خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۱۳ تیر ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۱۳ تیر ۹۴

شاخص کل بورس ۹۹۹ واحد صعود کرد و به رقم ۶۵،۸۶۰ واحد رسید . حکشتی با ۹۱ واحد ووبملت با ۸۰ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۸۰٫۳ میلیارد تومان رسید که وبصادر با ۵۳٫۶ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۲۰ واحد رشد کرد و به رقم ۷۵۶ واحد رسید . مارون و جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۸٫۲ میلیارد تومان رسید که حسینا با ۵٫۴ میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

چهارمین روز تمدید توافقنامه ژنو پس از مهلت پایانی ۳۰ ژوئن در حالی با نشست معاونین وزرای خارجه ایران و آمریکا و هلگا اشمید در ساعت ۹ به وقت وین آغاز شد که مذاکرات فنی تا ساعاتی از بامداد امروز به شدت دنبال می شد.، علی اکبر صالحی و ارنست مونیز که دیروز صبح جلسه ای چند ساعته داشتند، عصر دیروز به جلسه ظریف و کری پیوستند. با پایان جلسه هیئت های ایران و آمریکا، صالحی و مونیز مجددا از حوالی ساعت ۸ شب به وقت وین تا ۲ بامداد امروز، حدود ۶ ساعت بطور مداوم گفتگو کردند. امروزز نیز از ساعت ۸:۳۰ به وقت وین، علی اکبر صالحی و ارنست مونیز بار دیگر نشست مشترک خود را پشت درهای بسته آغار کردند.

تنش دراماتیک در مذاکرات وین همچنان شدت می یابد. تهران و واشنگتن چند روز قبل از «ضرب الاجل» جدید برای امضای توافقنامه درباره برنامه هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵، به تبادل بیانات نسبتاً شدید دست زدند.حسن روحانی از ازسرگیری پژوهش های هسته ای به طور کامل در صورت به تعویق افتادن مجدد امضای توافقنامه هشدار داد و باراک اوباما در پاسخ ایران را با قطع روند مذاکرات تهدید کرد. ولی در عین حال از منابع بسیار مطلع خبر واصل شد که چرک نویس سند نهایی تقریباً آماده است.بازی پیرامون پرونده هسته ای ایران به قدری طول انجامیده است که ادامه بیشتر آن بی معنی می شود. طرفین با وعده ها و اظهارات خوشبینانه بی شمار، خود را به بن بست انداخته اند. آنها خود را در حالتی قرار داده اند که تنها دو راه حل دارد یعنی امضای هر سندی که شده در روزهای آینده یا اعتراف علنی به شکست روند مذاکرات. همین امر باعث ایجاد جو عصبی و حالت دراماتیک فزاینده بیانات علنی می شود. البته همه این حرف ها بر فعالیت فرستادگان دیپلماتیک اثر چندانی نمی گذارد. آنها با شتاب چارچوب های توافقنامه نهایی را تدوین کرده و سعی می کنند در فرمول های این سند به سازش قابل قبول طرفین دست یابند.

در خبری، وزیر امور خارجه چین با تاکید بر «تاریخی بودن» شرایط کنونی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ خواستار توجه همه طرف های مذاکره به این مساله و استفاده از این فرصت برای دستیابی به توافق جامع شد. وانگ یی» که به نمایندگی از کشورش در وین حضور دارد، در گفت وگو با خبرنگاران چینی حاضر در ژنو گفت: در حال حاضر «ماراتن مذاکرات» وارد مرحله نهایی شده و ما تاکید داریم که در این مرحله حساس همه طرف ها باید به مسوولیت تاریخی و واقعی خود برای رسیدن به توافق جامع پی ببرند.به گزارش ایرنا، این دیپلمات برجسته چینی هچنین «اعتماد» را بخش اصلی مذاکرات پیش رو از سوی کشورها برای طی کردن مسیر باقیمانده این جریان تاریخی برشمرد.

در همین رابطه ، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت نشست وی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران منجر به درک بهتر برای حرکت به جلو شد اما هنوز کارهایی وجود دارد که باید انجام شود.به گزارش انتخاب ساختار بیانیه آمانو شبیه بیانیه هایی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر منتشر کرده بود. آژانس نزدیک به یک دهه است در تلاش برای حل نگرانی ها برسر فعالیت های هسته ای ایران است.سفر روز پنجشنبه آمانو به تهران از اهمیت زیادی برخوردار بود زیرا آخرین فرصت برای تضمین دسترسی و همکاری ایران پیش از ضرب الاجل هفتم ژوئیه برای دستیابی ایران و قدرت های جهان به یک موافقتنامه هسته ای طولانی مدت بود.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

به گفته نوبخت بیش از یک سال از اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی می‌گذرد و مخاطبان و مردم انتظار ندارند که بگوییم داریم یک کارهایی می‌کنیم به اندازه یک سال کارهایی انجام شده است.

