خانه / آخرین اخبار / ثبت بیشترین زیان بورس به نام «خودرو»

ثبت بیشترین زیان بورس به نام «خودرو»

بررسی ها نشان می‌دهد بازدهی ۳۰ شرکت بزرگ بورسی به طور متوسط از ابتدای پاییز ۲٫۵ درصد بوده و در همین مدت شاخص کل بورس حدود ۲٫۱ درصد بازدهی داشته است. این همخوانی سودآوری به علت سهم ۷۰ درصدی این شرکت‌ها از کل ارزش بازار است.

به گزارش اقتصاد، در شرایطی که بازدهی بورس اوراق و بهادار تهران از ابتدای فصل پاییز تاکنون بالغ بر ۲٫۱ درصد بوده است، بررسی بازدهی ۳۰ شرکت بزرگ بورسی (با سهم حدود ۷۰ درصدی از کل بازار) در این مدت نشان می‌دهد میانگین (ساده) بازدهی آنها حدود ۲٫۵ درصد بوده، هرچند برخی از این شرکت‌ها بازده بالاتر از میانگین بازار و برخی کمتر از این رقم را کسب کرده‌اند. 

از ابتدای پاییز تاکنون اتفاقات مهمی در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور رخ داده است؛ تایید برجام در مجلس و شورای نگهبان و اعلام لغو تحریم‌های هسته‌ای از سوی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا و نیز رونمایی از بسته خروج از رکود توسط دولت از جمله مهمترین رخدادهایی بوده‌اند که توانایی اثرگذاری بر بازدهی یکسری شرکت‌های بورسی را نیز داشته‌اند. ضمن اینکه در این مدت گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌های بورسی منتشر شده که برخی از آنها عملکرد مطلوب و بعضی دیگر تعدیل منفی این دست شرکت‌ها را منعکس کرده است.

در میان ۳۰ شرکت بزرگ بورسی نام نماد بانک‌های ملت، صادرات، انصار، پارسیان، پاسارگاد، تجارت و کارآفرین دیده می‌شود. در میان این بانک‌ها تنها نمادهای «وبملت» و «وتجارت» توانسته‌اند بازدهی بیشتر از میانگین بازار را به ترتیب به میزان ۵٫۷ و ۳ درصد کسب کنند، البته به غیر از نماد «وکار»، باقی بانک‌ها نیز بازدهی مثبتی را طی این دوره ثبت کرده‌اند.

طی هفته‌های گذشته گزارش‌های ۶ ماهه گروه بانکی به تدریج منتشر شدند. گزارش‌های ۶ ماهه در این گروه از نظر درصد پوشش در وضعیت نسبتا مناسبی قرار داشتند. به‌ویژه بانک‌های بزرگ حدود نیمی از بودجه پیش‌بینی شده خود را پوشش دادند. به غیر از این مساله لغو تحریم‌های هسته‌ای و تاثیر آن بر عملکرد بانک‌ها و نیز سیاست‌های جدید رکودزدایی دولت نیز از جمله عواملی بودند که در کسب بازدهی مثبت بانک‌ها بی‌تاثیر نبوده‌اند.

بانک کارآفرین اما زیان ۳٫۴ درصدی را در این بازه ثبت کرده است. این شرکت ۱۱ مهرماه با انتشار گزارش سه ماهه تعدیل منفی ۴۸ درصدی را به دلیل کاهش سود تسهیلات اعطایی ثبت کرد. در حال حاضر در گزارش ۶ ماهه نیز این بانک تنها ۲۴ درصد معادل ۶۳ ریال از پیش بینی سود ۲۶۳ ریالی خود را محقق کرده است.

در گروه پالایشی‌ها نیز در میان ۳۰ شرکت بزرگ بورسی بررسی نماد شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، پالایشگاه اصفهان و نفت بهران حکایت از زیان شبهرن و شبندر و بازدهی مثبت شپنا دارد. ابهامات و زیان پالایشی‌ها به واسطه قیمت‌های دستوری نفت و فرآورده‌ها از سوی شرکت ملی پالایش و پخش در شرایط سودآور شدن این صنعت در بازارهای جهانی کماکان ادامه دارد و روزهای زیان‌آوری را به سهامداران این شرکت‌ها تحمیل کرده است.

