خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۱۰ مرداد ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۱۰ مرداد ۹۴

شاخص کل بورس ۴۹ واحد رشد کرد و به رقم ۶۶،۸۲۹ واحد رسید. فملی با ۷۶ واحد بیشترین تاثیر منفی و حکشتی با ۷۰ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۶٫۵ میلیارد تومان رسید که خاور با ۹٫۷ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۳ واحد نزول کرد و به رقم ۷۸۱ واحد رسید . جم و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۳۹٫۴ میلیارد تومان رسید .

مهم ترین اخبار اقتصادی

وزیر اقتصاد گفت: تصور ما این است که نوسانات نرخ ارز محدود شود اما رقمی را نمی توان برای آن در نظر گرفت. دراین باره اگر هر کسی عددی برای کاهش نرخ ارز تعیین کند، دروغ گفته است . علی طیب نیا در پاسخ به سوال خانه ملت مبنی براینکه آیا احتمال کاهش نرخ ارز در روزهای و هفته های آتی وجود دارد یا خیر، گفت: ما به دنبال ایجاد ثبات و آرامش در بازار بوده و خوشحالیم که تا حدودی این ثبات ایجاد شده است .وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه تعیین نرخ ارز در کشور برعهده سیستم شناور مدیریت شده است، تصریح کرد: در این سیستم تعیین نرخ ارز نه برعهده دولت و نه بانک مرکزی است؛ بلکه قیمت در بازار و تحت تاثیر عوامل اقتصادی تعیین می شود .بر اساس این گزارش، لغو برخی از تحریم‌ها طی یک سال و نیم گذشته به‌طور متوسط ۲,۶ درصد در کاهش قیمت دلار مؤثر بوده است. برهمین اساس ماجرای لغو تحریم بانک مرکزی نیز می‌تواند، در بهبود شرایط بازار مؤثر باشد حال باید دید نتیجه نرخ ارز با برداشتن تحریم ها چه خواهد بود؟

هیئت هندی در سفر به تهران نحوه پرداخت ۶.۵ میلیارد دلار بدهی نفت این کشور به ایران را با مقامات ایرانی به بحث گذاشت .هفته گذشته هیئتی از هند به ایران سفر کرد و راه های تسویه بدهی نفتی ۶.۵ میلیارد دلاری این کشور به تهران را با مقامات ایرانی مورد بحث و گفت وگو قرار داد .دستیابی شرکت هندی او ان جی سی ویدش (او وی ال) به امتیاز توسعه میدان گازی فرزاد بی نیز از دیگر موضوعات مذاکره هیئت هندی در تهران بوده است .راجیو مهریشی، معاون وزیر اقتصاد و آشوتوش جیندال معاون وزیر نفت هند و مقاماتی از شرکت او ان جی سی ویدش از جمله مقامات هندی بودند که در قالب این هیئت به ایران سفر کرده اند .میدان گازی فرزاد بی که در سال ۲۰۱۲ توسط او وی ال کشف شد ۲۱.۶۸ تریلیون فوت مکعب گاز دارد. ایران تمایل داشت عملیات توسعه این میدان را به شرکت های هندی واگذار کند اما هند در پی وضع تحریم های غرب علیه ایران از انعقاد هرگونه قراردادی در این زمینه خودداری کرد .