*رشد ۲۳ درصدی صادرات فرآورده نفتی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با تأکید اینکه اگر تحریم‌ها نیز برداشته شود باید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اجرا شود، یادآور شد: وزارت نفت در راستای این سیاست‌ها موفق شده صادرات محصولات خود را ۲۳٫۵ درصد افزایش دهد و ۶ ردیف پالایشی پارس جنوبی و ۳ سکوی تولیدی راه‌اندازی شد و ۴ ردیف فازهای پارس ۱۵ و ۱۶ و نیز سکوی دریایی به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: تولید میعانات گازی به ۴۴۶ هزار بشکه در روز رسیده و تکمیل خط ۶ با اولویت صادرات انجام شده است همچنین تکمیل پالایشگاه میعانات ستاره خلیج‌فارس به ۳۶۰ هزار بشکه رسیده و ۸٫۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

*افزایش ۶٫۶ درصدی تولید کشاورزی

نوبخت با اشاره به اینکه ۸ درصد تولیدات پتروشیمی افزایش یافته است به بخش کشاورزی پرداخت و تصریح کرد: رشد تولیدات ۶٫۶ درصد افزایش یافته که در بخش دام و طیور ۴٫۹ درصد و شیلات ۷٫۸ درصد رشد وجود دارد، وظیفه داریم کالاهای استراتژیک برای ماه‌های زیادی مانند گندم ذخیره کنیم که با سیاست تشویقی افزایش قیمت، ۲ میلیون تن گندم برای ۶ ماه گندم وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به برنامه‌های وزارت نیرو گفت: با تأسی از دستورات اقتصاد مقاومتی صادرات برق ۶ هزار مگاوات در نیروگاه‌های برقی و ۴ هزار مگاوات برق در ترکیه وجود داشته و همچنین ۷۶۱۰ میلیون مگاوات برق به کشورهای همسایه علیرغم وجود تحریم‌ها صادر شده و با این تنگناها کشور سرپا است و رشد مثبت اقتصادی در سایه رهنمودهای اقتصاد مقاومتی وجود داشته است.

* رشد ۱۱۷ درصدی ترانزیت کالا

به گفته نوبخت ۱۱۷ درصد رشد ترانزیت دریایی، ۶۱ درصد بخش راه‌آهن و در خشکی و جاده ۳ درصد رشد مشاهده می‌شود همچنین ۵۳ درصد تعداد پروازهایی که از آسمان ایران عبور می‌کند رشد وجود دارد که جزء برنامه‌های وزارت راه و ساختمان بوده است.

وی تأکید کرد: صادرات کالاهای غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی ۱۳ درصد و با احتساب آن ۱۹ درصد رشد داشته و تفاوت آن را می‌توان در راستای اقتصاد مقاومتی قلمداد کرد علاوه بر آن رشد صنعت ۲٫۳ درصد بوده و سهم ارزش تولیدات آن ۱۳٫۶ میلیارد دلار بوده که هر چند این رشد کم است، اما با توجه به اینکه نمی‌توان پول نفت را به داخل آورد رشد را ادامه داده است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: برخی کشورها منتظر هستند که کی دست خود را بالا می‌بریم، اما بدانند هیچگاه دست خود را بالا نمی‌بریم.

*تسهیلات ۱۴۹ هزار میلیارد تومانی برای صنعت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه ۱۴۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش صنعت و معدن وجود داشته که این میزان ۴۸ درصد بیشتر از گذشته است و با وجود همه سختی‌ها و تنگناها بعد از ۲ سال رشد منفی اکنون رشد ۳ درصدی وجود دارد اما به گونه‌ای نیست که سر سفره مردم به زودی خود را نشان دهد و برای افزایش رفاه و قدرت نیاز به رشد ۸ درصدی است.

وی با اشاره به اینکه روند رشد از حالت منفی به مثبت رسیده است گفت: در ۹ ماهه سال ۹۳ سرمایه‌گذاری ۱۳٫۸ درصد رشد کرده و همچنین تورم از ۴۰ به ۱۵ درصد رسیده است که البته به معنای ارزان شدن کالاها نیست و همچنان کالاها گران می‌شود و مردم این را احساس می‌کنند، اما جلوی رشد آن گرفته شده و کاهش می‌یابد.

