خانه / بورس و سهام / تحیل ، بررسی و اخبار مهم بورس . سه شنبه ۹ تیر ماه ۹۴

تحیل ، بررسی و اخبار مهم بورس . سه شنبه ۹ تیر ماه ۹۴

شاخص کل بورس ۵۸۹ واحد رشد کرد و به رقم ۶۴،۹۲۲ واحد رسید. فملی با ۹۱ واحد بیشترین تاثیر منفی و حکشتی با ۷۲ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۶۱٫۵ میلیارد تومان رسید که ثمسکن با ۲۲٫۴ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۱۰ واحد رشد کرد و به رقم ۷۳۲ واحد رسید. پترول و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۴۶٫۶ میلیارد تومان رسید که پترول با ۲٫۷ میلیلرد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

به نقل از ایلنا، این منابع با اعلام این‌که به احتمال بسیار زیاد مذاکرات تا ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن به پایان نمی‌رسد، تاکید کردند که این گفت‌وگوها به وقت اضافه خواهد کشید . بنا بر اعلام این منابع، چنانچه توافقی حاصل شود، در بازه زمانی حداکثر چند روز بعد از ۳۰ ژوئن شاهد آن خواهیم بود. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید با اشاره به احتمال طول کشیدن مذاکرات پس از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن بدون آن که شانس رسیدن به توافق را از دست رفته تلقی کند، گفت : این توافق در پیش روی ما قرار دارد . به گزارش سایت هیل ،دولت امریکا پیش از این برای به ثمر نشستن حدود دو سال تلاش برای نیل به یک توافق نهایی ضرب الاجلی به همراه متحدان اروپایی اش تعیین کرده بود . امریکا و پنج قدرت دیگر در حال نهایی ساختن لحن فنی توافقی هستند که چارچوب آن در ماه آوریل تعیین شده است . اما مذاکره کنندگان حاضر در وین در دقایق آخر با چندین مانع از جمله تعیین سرعت کاهش تحریم ها و چشم انداز بازرسی از مکان های هسته ای روبرو شدند .

 محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران صبح سه شنبه در راس هیاتی به منظور شرکت در مذاکرات هسته ای وارد وین شد . حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری ایران و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز از امروز در مذاکرات هسته ای در وین حضور خواهند یافت . صالحی و فریدون در مذاکرات قبلی در لوزان، مونترو و ژنو نیز حضور داشتند. ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا هم در این دور از مذاکرات هسته ای در وین حضور دارد . در همین حال، سومین دور نشست نشست سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران با هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب گذشته پس از دو ساعت پایان یافت.

مهم ترین اخبار اقتصادی

طیب نیا» که به منظور شرکت در مراسم رسمی امضای اساسنامه بانک سرمایه گذاری توسعه آسیا (AIIB) به پکن سفر کرده بود، با «لوی جی وی» همتای چینی خود دیدار و در مورد چگونگی بسط و گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور با وی به گفت و گو پرداخت . گسترش مناسبات تجاری و همکاری های اقتصادی ایران و چین در دیدار وزیران امور اقتصادی و دارایی دو کشور مورد بررسی و تاکید قرار گرفت . وزیر امور اقتصاد و دارایی کشورمان پس از این دیدار در گفت وگویی اظهار داشت: چین و ایران به عنوان دو کشور دوست، همکاریهای خوبی در زمینه های گوناگون دارند و دیدار امروز نیز تاکید دوباره ای بر توسعه این همکاریها بود . طیب نیا  یادآور شد: در دیدار با وزیر اقتصاد چین ،دو کشور بار دیگر بر علاقمندی خود جهت گسترش مناسبات و نیز توسعه همکاری ها در حوزه های مختلف اقتصادی را بیان کردند .

