خانه / بورس و سهام / اهالی تالار حافظ جشن هسته ای به پا کردند / برخی سهامداران مذاکرات را تمام شده می دانند

اهالی تالار حافظ جشن هسته ای به پا کردند / برخی سهامداران مذاکرات را تمام شده می دانند

امروز کرکره معاملات بورس تهران در حالیکه راس ساعت ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه پایین کشیده شد که شاخص کل بورس در رقمی جالب ۹۹۹ واحد رشد کرد و در ارتفاع ۶۵ هزار و ۸۶۰ قرار گرفت.
 در داد و ستدهای اولین روز هفته، همه متغیرهای بورسی صعود را تجربه کردند، خبرهای خوش از وین و احتمال توافق هسته ای امروز نشاط تازه ای را در تالار حافظ تزریق کرده بود و اکثر صنایعی که از رفع تحریم ها تاثیر مثبت می گیرند را با رشد مواجه کرد.
در این روز سهامداران بیش از یک میلیارد و ۳۶۱ میلیون برگه سهم و حق تقدم را به ارزش دو هزار و ۸۰۳ میلیارد ریال در ۱۲۹ هزار نوبت معاملاتی داد و ستد کردند. ارزش روز بازار نیز در عدد ۲۸۶هزار میلیارد تومان قرار گرفت که نشان دهنده افزایش این متغییر مهم نسبت به روزهای اخیر است.
در بازار امروز نمادهای کشتیرانی، بانک ملت، پالایش نفت بندرعباس، ملی مس، مپنا، بانک پاسارگاد و بانک تجارت بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. همچنین شاخص شناور آزاد نیز یک هزار و ۴۴۴ واحد رشد کرد. شاخص های بازار اول و دوم هم به ترتیب ۸۲۷ و یک هزار و ۳۹۵ واحد صعود را ثبت کردند.
همچنین در این روز سه گروه بانک ها، خودرو و سرمایه گذاری ها در صدر برترین گروه های صنعتی قرار گرفتند.
بیشترین افزایش قیمت ها نیز در نمادهای مهرکام پارس، دوده صنعتی پارس، لاستیکی سهند،کنتورسازی ایران،پارس الکتریک، بانک سینا و سرمایه گذاری رنا ثبت شد.
این در حالی بود که نمادهای سیمان بهبهان، نورد آلومینیوم، شیشه رازی، گلتاش، قند ثابت، لعابیران و کاشی پارس با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. همچنین سنگین ترین صف های خرید در این روز متعلق به نمادهای سرمایه گذاری رنا، ایران خودرو، سایپا، بانک سینا، حق تقدم نفت بهران، پاکشو و پارس الکتریک بود. در مقابل نمادهای نورد آلومینیوم، حق تقدم گلوکوزان، سیمان قائن، فولاد خراسان، بانک اقتصاد نوین و سیمان خزر طولانی ترین صف های فروش را داشتند.
همچنین در پایان معاملات امروز بیشترین حجم معاملات متعلق به نمادهای بانک صادرات، بانک ملت و بانک تجارت بود. نمادهای اوراق اجاره فولاد کاوه جنوب کیش، بانک صادرات و ایران خودرو نیز بیشترین ارزش معاملات را داشتند.
سهامدارن دو دسته شده اند
یکی از تحلیلگران بازار سرمایه در خصوص روند معاملات امروز بورس تهران به بولتن نیوز گفت: امروز سهامداران بورس به دو دسته تقسیم شده اند، دسته اول افرادی هستند که مذاکرات را تمام شده می دانند و هر روز بر حجم خرید های خود میافزایند تا به محض انتشار خبر توافق، با سودآوری قابل قبولی روبه رو شوند.
بیژن نیک صفت افزود: اما دسته دوم کمی محتاط تر بوده و در انتظار خبر قطعی از مذاکرات هسته ای هستند. البته در دل این دسته، افرادی نیز وجود دارند که طی ماه های اخیر به دنبال فرصتی مناسب برای بازگشت به بازار سهام بوده اند که به نظر می رسد این گروه نیز در کمین بازار نشسته اند.
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که در صورت توافق هسته ای، بیشترین تاثیر مثبت متوجه کدام صنعت بورسی می شود؟ گفت: براساس برخی شنیده ها، در صورت رسیدن مذاکرات به نتیجه نهایی اولین تحریمی که برداشته می شود به افو تحریم بانکی متعلق است که در صورت تحقق این اتفاق سهام بانکی ها در بورس که امروز در قیمت های مناسبی قرار دارد با جهش روبه رو می شود.
وی افزود: همچنین خبرهایی در خصوص لغو تحریم های صنعت حمل و نقل نیز به گوش می رسد که این امر نیز بر سهام شرکت های این گروه تاثیر ویژه ای خواهد گذاشت.
نیک صفت در پایان تاکید کرد: امروز خیلی از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به توافق هسته ای خوش بین هستند، از این رو پول های زیادی پشت درهای بورس در انتظار یک خبر ظریف هستند تا شاید روزهای خوش سهامداری به بورس تهران برگردد.