نوبخت با بیان اینکه برای اولین بار وابستگی بودجه به نفت ۲۳ درصد کاهش یافته است، اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال یک سوم منابع به دست نیامده و بانک مرکزی تحریم است، اما علیرغم تحریم‌ها مقاومت کردیم هر چند رشد اقتصادی کند است تلاش می‌کنیم مانند سال گذشته اقتصاد مقاومتی مانند در بخش هزینه‌های درمان به خوبی اجرا شود.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی نیاز به برنامه‌ریزی دارد، افزود: در برابر کاهش آسیب تحریم‌ها تلاش می‌کنیم، اکنون نمایندگان شما در وین مبارزه می‌کنند و برای اولین بار است که یک کشور مقابل ۶ کشور ابرقدرت دنیا مذاکره می‌کنند بدون آنکه موضوعی تحمیل شود و طولانی شدن مذاکرات به دلیل مقاومت است و این گونه نیست که هر چه بخواهند زور بگویند انجام شود.

نوبخت ادامه داد: در حال حاضر برنامه پیشرفت نظام به سازمان مدیریت محول شده و برای بیکاری، رشد، پیشرفت، تعالی فرهنگ باید تلاش شود و ضمن همکاری نخبگان و کارشناسان از منتقدین نیز تشکر می‌کنم اما همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند انتقاد آسان‌تر از عمل است و قبول داریم نقصان‌هایی وجود دارد اما در جهت رفع آن تلاش می‌کنیم.

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، معاملات مثبتی را آغاز کردند و در ابتدای بازار به صف خرید رسیدند. در خبهمن که در پایان معاملات جهت برگزاری مجمع متوقف شد، در آستانه بالا حدود ۴۴ میلیون سهم معامله شد. خودرو پس از عرضه صف خرید مجددا در قیمت ۳۰۰۹ ریال بیش از ۴ میلیون صف خرید تشکیل داد. در ورنا بیش از ۸ میلیون سهم در صف خرید معامله شد. در قطعه سازها تنها چند نماد ختور، خموتور، ختوقا و خلنت معاملات منفی داشتند. ختور در گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی شده خود سود هر سهم را با ۴۸ ریال کاهش نسبت به گزارش حسابرسی نشده مبلغ ۱٫۴۱۴ ریال اعلام کرد. خاهن که گزارش حسابرسی شده ۱۲ ماهه خود را با ۱۸٫۵ درصد تعدیل منفی ارائه داد امروز معاملات مثبتی داشت. فنرسازی زر که پیش از شروع معاملات با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد، گزارش حسابرسی نشده ۱۲ ماهه خود را منتشر کرد؛ طبق این گزارش شرکت بابت هر سهم در سال مالی ۹۳ مبلغ ۷۷ ریال زیان شناسایی کرد، این در حالی است که در آخرین پیش بینی ۲ ریال سود بابت هر سهم در نظر گرفته بود. در این گزارش فروش و بهای تمام شده با ۱۴ درصد کاهش، هزینه های اداری، عمومی و فروش با ۱۶ درصد افزایش و هزینه های مالی با ۶۰ درصد کاهش نسبت به آخرین پیش بینی اعلام شده است. همچنین شرکت مبلغ ۱۱٫۸۲۳ ریال بابت سایر هزینه های عملیاتی شناسایی نموده است. بیشترین حجم معاملات این گروه مربوط بود به دو نماد خودرو و خبهمن با معامله بیش از ۴۴ میلیون سهم.

در خبرهای امروز این گروه، جدیدترین آمار تولید خودرو منتشر شد. تولید انواع خودرو در کشور در خرداد ماه امسال ۱۴٫۲ و در سه ماهه نخست امسال ۱۶٫۲ درصد افزایش یافته است.به گزارش خبرنگار ایسنا، براساس جدیدترین آمارهای رسمی، تولید انواع خودرو در کشور در خرداد ماه امسال با افزایش ۱۴٫۲ درصدی از ۸۷ هزار و ۸۸۶ دستگاه در خرداد ماه ۱۳۹۳ به ۱۰۰ هزار و ۳۵۵ دستگاه افزایش یافته است.

در گروه نفتی و پالایشی، در نمادهای شبندر، شاوان، شپاس و شرانل شاهد تشکیل صف خرید بودیم. شبندر در دقایق پایانی بازار صف خود را عرضه کرد و با معامله ۱۱٫۵ میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت؛ معاملات مثبت شبندر از نمادهای تاثیر گذار بر رشد شاخص امروز بود. معاملات شپنا و شراز تا آستانه صف خرید پیش رفت. شنفت در محدوده صفر تابلو معامله شد. تنها نماد حق تقدم شتران در این گروه شاهد افت قیمت بود تا محدوده ۲ درصد منفی کاهش قیمت داشت.