در خبری دیگر، اسحاق جهانگیری در مراسم روز ملی صنعت و معدن گفت: برای بخش خصوصی سهمیه هایی در نظر گرفته شده که بر مبنای آن ، به برخی از وزارتخانه‌ها نیز این سهمیه اعلام شده است اما به هر حال رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه بسیار مصمم است . جهانگیری تصریح کرد: منابع صندوق توسعه ملی باید در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد و تنها در زمانی استفاده از آن برای دولت مجاز است که بخش خصوصی متقاضی وجود نداشته باشد . معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: سال گذشته ۳۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولید اختصاص یافته که بخشی از آن استمهال بوده و ۴۰ درصد آن منابع مالی جدید به بنگاه‌های تولیدی اختصاص یافته است .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

بازار امروز در حالیکه تنها یک روز تا پایان مهلت مذاکرات باقی مانده، تحت تاثیر اخبار و شنیده های مثبت مذاکرات روند مثبتی را پشت سر گذاشت و معاملات اکثر گروه ها به صف خرید رسید. در گروه نفتی و پالایشی، نمادهای شپنا، شراز و شاوان تا پایان بازار صف خرید خود را حفظ کردند. شرانل، شبریز و شنفت نیز نمادهایی بودند که معاملات خود را در محدود منفی آغاز کردند. شپنا با معامله ۷٫۷ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. دو نماد شپنا و شبندر از نمادهای تاثیر گذار بر رشد شاخص بازار امروز بودند. در ونفت و حق تقدم شتران نیز بیش از ۵ میلیون سهم معامله شد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، تنها چند نماد خریخت، ختور، خفناور و خپویش تا پایان معاملات معاملات منفی داشتند. تمامی نمادهای خودرویی از نیمه بازار به صف خرید رسیدند. خپارس که پس از سه روز کاهش قیمت روز گذشته معاملات مثبت خود را آغاز کرد توانست در قیمت ۹۵۹ ریال صف خرید میلیونی تشکیل دهد و با معامله بیش از ۳۰ میلیون سهم در صدر گروه قرار گیرد. معاملات خودرو نیز پرحجم بود و ۱۸٫۷ میلیون سهم در این نماد معامله شد که قسمت عمده عرضه این نماد توسط سهامداران حقوقی انجام شد. اغلب نمادهای قطعه ساز نیز به صف خرید رسیدند. در خشرق نیز صف خرید کم حجمی تشکیل شد. خریخت نیز که بیشترین حجم معاملات را در میان قطعه سازان داشت با صف فروش به کار خود پایان داد و جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد. خمحرکه و خاذین نیز برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شدند؛ معاملات خاذین با داد و ستد ۱٫۹ میلیون سهم به پایان رسید و خمحرکه نیز تا آستانه صف خرید پیش رفت.

سایپا نیوز، از صادرات محصولات سایپا به ویتنام خبر داد. براساس این خبر، بازار ویتنام اولین بازار صادراتی در منطقه جنوب شرق آسیاست که گروه سایپا در تلاش برای گشایش آن است. ارسال این محموله که شامل خودروهای سواری و تجاری سبک است با هدف دریافت بازخورد به منظور اتخاذ استراتژی های حضور در این بازار پر رقابت صورت گرفته است. با توجه به مزیت محصولات سایپا، مذاکره برای بکارگیری این محصولات در ناوگان تاکسیرانی از هم اکنون آغاز شده و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته سفارش های بعدی بزودی دریافت خواهد شد. خودروسازان صاحب نام امریکائی و آسیایی متعددی در بازار ویتنام به تولید مشغول هستند که از آن میان می توان به شرکت های تویوتا، هوندا، کیاموتورز، فورد و جنرال موتورز اشاره نمود. حضور این خودروسازان لزوم اتخاذ استراتژی های درست به منظور کسب سهم قابل قبول از بازار خودروی این کشور را آشکار می نماید . عدم حضور محصولات چینی در بازار ویتنام علیرغم همسایگی دو کشور از دیگر ویژگیهای خاص این بازار بحساب می آید که میتواند زمینه حضور پررنگ تر محصولات گروه سایپا را فراهم سازد .

در گروه فلزات اساسی، فنوال با بیش از ۱۰ میلیون صف فروش پرعرضه ترین نماد بورسی بود. ذوب پس از دو روز معاملات منفی امروز در قیمت ۲۲۹۵ ریال صف خرید شد و با معامله حدود ۱۰ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. بازگشایی فملی در این گروه ۹۱ واحد افت شاخص را بدنبال داشت؛ این نماد که هفته گذشته با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شده بود با ۲٫۵ درصد کاهش در قیمت ۱۸۰ تومان بازگشایی شد و تا پایان بازار با افت قیمت همراه بود. فملی در گزارش حسابرسی نشده ۱۲ ماهه بابت سود هر سهم سال مالی ۹۳ مبلغ ۲۵۴ ریال سود شناسایی کرد که نسبت به آخرین پیش بینی با ۳۱ درصد کاهش همراه بود.