در میان ۳۰ شرکت بزرگ بورسی نماد شرکت ایران خودرو بالاترین زیان را در این بازه به میزان ۱۲٫۵ درصد ثبت کرده است. شرایط ضعیف شرکت‌های خودروساز داخلی به خصوص ایران خودرو که نمود عینی خود را در گزارش‌های ۶ ماهه با تعدیل منفی ۷۴ درصدی و پوشش ضعیف سود به میزان ۱۰ درصد نشان داد، تاییدی بر عملکرد ضعیف این شرکت از ابتدای پاییز تاکنون است.

بیشترین بازدهی را نیز در این مدت از میان ۳۰ شرکت بزرگ بورسی، نماد شرکت نفت و گاز پارسیان به خود اختصاص داده‌ است. در شرایطی که قیمت سهام این شرکت نوسان چندانی را از ابتدای پاییز تاکنون تجربه نکرده اما متاثر از افزایش سرمایه ۵۰ درصدی این شرکت در تاریخ ۲۱ مهرماه از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی، بازدهی پارسان به رقم ۲۳٫۸ درصد رسیده است.

بازدهی حدود ۱۰٫۵ درصدی فولاد مبارکه نیز در بازه مورد بررسی قابل توجه است. در شرایطی که شرکت‌های فولادی متاثر از رکود داخلی این صنعت و افت قیمت‌ها در بازارهای جهانی، روزهای زیانباری را تحمل می‌کنند، بازدهی مثبت این شرکت تحت تاثیر افزایش سرمایه «فولاد» در تاریخ ۲۶ مهرماه عنوان می‌شود.

در میان شرکت‌های مورد بررسی زیان ۳٫۴ درصدی شرکت چادرملو نیز قابل تامل است. سیاست‌های دستوری وزارت صنعت در خصوص کاهش ۳ واحد درصدی قیمت فروش گندله به واحدهای فولادی، افت قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی، رکود اقتصادی و مازاد عرضه در شرکت‌های معدنی از جمله مهمترین عواملی هستند که زمینه‌ساز ثبت زیان برای «کچاد» شده‌اند.

بازدهی ۳۰ شرکت بزرگ بورسی از ابتدای پاییز تا ۸ آبان

نماد

بازدهی از ابتدای پاییز (درصد)

سهم از کل بازار (درصد)

نماد

بازدهی از ابتدای پاییز (درصد)

سهم از کل بازار (درصد)

پارسان

۲۳٫۸

۳٫۸

وانصار

۱٫۰

۰٫۷

وغدیر

۱۳٫۹

۳٫۱

وبصادر

۰٫۹

۱٫۹

فولاد

۱۰٫۵

۲٫۹

وپاسار

۰٫۴

۲٫۴

شپدیس

۹٫۴

۲٫۲

وپارس

۰٫۰

۱٫۰

حکشتی

۷٫۷

۳٫۳

شبندر

-۰٫۲

۱٫۸

ومعادن

۷٫۳

۰٫۹

شخارک

-۰٫۶

۰٫۹

وبانک

۶٫۷

۰٫۹

همراه

-۰٫۶

۴٫۳

وبملت

۵٫۷

۲٫۹

مبین

-۱٫۱

۱٫۶

شپنا

۵٫۲

۱٫۸

رمپنا

-۱٫۱

۲٫۷

فملی

۴٫۴

۲٫۲

شبهرن

-۲٫۴

۰٫۷

وتجارت

۳٫۰

۱٫۵

وصندوق

-۲٫۸

۱٫۵

تاپیکو

۱٫۹

۳٫۴

وکار

-۳٫۴

۱٫۰

اخابر

۱٫۸

۳٫۸

کچاد

-۳٫۴

۱٫۶

فارس

۱٫۷

۹٫۹

ونوین

-۴٫۱

۰٫۸

خساپا

۱٫۱

۰٫۷

خودرو

-۱۲٫۵

۰٫۸

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*