خانه / بورس و سهام / اثرات اجرای طرح عوارض صادراتی سنگ آهن

اثرات اجرای طرح عوارض صادراتی سنگ آهن

موضوع کاهش عوارض صادراتی کنسانتره سنگ آهن و در مقابل آن افزایش عوارض دریافتی از صادرات سنگ آهن دانه بندی شده در حالی به میان آمده که در حال حاضر به دلیل کمبود تولید کنسانتره هیچ گونه صادراتی در این محصول نداریم حال آنکه بخش اعظمی از صادرات در گروه سنگ آهن مربوط به سنگ آهن دانه بندی شده با عیار گوناگون است.
افزایش عوارض صادراتی محصول سنگ آهن دانه بندی شده و در مقابل آن کاهش عوارض صادراتی کنسانتره سنگ آهن در زمره خبرهایی است که طی روزهای اخیر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

در همین ارتباط معاونت مالی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: موضوع کاهش عوارض صادراتی کنسانتره سنگ آهن و در مقابل آن افزایش عوارض دریافتی از صادرات سنگ آهن دانه بندی شده در حالی به میان آمده که در حال حاضر به دلیل کمبود تولید کنسانتره هیچ گونه صادراتی در این محصول نداریم حال آنکه بخش اعظمی از صادرات در گروه سنگ آهن مربوط به سنگ آهن دانه بندی شده با عیار گوناگون است.

مرتضی علی اکبری در بیان فلسفه مطرح شدن چنین طرحی گفت: اساس برنامه ریزی برای افزایش عوارض صادراتی سنگ آهن خام، در راستای سیاست های جلوگیری از خام فروشی بوده که از نگاه کلی مورد قبول فعالان گروه سنگ آهن نیز می باشد اما آنچه در این بین نیازمند اندکی تأمل است چگونگی و زمان اجرایی شدن این طرح است.

وی ادامه داد: برنامه جلوگیری از صادرات سنگ آهن دانه بندی شده و تشویق آنها به تبدیل سنگ آهن خام به کنسانتره و صادرات آن در صورتی می تواند به نتیجه مناسب دست یابد که قبل از افزایش عوارض صادراتی محصول مذکور تسهیلات مورد نیاز جهت راه اندازی و تجهیز خطوط تبدیل سنگ آهن خام به کنسانتره در اختیار این شرکت ها قرار گیرد تا مجموعه های مذکور نیز فرصت تغییر و بهبود فرآیند تولیدات خود را داشته باشند.

علی اکبری با اشاره به شرکت فولاد صبانور عنوان کرد: فرآیند دستیابی به تولید کنسانتره در شرکت های معدنی فرآیندی زمانبر است به گونه ای که شرکت فولاد صبانور بعد از مدت ها در سال گذشته قابلیت تولید کنسانتره را به دست آورد. بنابراین در صورتی که به معادن کوچک تولیدکننده سنگ آهن خام فرصت کافی جهت تغییر نوع محصولات و بهبود آن داده نشود و به یکباره اقدام به افزایش عوارض صادراتی محصول سنگ آهن خام آنها شود، به طور قطع حاشیه سود این شرکت ها با موانعی رو به رو خواهد شد.

وی در خاتمه پیرامون زمان اجرایی شدن طرح مذکور اظهار داشت: در حال حاضر طرح مذکور در حد شنیده هاست و هیچ قطعیتی پیدا نکرده حال آنکه در صورت لحاظ شدن آن در بودجه سال 93 و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی می توان درباره قطعیت آن اطمینان خاطر پیدا کرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*