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۴٫۰۴٫۱۳ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۸۲۷ واحد افزایش به رقم ۴۷۵۳۱ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۳۵۹ واحد افزایش عدد ۱۳۵۸۲۰ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۴۱۲ واحد افزایش به رقم ۲۷۱۹۳ واحد رسید.

همچنین در این روز “حکشتی” با ۹۱ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “کگل” با ۱۶ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲۰ واحد افزایش به رقم ۷۵۶ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۸۰۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۰۸۲ میلیارد ریال رسید.

در معاملات امروز بورس مجدداً خاطرات بازار سرمایه پس از تفاهم نامه لوزان برای اهالی بازار سرمایه زنده شد چراکه رشد قیمت حداکثری اغلب نمادهای بازار سرمایه در کنار افزایش ۹۹۹ واحدی شاخص کل بورس جوی بسیار مثبت و امیدوار کننده را در بین اهالی تالار به وجود آورده بود جوی که با عکس العمل شرکت های حقوقی در راستای عرضه های پر شتاب و سنگین اندکی ترس و دل نگرانی را در بین سرمایه گذاران به همراه داشت.

بر اساس گزارش بورس نیوز، رفت و آمدهای وین و اخبار منتشر شده از حال و هوای مذاکرات نشان از پیشروی به سمت دستیابی به یک توافق جامع و نهایی دارد، توافقی که هنوز اعلام نشده، دلواپسان را نگران کرده و واکنش های آنان را به همراه داشته است. اما آنچه مشخص است بازار سرمایه به تبع وابستگی ایجاد شده به مذاکرات هسته ای همانند دو روی یک سکه است. یک طرف آن توافق و طرف دیگر هر اتفاقی غیر از توافق تا مدت زمان تعیین شده (۱۸ تیر) می باشد.

بر این اساس تا به اینجای مذاکرات آنچه که بنظر می رسد سنگینی فرض اول بر مبنای دستیابی به یک توافق نهایی است توافقی که در آن برداشته شدن تحریم ها به صورت یکجا و یا زمان بندی شده جای دارد و دو طرف مذاکره کننده در انتهای مذاکرات سندی را به امضاء خواهند رساند که لازم الاجرا خواهد بود. حال تعهدات دو طرف به چه شکل و چگونه اجرایی خواهد شد موضوعی است که می تواند شدت روند صعودی شکل گرفته را تعیین کند. از سوی روی دیگر این سکه عدم توافق یا تمدید آن برای طولانی مدت می باشد که نتیجه آن و تأثیراتی که بر بازار خواهد گذاشت کاملاً مشهود و مشخص است.

لذا تا به اینجای مذاکرات آنچه که قابل تصور است رسیدن به یک توافق مشترک و نهایی می باشد که تأثیرات آن را نیز در بازار روز جاری نظاره کردیم اما اینکه این توافق چگونه خواهد بود موضوعی است که باید حداقل تا فردا و حداکثر تا سه شنبه این هفته به انتظار آن نشست.

ولی نکته مثبت و قابل توجهی که در این دور از مذاکرات وجود دارد و امیدواری ها را دو چندان کرده اتفاق نظر طرف های ایرانی و آمریکایی در عدم تمدید مجدد مذاکرات می باشد.

از طرفی دیگر با توجه به سفر آمانو به ایران و آماده سازی گزارش ۱۰۰ صفحه ای کارشناسی در وین حکایت از حل و فصل اکثر موانع و پرانتزهای موجود دارد و تنها برخی صحبتهای سیاسی باقی مانده که این موضوع می تواند با توجه به اراده شکل گرفته در سطح وزرا نیز به نتیجه برسد اختلافاتی که گفته می شود شامل موضوعاتی همچون نحوه بازگشت تحریم ها، محل امضاء توافق، چگونه لغو تحریم ها و … می شود.