در خبری دیگر، به گفته معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور،برنامه ششم توسعه از سه مدل اقتصادی اقتباس گرفته شده است . سید حمید پورمحمدی با بیان اینکه پنج سال دوره اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی، مقارن با پنج سال برنامه ششم خواهد بود،گفت : تلاقی این دو برنامه از این حیث کمک فراوانی به تدوین مبانی برنامه ششم کرده است؛ این برنامه ها در ۳۴ جلسه در شورای اقتصاد بررسی و در نهایت تصویب رسید .وی افزود: در این جلسات چارچوب کلی و نظام تهیه برنامه ششم بر مبنای آمایش سرزمین و توسعه منطقه ای،نقش بهره وری در برنامه ششم،پیش بینی جمعیت در برنامه ششم، جایگاه سازمان های توسعه ای مثل ایدور، ایمیدرو،پتروشیمی، شهرک های صنعتی و صنایع کوچک، نقش اقتصاد دانش بنیان در تحقق اهداف برنامه، جایگاه صندوق توسعه ملی، نقش مالیات ها، مشکلات صندوق های بازنشستگی و تجهیز منابع مالی مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است .وی ادامه داد: این سیاست ها به دو دسته تقسیم شد؛ اول سیاست هایی که آسیب پذیری اقتصاد را کاهش می دهند و دوم سیاست هایی که به توسعه پایدار منجر می شوند.البته بعضی سیاست ها مانند محیط زیست و عدالت در این سیاست ها نیامده بود، اما چون در سیاستهای کلی ابلاغی قبلی بود ،به این بخش ها اضافه شد .

مهم ترین اخبار سیاسی

سفیر کشور اسپانیا با اشاره به سفر سه وزیر کشور اسپانیا به ایران، از تمایل کشورش برای خرید نفت خام از ایران خبر داد . پدرو ویینا پیش از ظهر شنبه در دیدار با استاندار لرستان با اشاره به اینکه در تاریخ هفتم سپتامبر سه وزیر کشور اسپانیا به ایران سفر می کنند، اظهار داشت: وزرای امور خارجه، صنعت و عمران کشور اسپانیا به ایران سفر خواهند کرد .وی تصریح کرد: ظرفیت های استان لرستان به خصوص در بخش های دام، نفت، سنگ و معدن را با وزیر صنعت اسپانیا در میان می گذارم .سفیر کشور اسپانیا با اشاره به موضوع واردات نفت خام اسپانیا از ایران گفت: متاسفانه اسپانیا از سال ۲۰۱۲ هیچگونه واردات نفت خام از ایران نداشته و این در حالیست که اسپانیا در گذشته نفت خام را از ایران وارد می کرد .ویینا با بیان اینکه کشور اسپانیا بعد از ایتالیا دومین وارد کننده نفت خام از ایران بوده است، تصریح کرد: به طور حتم واردات نفت از ایران در کشور اسپانیا دوباره شروع می شود .

باراک اوباما در یک کنفرانس تلفنی با حامیان خود ضمن اشاره به اینکه «لابی ضدتوافق» بسیار قوی، پولدار و مصمم است، هشدار داد که اگر طرفداران توافق صدای خود را با تکیه بر حقایق و نتایج مثبت توافق بلند نکنند، فرصت از دست خواهد رفت. اوباما «لابی ضدتوافق» را همان‌هایی دانست که آمریکا را درگیر جنگ عراق کردند .در ادامه کش و قوس‌های دولت و کنگره آمریکا بر سر توافق هسته‌ای ایران که این روزها به یک کارزار واقعی تبدیل شده‌است، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده از حامیان خود خواست تا صدای پشتیبانی‌شان از توافق هسته‌ای را به گوش نمایندگان کنگره برسانند .همزمان سخنگوی کاخ سفید نیز با بیان اینکه برخی از جمهوری‌خواهان سعی دارند نتایج دو سال تلاش دیپلماتیک برای رسیدن به توافق با ایران را به سطل زباله بریزند، تاکید کرد که هرگونه شکستی در این توافق‌نامه، به انزوای آمریکا در جهان منجر خواهد شد. در یک هفته گذشته وزرای خارجه، انرژی و خزانه‌داری آمریکا، ساعت‌های زیادی را صرف متقاعد کردن اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا کردند که همچنان این تلاش‌ها از سوی قوه مجریه آمریکا ادامه دارد .

