خانه / بورس و سهام / تکذیب نرخ 325 تومانی گاز پتروشیمی ها

تکذیب نرخ 325 تومانی گاز پتروشیمی ها

افزایش قیمت خوراک پتروشیمی های گازی به 325 تومان در حالی طی روز جاری از سوی یکی از خبرگزاری های رسمی و به نقل از یک منبع آگاه اعلام شده که مدیر سرمایه گذاری های شرکت هلدینگ پتروشیمی غدیر در واکنش به این خبر در گفتگو با بورس نیوز اظهار داشت: افزایش نرخ خوراک پتروشیمی های گازی به 13 سنت در حالی در این خبرگزاری دولتی منتشر شده که بایستی به نکات مهمی پیرامون آن توجه کرد.

علی نجفی مقدم افزود: اولین نکته جالب توجه در خبر این خبرگزاری رسمی آن است که به نقل از یک مقام آگاه عنوان شده، در حالی که چنین موضوع مهمی بایستی از سوی یک مقام مسئول و با ذکر نام و سمت وی اعلام گردد. بطوریکه به اعتقاد بنده مجهول بودن راوی خبر به اصل و صحت آن صدمه می زند.

وی به دومین اشکال موجود در خبر مذکور اشاره کرد و گفت: همانطور که در متن آن عنوان شده، این تصمیم از سوی ستاد تدابیر اقتصادی دولت قبل ابلاغ شد. حال آنکه در واقع خبر مذکور در تیر ماه سال جاری از سوی معاون اول رییس جمهور و به منظور حل بحران مالی در پوشش وجوه نقد مورد نیاز برای پرداخت یارانه ها اعلام شده بود.

وی تأکید کرد: باید توجه داشت که چنین تصمیمی پس از ابلاغ آن در تیر ماه سال جاری به هیچ وجه اجرایی نشد.

نجفی مقدم در بیان نظر خود پیرامون اینکه طبق متن خبر مذکور، سود پتروشیمی های گازی چهار برابر سرمایه اولیه این شرکت ها بوده و طی دو سال اخیر سود هنگفتی را نصیب خود کرده اند، افزود: هیچ جای دنیا مقایسه سود شرکت ها با سرمایه آنها را ملاک اصلی برای تصمیم گیری قرار نمی دهند. به خصوص در کشوری که نرخ تورم در آن رقمی بین 30 تا 40 درصد است. از این رو وقتی نرخ تورم بالا باشد، ارزش جایگزینی است که بایستی مدنظر قرار گیرد.

به اعتقاد وی طرح دوباره این مباحث که مربوط به گذشته بوده و هیچ گاه اجرایی نشده، چندان اخلاقی و حرفه ای به نظر نمی رسد و انتشار آن پیامدهایی را برای صنعت، بازار سرمایه و به تبع آنها اقتصاد کشور در پی خواهد داشت.

مدیر سرمایه گذاری های “وغدیر” اظهار داشت: سلب اعتماد عمومی به ویژه از سرمایه گذاران حقیقی و تازه وارد، از دست رفتن مزیت رقابتی صنعتی بومی و پرپتانسیل با توجه به قیمت خوراک در منطقه و نیز خروج نقدینگی و رکود در بازار سرمایه در بازه زمانی میان مدت و بلندمدت مهمترین پیامدهایی است که انتشار چنین مطالبی ایجاد می کند. هرچند به نظر نمی رسد در دولتی که به نام تدبیر و امید نامگذاری شده، تصمیماتی گرفته شود که در پی آن بازار سرمایه غیر جذاب شده و با خروج نقدینگی و رکود در آن، سرمایه ها به سمت بازارهای موازی و سفته بازی سرازیر شود که به طور قطع این سمی مهلک برای اقتصاد کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که در زمان ابلاغ این تصمیم در دولت قبل نیز شرکت ها چنین موضوعی را نپذیرفتند و معلوم نیست طرح دوباره آن با چه هدفی صورت گرفته است.

وی اعلام کرد: هم اکنون نیز در حال رایزنی با دولت تدبیر و امید هستیم تا نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها در محدوده ای منطقی تعیین گردد تا مزیت های این صنعت بزرگ و درآمدزای کشور نیز در سطح منطقه حفظ گردد.

نجفی مقدم در پایان سخنان خود به سهامداران توصیه کرد که بر مبنای این قبیل اخبار غیر شفاف و نامعتبر در خصوص دارایی های خود تصمیم گیری نکنند.

براساس این گزارش، نکته جالب در خصوص این خبر، گذشته از مضمون آن این است که یک خبرگزاری رسمی و البته دولتی اقدام به انتشار خبری کند که بدون ذکر نام و سمت فرد بوده و چنین موردی برای این خبرگزاری دولتی، خبری غیر رسمی محسوب می شود.

نکته دوم نیز آن است که در حالی تنها پنج درصد از خوراک شرکت های پتروشیمی از گاز تأمین می شود که این شرکت ها حدود 40 درصد صادرات داشته و افزون بر ارز آوری و صادرات، امکان تبادل تجاری را با خارج کشور نیز فراهم می کنند و طرح دوباره خبری که حتی اجرایی نشده و از آن حدود سه ماه می گذرد، آن هم در زمانی که قیمت سهام این صنعت در بازار روندی رو به رشد را طی می کند، جای سوال فراوان دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*