خانه / بورس و سهام / تامین کسر بودجه با فروش هلدینگ خلیج فارس

تامین کسر بودجه با فروش هلدینگ خلیج فارس

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به غیرقانونی بودن پرداخت ارز مرجع و جبران کسری بودجه از محل صندوق توسعه ملی گفت: دولت می‌تواند این کسری را از محل فروش دارایی‌های خود نظیر هلدینگ خلیج فارس جبران کند.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با فارس در مورد نحوه تأمین یارانه نقدی خانوار تا پایان سال گفت: یکی از مشکلات پیش روی دولت همین موضوع است.

وی گفت: با توجه به حکم قانون بودجه 92 مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی متناسب با تورم، دولت موظف بود از اواخر تیرماه این موضوع را اجرایی کند، اما متأسفانه این کار انجام نشد و دولت یازدهم هم عزمی برای این کار ندارد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به عدول از قانون و انجام اشتباه در اجرای هدفمندی یارانه‌ها در دولت دهم گفت: از این رو حالا که دولت می‌خواهد طبق قانون عمل کند، احساس می‌کند فضای اجتماعی با او همراه نیست.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور می‌تواند برای مجاب کردن افراد جامعه، مشکلات و مسائل را با مردم به طور مستقیم مطرح کنند، چون اگر موضوع را بدانند، حتماً همراهی خواهند کرد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه ارز مرجع در قانون بودجه 92 وجود ندارد، گفت: اما شاهد هستیم که دولت در حال پرداخت ارز مرجع است که این اقدام موجب کم شدن منابع دولت و سوء استفاده واسطه‌گران از این شرایط می‌شود، زیرا مصرف‌کننده نهایی کالای اساسی و دارو، این اقلام را با قیمت آزاد خریدار می‌کند.

نماینده کرمان در مجلس با اشاره به اینکه بخشی از منابع دولت از فروش ارز حاصل می‌شود و این اقدام دولت موجب کسری بودجه می‌شود، گفت: قطعاً پس از تعطیلات مجلس، موضوع ارز مرجع را که عدول دولت از قانون است، در دستور کار قرار می‌دهیم و با حضور وزرای مرتبط پی می‌گیریم.

پورابراهیمی تصریح کرد: هرگونه پرداخت ریالی به شکل ارز مرجع خلاف قانون است، ضمن اینکه حدود 7 هزار میلیارد تومان برای پرداخت مابه‌التفاوت ارز مرجع و مبادله‌ای در بودجه آمده است که باید به این کار اختصاص پیدا کند.

این نماینده مجلس در مورد اظهارات معاون رئیس‌جمهور مبنی بر جایگزینی 8 هزار میلیارد تومان منابع جدید در بودجه 92 برای مصارف عمرانی گفت: این رقم از محل تفاوت مبالغ واریزی به صندوق توسعه ملی انجام می‌شود.

وی گفت: یعنی به جای واریز 26 درصد از مازاد درآمد نفت به صندوق توسعه، 20 درصد واریز شود و 6 درصد مابقی تبدیل به ریال شود که این کار مغایر برنامه پنجم و تورم‌زا است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: منابع دیگری بر جبران کسری بودجه وجود دارد و از جمله آنها هلدینگ خلیج فارس است که دولت می‌تواند با فروش این هلدینگ حدود 20 تا 30 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

پورابراهیمی گفت: فروش دارایی‌های دولت، افزایش فروش نفت و چند راهکار اساسی دیگر برای تأمین منابع دولت وجود دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*