مدیر سرمایه گذاری ذوب آهن اصفهان، در گفت و گو با بورس پرس، از آخرین برنامه افزایش سرمایه ۳۸۲ درصدی این شرکت خبر داد و گفت:  طبق برنامه ریزی های به عمل آمده افزایش سرمایه ۳۸۲ درصدی در جریان است و تلاش می شود تا با طی مراحل قانونی این اتفاق حداکثر در سه ماه آینده عملیاتی شود . وی ادامه داد: این افزایش ۳ هزار و ۱۱۸ میلیارد تومانی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها (ماشین الات و تجهیزات) بوده و برای اصلاح ساختار مالی شرکت بکار گرفته خواهد شد. در صورت نبود مانعی، افزایش سرمایه ۳۸۲ درصدی ذوب تا شهریور نهایی می شود .

به گزارش فولاد نیوز، عضو هیات مدیره شرکت صنایع هفت الماس در نشستی خبری با اشاره به نابسامانی جدی در ساختار تعرفه های واردات فولاد گفت: در حال حاضر در ساختار تعرفه های واردات فولاد شاهد این هستیم که تعرفه واردات محصول نهایی مانند ورق گالوانیزه و یا ورق رنگی پایین تر از تعرفه واردات ماده اولیه است و در چنین شرایطی کل زنجیره تولید فولاد تهدید می شود .

معاملات نمادهای گروه انبوه سازی نیز همگام با کل بازار به تشکیل صف خرید انجامید. وتوس تنها نماد منفی و صف فروش گروه بود. ثمسکن با معامله ۱۴۹ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ از این حجم معامله دو معامله مربوط به معامله بلوکی ۱۱۸ و ۳۰ میلیونی بود.

ثشرق پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱/۶/۹۴ بر اساس عملکرد ۶ ماهه را طبق سرمایه جدید اصلاح کرد؛ شرکت طی مجمع ۸/۴/۹۴ سرمایه خود را از مبلغ ۶۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال به ۹۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال افزایش داد؛ بر همین اساس سود تحقق یافته ۶ ماهه شرکت از مبلغ ۲۷۴ ریال به ۱۸۳ ریال کاهش یافت. همچنین پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱/۰۶/۹۴ نیز از ۴۶۵ ریال به ۳۱۰ ریال تغییر یافت.

در گروه حمل و نقلی  تمامی نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند این در حالی هست که شاهد صف خرید در تمامی نمادها بودیم که نماد حکشتی با ۴ میلیون سهم بیشترین حجم معامله را دارا بود .

در گروه بانکی بجز نماد وکار سایر نمادها تماما شاهد معاملات مثبت بودند که نماهای وگردش ، دی ، سمایه با صف خرید بسته شد .

در خبری داشتیم که زمان برگزاری دو مجمع سالانه و فوق العاده بانک ملت مشخص شد. دو بانک مشمول اصل ۴۴ تجارت و صادرات هم ۳۰ و ۳۱ تیر به مجمع سالانه می روند. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی اتمام سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۳ شرکت های بورسی و فرابورسی ، برگزاری مجامع سالانه و گاه شرکت ها این روزها به اوج رسیده و تا پایان تیر به اتمام می رسد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی الله سیف درگفت و گو با خانه ملت، درخصوص تاثیر راه اندازی بورس ارز بر بازار آزاد،گفت: اکنون بازار ارز از شرایط باثباتی برخوردار بوده و راه اندازی بورس ارز در شرایط فعلی تاثیر چندانی بر بازار آزاد نخواهد داشت. بطورحتم یکی از برنامه‌های ما پس ازحل مسایل بین المللی،یکسان سازی نرخ ارز بوده که پیش نیاز آن،برقراری ارتباطات بانکداری بین المللی مناسب است.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا با معاملات مثبت همراه بودند بطوریکه نمادهای شپلی ، شمواد ، شفارا ،شگل ، شتهران با صف خرید بسته شدند . پترول بیشترین حجم معامله را داشت که توانست ۱۶ میلیون سهم معامله شود .

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*