خانه / آخرین اخبار / رکود، گرانی و دیگر هیچ!

رکود، گرانی و دیگر هیچ!

شرح وضعیت بازار مسکن در شرایط فعلی با گفتن سه کلمه قابل بیان است؛ رکود، گرانی و دیگر هیچ!

طی دو سال گذشته این بازار به شدت در لاک خود فرو رفته و به بدترین وضعیت درآمده است.

اینکه آمار اجاره‌نشینی افزایش یابد، ساخت‌وساز و تولید کاهش یابد، میزان معاملات به طرز بی‌سابقه‌ای کاهش یابد، سرمایه‌گذاران فراری شوند و…

شرایطی است که از دو سال گذشته به تدریج در بازار حاکم شده و به نظر می‌رسد به این زودی‌ها هم شرایط تغییر نخواهد کرد.

قفلی که باز نشد!
در این میان نسخه‌ای که دولت تدبیر و امید و وزیر راه‌وشهرسازی برای رفع مشکلات این بخش در نظر گرفتند، افزایش تسهیلات بانکی، ساخت مسکن حمایتی و مسکن اجتماعی، راه‌اندازی صندوق تسهیلات مسکن و اقداماتی از این قبیل بود.

این در حالی است که هیچ‌کدام از این طرح‌ها و برنامه‌ها نتوانست قفل بازار مسکن را باز کند و متقاضیان مسکن همچنان تحت فشارند.

از جمله مهم‌ترین اقدامات اجرایی وزارت راه و شهرسازی طی دو سال اخیر افزایش وام خرید مسکن بود. این تغییر در حالی پس از سال‌ها اتفاق افتاد که به دلیل عدم توازن میان نرخ آپارتمان و میزان تسهیلات این راهکار هم جوابگو نبود و نتوانست تغییری در بخش مسکن ایجاد کند.

البته ناگفته نماند که بانک‌ها هم علاقه چندانی به پرداخت تسهیلات مسکن ندارند و این بی‌علاقگی در بخش پرداخت تسهیلات به نوسازی بافت فرسوده به شدت در ذوق متقاضیان می‌زند.

طبق اعلام کارشناسان، افزایش میزان تسهیلات می‌تواند در درازمدت تاثیرگذار باشد زیرا اگر متقاضی از همان زمان ابلاغ این قانون هم به بانک‌ها مراجعه کرده باشد، یک‌سال بعد می‌تواند تسهیلات دریافت کند.

مسکن اجتماعی
با توجه به مشکلاتی که در پروژه مسکن مهر به وجود آمد، گویی چشم دولت یازدهم و وزرایش به شدت ترسیده است و سعی دارند پروژه‌ای را جایگزین مسکن مهر کنند که کمترین نقصی داشته باشد. مسکن اجتماعی در حالی از زمان وزارت آخوندی بر سر زبان‌ها افتاد که تاکنون در مرحله اقدامات مقدماتی به سر می‌برد و هنوز جنبه اجرایی و عملیاتی پیدا نکرده است البته مسکن حمایتی هم شرایط مشابهی دارد.

صندوق پس‌انداز مسکن هم به دور از دغدغه‌های بازار مسکن برای قشر خاصی تعبیه شده است و به طور کلی نمی‌تواند جوابگوی نیاز متقاضیان عام جامعه باشد.

مسکن مهر پرحاشیه
اگر بگوییم مشکلات مسکن مهر به قدری زیاد است که هرازچندگاهی عباس آخوندی تحملش لبریز شده و دست به گلایه می‌زند، بیراه نگفته‌ایم.

از نبود آب، برق، گاز و… گرفته تا حتی دلال‌بازی و تاخیر در تحویل پروژه‌ها، همه و همه مشکلاتی است که گریبانگیر مدیران راه و شهرسازی کشور شده است. همان‌طور که مسوولان اعلام می‌کنند، بیش از یک دهه زمان می‌برد تا این پروژه سروسامان بگیرد و از لحاظ امکانات اولیه زندگی بتواند جوابگوی نیاز ساکنان باشد.

این اوضاع امروز بازار مسکن بود. حال اگر معتقدید که پس از گذشت دو سال از عمر دولت یازدهم این بازار شرایط خوبی دارد ما هم قبول می‌کنیم.
اگرچه بارها اعلام شده مسکن به‌عنوان یکی از سه نیاز اصلی هر انسان مطرح است، لازم است که مسوولان به این بخش نگاه ویژه‌ای داشته باشند زیرا می‌توان هواپیما سوار نشد، جاده چالوس نرفت، با قطار به ترکیه سفر نکرد و… اما نمی‌شود سقف نداشته باشیم.

منبع: جهان صنعت

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*