گروه های مختلف چه خبر بود؟

گروه خودرو و ساخت قطعات که در شروع بازار با افزایش تقاضا همراه بود پس از گذشت ساعتی به تدریج شاهد کاهش قیمتها و فزونی عرضه در نمادهای گروه بودیم بطوریکه در خاور که با صف خرید ۶۰ میلیونی آغاز به کار کرده بود شاهد عرضه چندین بار صف خرید بودیم. معاملات خپارس که تا محدوده ۲ درصد منفی با کاهش قیمت همراه بود درمحدوده صفر تابلو و با حجم معامله ۵۰ میلیونی به پایان رسید. در معاملات ۱۲ میلیونی خودرو حدود ۵۰ درصد مربوط به خرید سهامداران حقوقی بود. در میان قطعه سازها نماد خکار پس از یک هفته صف فروش امروز مشمول دستورالعمل گره معاملاتی شد و پس از بازگشایی در محدوده ۱۰ درصد منفی و رفع گره به روند منفی معاملاتش ادامه داد. خکار در گزارش سه ماهه خود را پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۴ را ۱۳۴ تومان اعلام کرده که نسبت به پیش بینی قبلی تغییری نداشت؛ همچنین شرکت در این سه ماهه توانست مبلغ ۱۰۲ ریال از این مبلغ را پوشش دهد. خکمک، خاذین و ختوقا از جمله نمادهای مثبت در میان قطعه سازها بودند. اکثر نمادهای این گروه در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. خاور با حجم معامله ۱۰۰ میلیونی بیشترین معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

در فلزات اساسی، فولای تنها نماد صف خرید گروه بود. فروس گزارش سه ماهه خود را اصلاح کرد و طبق آن سود هر سهم سال مالی ۹۴ تنها با ۴ ریال کاهش ۳۱۳ ریال پیش بینی کرد که تغییر نیز مربوط است به افزایش ۶٫۵ درصد هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی شرکت؛ فروس EPS سه ماهه اول امسال را نیز از ۳۸ ریال به ۵۸ ریال افزایش داد. فملی در این گروه بیشترین عرضه را داشت و با معامله ۷٫۴ میلیون سهم در صف فروش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص امروز داشت. تقریبا تمامی نمادهای این گروه در بازه منفی معاملات خود را پشت سر گذاشتند. فپنتا نیزکه با صف خرید کار خود را آغاز کرده بود با صف فروش کم حجمی به کار خود پایان داد.

در لیزینگی ها ولساپا و حق تقدم ولصنم با معامله بیش از ۶ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشتند. معاملات ولساپا، ولصنم و ولبهمن با کاهش قیمت همراه بود. وایران، ولیز نمادهای مثبت گروه بودند. ولغدر که هفته گذشته جهت تعدیل EPS متوقف شده بود مدیر عامل این شرکت درخصوص تغییر EPS سال مالی منتهی به ۹۴/۹/۳۰ توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه داد:

– در خصوص درآمد حاصل از عملیات لیزینگ با توجه به شرایط بازار پیش بینی می شود بخش عمده ای از فروشها در شش ماهه دوم سال محقق می گردد.

– در خصوص سایر درآمدها(هزینه ها)ی عملیاتی که بخش عمده ای از این مبلغ مربوط به جرائم دیرکرد اقساط مشتریان می باشد، با توجه به پیگیریهای انجام شده و راهکارهای پیشرو، پیش بینی می شود در شش ماهه دوم محقق گردد.

– در خصوص سود سپرده بانکی، بجای رسوب نقدینگی در بانکها اقدام به خرید خودرو گردیده که این امر موجب کاهش سود سپرده بانکی گردیده است و منجر به اصلاح مبلغ در پیش بینی سال مالی منتهی به ۹۴/۹/۳۰ گردیده که پیش بینی می شود در شش ماهه دوم محقق گردد.