حال فارغ از این موضوعات و نگاه خوشبینانه به مذاکرات، اهالی تالار در بورس شاهد رفتارهایی از حقوقی ها می باشند که با روند مذاکرات و تحلیل های موجود همخوانی ندارد.

در شرایطی که اکثر سهام شرکت ها با روندی صعودی مواجه هستند اما حقوقی های بازار با ایجاد فشار عرضه بر بازار سرمایه به نوعی همانند ترمز رفتار می کنند، رفتاری که باید برای پیدا کردن دلیل آن، ریشه یابی کرد.

بر اساس این گزارش، شرایط فعلی بازار سرمایه و اقتصاد کشور سبب ایجاد کمبود نقدینگی در دستان سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی شده و از آنجاییکه سرعت نقد شوندگی در بازار سرمایه بالا است و شاهد هجوم سرمایه گذاران حقوقی برای فروش سهام با پیش دستی از یکدیگر می باشیم.

اهالی تالار معتقد نیستند که سهامدار حقوقی نباید سهام بفروشد و یا تا زمانی که حقیقی ها سود نکرده اند حقوقی اجازه فروش سهام را ندارد اما اهالی تالار بر این باورند که نحوه و نوع فروش سهام می تواند به گونه ای باشد که بهترین قیمت و با کمترین تأثیر بر بازار انجام گیرد اقدامی که در رفتار حقوقی ها دیده نمی شود.

بر این اساس در شرایط فعلی حقوقی های بازار به گونه ای سهام تحت تملک خود را بفروش می رسانند که گویی همانند دست فروش های کنار خیابان یا آتش به مالشان زده اند و یا سهامی را می فروشند که به آنها هدیه داده شده و بابت خرید آن پولی را پرداخت نکرده اند.

به هر حال بهتر است مدیران سازمان بورس و مسئولین ذیربط با اجرای اقداماتی تأثیر گذار مکانیزم تعادلی را به بازار بازگردانند یک زمانی حقوقی ها برای فروش اندک سهامی در بازار باید دلیل و مدرک ارایه می کردند و امروز با عرضه های آبشاری سهام در بورس به حال خود رها شده اند. از قدیم گفتن “نه به آن شوریه شور و نه به این بی نمکی” .

امروز در گروه خودرویی شاهد افزایش اقبال به نمادهای این گروه و حضور حقوقی ها برای عرضه های سنگین بودیم بطوریکه ایران خودرو، سایپا و زامیاد با عرضه های سنگین حقوقی مواجه شده اند البته حقیقی ها در خرید سهام حقوقی ها کم نگذاشتند.

در گروه بانکی که شاهد خود کشی حقوقی “وبصادر” که از قضا خودش هم بانک است در عرضه سهام این شرکت بودیم بطوریکه از ۵۳۴ میلیون سهم معامله شده بیش از ۴۴۵ میلیون سهم آن توسط حقوقی ها عرضه شد، بانک تجارت و بانک ملت نیز همین سرنوشت برایشان رقم خورد. اهالی تالار معتقدند نگاه کردن به روند و نحوه فروش سهام بانکی توسط حقوقی ها آدم را به یاد دوران جنگ می اندازد بطوریکه در حالی وزیر امور خارجه کشورمان و تیم مذاکره کننده این روزها در حال تلاش و کوشش فرآوان و بی دریغ برای رسیدن به یک توافق خوب با حفظ ارزش های کشور می باشند که رفتار حقوقی های بانک بگونه ای است که گویی تیم مذاکره کننده در وین در حال کشیدن نقشه جنگ با ۱+۵ می باشد.

به نظر می رسد با اندکی کنکاش در بین فروشنده های حقوقی بانکها بتوان نام و نشانی از دلواپسان پیدا کرد.

هرمز: در خصوص این نماد حرف های بسیاری برای گفتن وجود دارد که بزودی در گزارشی مبسوط و جداگانه به آن خواهیم پرداخت اما فعلاً تا همین جا بدانید که این سهم هم اکنون تبدیل به بهشت برخی مدیران شده که در بازار منفی سودهای آنچنانی از محل رشد قیمت حاشیه دار و سؤال برانگیز “هرمز”کسب کردند.

در پایان با آرزوی موفقیت تلاشگران عرضه سیاست و دیپلماتیک کشورمان به انتظار شنیدن اخبار خوش هسته ای خواهیم ماند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*