خانه / بورس و سهام / ریزش بازار پس از یک موافقت

ریزش بازار پس از یک موافقت

بازار ارز و سکه داخلی هفته گذشته با شدت گرفتن گمانه زنی ها از حمله نظامی آمریکا به سوریه با رشد قیمت ها مواجه شده و رکوردهای جدیدی را ثبت کرد. اما در ادامه اواخر هفته با موافقت اوباما با طرح پیشنهادی روسیه مبنی بر نظارت سازمان های بین المللی بر سوریه نگرانی ها از حمله نظامی آمریکا کاهش یافت.

براساس گزارش بورس نیوز، در نتیجه کاهش تنش های سیاسی در خاورمیانه، طلا نیز محبوبیت خود را در میان معامله گران از دست داد و به قیمت های پیشین خود بازگشت.

در بازار ارز نیز دلار که با اوج گرفتن احتمال حمله نظامی تا مدار 3300 تومانی پیش رفته بود. به مدار 3100 تومانی گذشت و تا آخرین قیمت ثبت شده در روز پنج شنبه 3180 تومان باشد. به تبع کاهش محبوبیت طلا در بازارهای جهانی و دور شدن از کانال 1400 دلاری و بازگشت به محدوده 1300 دلاری ،سکه داخلی نیز با کاهش های پله ای تا ایستگاه یک میلیون و 35 هزار تومان عقب نشینی کرد.

ریزش قیمت ها در بازار طلای داخلی در حالی است که پس از آرام گرفتن بحث حمله نظامی به سوریه بار دیگر امیدواری ها به مدیریت دولت جدید در بازار ارز و بهبود روابط سیاسی ایران با کشورهای غربی جان گرفته و معامله گران نیم نگاهی به مذاکرات هسته ای پیش رو دارند.

خلیلی، کارشناس معاملات آتی سکه طلا در کارگزاری نهایت نگر در رابطه با وضعیت بازار به خبرنگار ما گفت: با توجه به آنکه اونس جهانی نسبت به آخرین قیمت های روز پنج شنبه افت بیش از 20 دلاری را ثبت کرده، روند نزولی به خود گرفته است. همچنین در بازار داخلی نیز بار دیگر خبرهایی مثبت از مذاکرات هسته ای و کاهش تحریم ها در بازار به گوش می رسد و در حال حاضر خبرهای از جنگ در منطقه به حالت تعویق افتاده که پیش بینی می شود روند بازار طی هفته نزولی باشد.

این کارشناس در ادامه افزود: انتظار می رود سکه داخلی در مدار یک میلیون تومان که اولین مقاومت است، حرکت کند و با رد کردن این مقاومت تا 970 هزار تومان نیز عقب نشینی کند. با این حال از آنجا که یک میلیون تومان مقاومت روانی بهای سکه محسوب می شود رسیدن قیمت به زیر یک میلیون تومان تقاضا برای خرید آن افزایش می یابد تا بار دیگر قیمت آن به مدار یک میلیون تومان باز می گردد.

خلیلی در نهایت خاطر نشان کرد: الگوی حرکتی دلار نیز تا کنون نشان داده که ظرفیت رسیدن به مدار کمتر از 3100 تومان را دارد، اما مقاومت سه هزار تومانی خود را حفظ می کند. بنابراین پیش بینی می شود کف قیمت 3070 تومان را نگه دارد. در بازار آتی نیز با آغاز به کار سررسید دی ماه از امروز و بسته شدن سررسید شهریور ماه در اواسط هفته انتظار می رود اختلاف قیمت میان سررسید به 30 هزار تومان برسد، به همین نحو سررسیدها با نوسان منفی سه درصدی طی هفته حرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز جمعه در ادامه کاهش احتمالی حمله نظامی آمریکا به سوریه و جلسه پیش روی فدرال رزرو و احتمال کاهش محرک های مالی، طلا با کاهش قیمت ها روبرو شد.

در جلسه 17و 18 سپتامبر فدرال رزرو که پس از 5 سال محرک های مالی که باعث رشد قیمت طلا شده بود به احتمال زیاد متوقف شده یا کاهش خواهد یافت.

طی ساعات معاملاتی روز جمعه ابتدا با حمایت خریدهای فیزیکی اونس تا مدار 1330 دلاری پیش رفت اما در ادامه تا مدار 1307 دلاری عقب نشینی کرد تا پایین ترین رکورد را طی 5 هفته گذشته ثبت کند.

با این حال برخی از کارشناسان معتقدند حجم خریدهای موجود در چین و بازارهای آسیایی می تواند اونس را در مدار 1300 دلاری نگه دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*