در گروه فلزات اساسی، فنوال باصف فروش ۱۱ میلیونی پرعرضه ترین نماد گروه و بازار بود و با معامله بیش از ۲۸ میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه شد. ذوب با افزایش ۴ درصدی تا قیمت ۲۴۱۹ نیز بالا رفت و در نهایت با معامله ۱۱ میلیون سهم به کار خود پایان داد. فولای و فپنتا نمادهای صف خرید گروه بودند. فسپا و فخاس نیز با صف فروش کم حجمی همراه بودند. فملی که در قیمت ۱۷۷۲ ریال صف خرید تشکیل داد. فزرین که امروز آخرین روز معاملاتی قبل از برگزاری مجمع را پشت سر گذاشت در محدوده های مثبت با نوسان همراه بود.

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد کاهش قیمت جهانی سنگ‌آهن و فولاد را موقتی دانست و گفت: بر اساس سوابق گذشته این مشکل تا ۱۰ ماه آینده حل خواهد شد. بهرام سبحانی با بیان اینکه در بحث صادرات باید به لحاظ کیفی و قیمت با دنیا رقابت کنیم، اظهار کرد: نوسان قیمتی که در حال حاضر به وجود آمده، مقطعی است و هر چند سال یک بار این اتفاق می‌افتد و فولاد به حداقل قیمت می‌رسد. وی با بیان اینکه صادرات کماکان ادامه دارد، گفت: بحث صادرات یک استراتژی بلندمدت است و ما نمی‌توانیم هر زمانی که قیمت‌ بالاست صادر کنیم و زمانی که صرفه اقتصادی ندارد صادرات را متوقف کنیم. سبحانی با بیان اینکه امسال نمی‌توانیم به دلیل کاهش قیمت، صادرات خود را متوقف کنیم، گفت: برخی از خریداران به ما وابسته شده‌اند و اعتماد کرده‌اند و فولاد ایران در بازار جهانی تبدیل به یک برند شده است؛ بنابراین مجبوریم صادرات خود را ادامه دهیم. رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره زمان رفع مشکل نوسان قیمت‌های جهانی گفت: روند سوابق گذشته نشان می‌دهد که این مشکل تا اواسط سال ۲۰۱۶ یعنی حدود ۱۰ ماه دیگر حل می‌شود و بازار تغییر خواهد کرد.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات مثبت در تمامی نمادها بودیم و تمامی نمادها با صف خرید بسته شدند نماد حکشتی با ۸,۲ میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود که بیشترین تاثیر مثبت را نبز بر شاخص گذاشت.

در گروه بانکی نمادها تماما با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای وتجارت ، وگردش ، حکمت با صف خرید بسته شدند . بانک صادرات امروز ۵۳۴ میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که بیش از ۲۰۰ میلیون آن بصورت بلوکی مورد معامله قرار گرفت .

در خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم داشتیم که موسسه اعتباری نور، در چارچوب فرآیند ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و پس از طی مراحل قانونی، مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها شاهد معاملات مثبتی در بازار بودند و نمادهای شکربن ، شاراک ، شدوص با صف خرید بسته شدند . معاملات امروز شرکت پتروشیمی امیرکبیر مورد تایید قرار نگرفت

در مورد پتروشیمی مبین شنیدیم که مازاد محصول آب سنگین این شرکت بزودی و طی ماه های آینده در بورس کالا عرضه می شود که در صورت عرضه موفق این محصول در طول سال ، در این شرکت شاهد تعدیل سود خواهیم بود .

شگل امروز شاهد معاملات منفی بود که در دقایق پایانی تا مرز صف خرید شدند رفت همچنین این شرکت امروز  طی اطلاعیه ای اعلام نمود که با درنظر گرفتن عملکرد واقعی شش ماهه اول سال مالی منتهی به ۹۴/۰۹/۳۰ این شرکت و بازنگری در بودجه عملیاتی ، پیش بینی EPS برای سال مالی مذکور حدودا ۱۲% تعدیل منفی خواهد داشت . که دلیل عمده آن عدم تحقق مقداری فروش است ضمنا پیشنهاد هیات مدیره برای پرداخت سود نقدی از ۶۰ درصد به ۷۰ درصدEPS افزایش می یابد لذا مراتب اطلاع رسانی میگردد.

احمد مهدوی ابهری اظهار داشت: در سال گذشته ۲۵ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار به خارج از کشور صادر شد که امکان افزایش آن در سال جاری نیز وجود دارد .به گزارش ایرنا دبیرکل انجمن کارفرمایان پتروشیمی اضافه کرد: محصولات پتروشیمی ایران بازار خوبی در کشورهای دیگر دارد به طوری که این محصولات به کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی نیز صادر می شود .وی در خصوص بازار محصولات پتروشیمی ایران در اروپا نیز گفت: به دلیل مشکلات مربوط به تحریم، حجم صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا کم است، اما امیدوار هستیم که با رفع کلی تحریم های بانکی و بیمه ای، میزان صادرات محصولات پتروشیمی کشورمان به اروپا افزایش قابل توجهی پیدا کند.

پرشین تحلیل

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*