خانه / بورس و سهام / بی تأثیری استفساریه مجلس برسودآوری پالایشگاه ها

بی تأثیری استفساریه مجلس برسودآوری پالایشگاه ها

طرح استفساریه اخذ عوارض یک درصدی در حالی طی روز گذشته در مجلس شورای اسلامی بررسی و تصویب شد که هم اکنون نیز 90 درصد پالایشگاه ها این میزان عوارض را پرداخت می کنند و متأسفانه در انتشار این خبر بیش از حد تصور بزرگ نمایی شده است.
معاملات گروه پالایشگاهی و به دنبال آن کلیت بازار سهام در حالی پا به مدار نزولی قیمت سهام گذاشته که یکی از مهمترین علل آن از سوی سرمایه گذاران، مصوبه دیروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برای اخذ عوارض یک درصدی مربوط به آلایندگی از پالایشگاه های نفت و واحدهای پتروشیمی عنوان می شود.

در همین ارتباط مدیر عامل شرکت پالایشگاه نفت تبریز در گفتگو با بورس نیوز اظهار داشت: طرح استفساریه اخذ عوارض یک درصدی در حالی طی روز گذشته در مجلس شورای اسلامی بررسی و تصویب شد که هم اکنون نیز 90 درصد پالایشگاه ها این میزان عوارض را پرداخت می کنند و متأسفانه در انتشار این خبر بیش از حد تصور بزرگ نمایی شده است.

عادل نژاد سلیم افزود: در طرح استفساریه اخذ این مبلغ، مقرر بود تا مجتمع هایی که با رفع نواقص مشکل آلایندگی محیط زیست ناشی از فعالیت خود را برطرف کنند، از پرداخت یک درصد عوارض مذکور معاف شوند. اما مجلس این موضوع را نپذیرفت تا همچنان مجتمع های پالایشی و پتروشیمی همانند سابق این مبالغ را پرداخت کنند.

وی با تأکید بر اینکه پرداخت این میزان عوارض تأثیری بر سودآوری این قبیل شرکت ها ندارد، عنوان کرد: عوارض مذکور پیش از این نیز توسط مجتمع های پتروشیمی و پالایشی پرداخت شده و مبالغ ناشی از آن در بودجه های مالی آنها لحاظ گردیده است.

نژادسلیم ادامه داد: به عنوان مثال یک درصد عوارض مربوط به آلایندگی محیط زیست برای پالایشگاه نفت تبریز حدود 16 میلیارد تومان در سال می شود که این مبلغ در مقابل سود مجتمع رقم ناچیزی بوده و آثار آن در بودجه نیز اعمال شده است.

وی در خاتمه سخنان خود گفت: تنها ایرادی که به تصویب این استفساریه مجلس می توان گرفت، این است که با پرداخت عوارض یک درصدی بابت آلایندگی در شرکت هایی که با استفاده از تکنولوژی برتر و برطرف نمودن نقاط ضعف مجتمع، مشکل زیست محیطی خود را رفع کرده اند، با این مصوبه شرکت ها دیگر رغبتی برای اجرای طرح های زیست محیطی و رفع نواقص موجود اثرگذار بر این امر از خود نشان نخواهند داد.

به گزارش بورس نیوز، طرح استفساریه اخذ عوارض یک درصدی مربوط به آلایندگی از پالایشگاه های نفت و واحدهای پتروشیمی موضوع تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده در حالی عصر روز گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسید که معاملات امروز دو گروه مذکور با به صف فروش رفتن سهام در تمامی نمادها همراه شده، در حالی که به اعتقاد مدیر عامل “شبریز” این امر تأثیری بر روند سودآوری این شرکت ها ندارد و لازم است در چنین شرایطی سهامداران از بروز رفتارهای هیجانی در بازار خودداری کنند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*