– در خصوص درآمد (هزینه ها)ی متفرقه که مربوط به تاخیر تحویل خودرو می باشد لازم به توضیح است که مبلغ ۳۵٫۰۰۰ میلیون ریال آن مربوط به خرید ۵٫۰۰۰ دستگاه خودرو از شرکت ایران خودرو دیزل است که جمعا مبلغ ۵۵٫۹۲۰ میلیون ریال آن محقق گردیده و مابقی پیش بینی می شود در شش ماهه دوم محقق گردد.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد توریل سایر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای حتوکا ، حپترو با صف خرید بسته شدند . بیشترین حجم معامله در این گروه مربوط به نماد حکشتی بود که بیش از ۴ میلیون سهم معامله شد .

در گروه بانکی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و بانک صادرات بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به اینکه با توجه به گذشت سه ماه از آخرین تصمیم شورای پول و اعتبار برای نرخ سود بانکی آیا بانک ها و بانک مرکزی پیشنهادی برای تغییر نرخ سود به شورا ارائه داده اند؟ اظهار داشت: فعلا زمینه‌ای برای کاهش نرخ سود بانکی وجود ندارد .وی تغییر نرخ سود را نیازمند فراهم بودن شرایط دانست و گفت: با توجه به اینکه تغییراتی در پیش نیازهای تغییر نرخ سود رخ نداده نمی توان درباره تغییر این نرخ تصمیم خاصی گرفت .

بانک صادرات ایران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ شرکت را مبلبغ ۱۴۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر اعلام شده است شرکت در ۳ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۳۷ ریال سود کنار بگذارد و ۲۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها شاهد معاملات منفی بودند و نمادهای شپدیس ، شیراز ، شسینا با صف فروش بسته شدند . نماد شپلی جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده در پایان معاملات امروز متوقف شد .

مذاکرات مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با ۶ شرکت بزرگ نفت و پتروشیمی جهان از کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان با موضوع سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی آغاز شده است .به گزارش خبرنگار مهر، بر این اساس در طول چند هفته گذشته تاکنون مقامان صنعت پتروشیمی ایران با مدیران ارشد شرکت‌های باسف و لینده آلمان، اکسنس « Accens» فرانسه، شرکت انگلیسی – هلندی شل، شرکت انگلیسی آی. ان. آی. او. یو. اس « Inious» و شرکت چند ملیتی Airliquid در تهران و خارج کشور آغاز شده است .محمد حسن پیوندی قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تائید مذاکره با این ۶ شرکت بزرگ نفت و پتروشیمی جهان، گفت: انتقال دانش و فناوری، سرمایه گذاری و همکاری‌های علمی و پژوهشی از مهمترین محورهای گفتگوها با مقامات این شرکت‌های اروپایی بوده است .

مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با اجرایی شدن توافق هسته ای ایران و کشورهای ۵+١ می توان شاهد انقلابی در طرحهای جاری و آینده این صنعت بود .مرضیه شاهدایی در گفتگو با خبرنگار شانا، با تاکید بر این که بسیاری از طرحهای پتروشیمی ایران به دلیل نبود امکان استفاده از فاینانس و لیسانسهای جدید از شرکتهای معتبر خارجی متوقف است، گفت: با اجرایی شدن توافق هسته ای ایران و کشورهای ۵+١ می تواند شاهد انقلابی در طرح های جاری و آینده این صنعت باشیم.

 محسم مجیدی مدیرعامل پتروشیمی مهاباد از پیشرفت فیزیکی بیش از ٩۶ درصدی این پتروشیمی خبر داد و گفت: این پتروشیمی هم اکنون برای آغاز تولید تنها نیازمند تامین خوراک است.

 

یک نظر ثبت شده

  1. پلی‌اکریل‌ (شپلی) :

    نماینده مردم مبارکه در مجلس گفت: اگر کم توجهی ها در خصوص شرکت پلی اکریل ایران ادامه یابد امکان دارد این کارخانه به سرنوشت کارخانه ارج دچار شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*