری سپهر باستان به جای مهندس صباغی به عنوان مدیر عامل جدید شرکت سرمایه گذاری سایپا دارد. البته هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را تأیید نکرده است.

در گروه پالایشی بورس امروز شاهد عرضه سهام از سوی حقیقی های بازار بودیم اهالی تالار معتقدند عرضه حقوقی ها طی آخرین روز کاری هفته گذشته در کنار جو منفی بازار امروز سبب نگرانی سهامداران این گروه شد، گفته می شود همچنان سهامداران و شرکت های پالایشی در انتظار اعلام مستندات از سوی شرکت ملی پالایش پخش در خصوص یارانه نرخ خوراک تا پایان تیر ماه می باشند.

گروه خودرویی بورسی نیز امروز متعادل نزولی همچون دیگر گروه های بورسی داشت بنظر می رسد اهالی تالار منتظر تصمیم نهایی وین برای اتخاذ تصمیم در حافظ می باشند.

در پایان هر چه به ضرب الاجل ۱۰ تیر ماه نزدیک تر شویم مسیر بازار و مسیر بازار سرمایه مشخص خواهد شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*