افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی “پترول”

0
به طور معمول مجتمع های پتروشیمی بزرگ برای رسیدن به مرحله تولید با ثبات نیازمند گذر زمانی حدود ۴۵ روز از زمان بهره برداری اولیه هستند، برهمین اساس می توان گفت با عبور از این دوره، افتتاح رسمی فاز اول پروژه مذکور انجام می پذیرد.
فاز اول پروژه شرکت پتروشیمی ایلام که یکی از زیرمجموعه های موجود در پرتفوی غیر بورسی شرکت پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان است، طی آبان ماه سال جاری به بهره برداری رسیده، به گونه ای که تولید ۳۰۰ هزار تن محصول پلی اتیلن سنگین از آبان ماه امسال آغاز شده است.

مدیر سرمایه گذاری های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: این پروژه شامل دو فاز عملیاتی است که فاز اول شامل تولید پلی اتیلن سنگین و فاز دوم شامل بهره برداری از واحد الفین است.

احمدعلی محصصی افزود: به طور معمول مجتمع های پتروشیمی بزرگ برای رسیدن به مرحله تولید با ثبات نیازمند گذر زمانی حدود ۴۵ روز از زمان بهره برداری اولیه هستند، برهمین اساس می توان گفت با عبور از این دوره، افتتاح رسمی فاز اول پروژه مذکور انجام می پذیرد.

وی در خصوص خوراک مصرفی تولید پلی اتیلن سنگین بیان کرد: در حال حاضر مقداری از خوراک مصرفی مورد نیاز از مجتمع های پتروشیمی غرب کشور دریافت شده که امیدواریم در آینده شاهد افزایش خوراک ورودی به مجتمع پتروشیمی ایلام باشیم.

این مقام مسئول به آثار مثبت ناشی از بهره برداری از فاز دوم پروژه مذکور در وضعیت سودآوری شرکت اشاره کرد و ابراز داشت: این مرحله شامل انجام فرآیند تبدیل اتان دریافتی از مجتمع پالایشی ایلام به محصول اتیلن است. علاوه بر این، “پترول” در نظر دارد مازاد اتیلن تولید شده را به مجتمع های پتروشیمی داخلی عرضه کند.

مدیر سرمایه گذاری های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان زمان بهره برداری از واحد الفین پروژه پتروشیمی ایلام را حداکثر تا دو سال آینده اعلام کرد و گفت: با توجه به قیمت مناسب فروش این محصول به میزان ۹۰۰ تا ۹۵۰ دلار، می توان گفت راه اندازی فاز دوم این پروژه و فروش مازاد اتیلن تولیدی آثار مثبتی بر وضعیت سودآوری “پترول” و زیرمجموعه غیر بورسی آن در پی خواهد داشت.

محصصی در خصوص مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر اعطای تخفیف ۳۰ درصدی نرخ خوراک مصرفی تصریح کرد: این موضوع از ابتدای تشکیل و تأسیس پتروشیمی ایلام مطرح بوده و در حال حاضر نیز به دنبال احیاء این موضوع هستیم که البته تنها پس از راه اندازی فاز دوم پروژه پتروشیمی ایلام می توان از مزایای این تخفیف بهره مند شد.

وی در بیان علت اعطای تخفیف ۳۰ درصدی نرخ خوراک به مجتمع پتروشیمی ایلام عنوان کرد: به نظر می رسد ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در استان ایلام یکی از دلایل اصلی اعطای تخفیف نرخ خوراک مصرفی باشد. چراکه به دلیل محرومیت این استان بسیاری از افراد تمایلی جهت سرمایه گذاری در این منطقه ندارند.

این مقام مسئول در ارتباط با برنامه های “پترول” جهت واگذاری شرکت های موجود در پرتفوی غیر بورسی شرکت به بازار بورس یا فرابورس تصریح کرد: این شرکت برنامه ای جهت ورود شرکت مدبران اقتصاد به بازار فرابورس در نظر دارد که عملیات پذیرش و عرضه شرکت مذکور پس از ثبت برنامه افزایش سرمایه آن در مرجع ثبت شرکت ها، آغاز و پیگیری خواهد شد.

مدیر سرمایه گذاری های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان افزود: واگذاری برخی دیگر از شرکت های موجود در پرتفوی غیر بورسی به فرابورس همچون پتروشیمی ایلام و شیمیایی صدف عسلویه در مرحله طرح و بررسی اولیه به سر می برند.

محصصی در خاتمه پیرامون افزایش سرمایه شرکت اظهار داشت: “پترول” برنامه ای جهت افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه خود از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در نظر دارد که این برنامه پس از دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار اجرایی خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