دلایل افزایش قیمت دلار و طلا در بازار چیست؟

0

دلار مرز چهار هزار تومان را رد کرد و سکه نیز مترصد رسیدن به قیمت یک میلیون وسیصد هزار تومان برای هر قطعه است و همین موضوع نگاه خیره سرمایه گذاران به این بازارها را سبب شده است.

 

به گزارش خبرآنلاین، اتفاقاتی که در بازارهای موازی این بازارها در ایران رخ داد، افزایش قیمت ها را قابل پیش بینی کرده بود خصوصا آنکه آمارهای اقتصادی امریکا از یک سو و افزایش تنش های سیاسی هم در منطقه خاورمیانه و هم در جهان،میان امریکا و کره شمالی این روند را تقویت کرد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه پیش بینی قیمت دلار بازار سکه و دلار آینده قیمت دلار آخرین قیمت دلار

ترامپ حالا به یکی از خبرسازترین چهره های جهان تبدیل شده است، کسی که سخنانش هر روز اتفاقی تازه را برای دلار، بازارهای سهام و نفت و طلا رقم می زند. هر چند بسیاری از کارشناسان معتقدند تداوم این روند بی تردید تاثیر وی را بر بازارهای جهانی در آینده ای نزدیک کاهش خواهد داد.

 

حالا دلار در مرز چهار هزار تومان ایستاده و سکه نیز مترصد رسیدن به قیمت یک میلیون وسیصد هزار تومان برای هر قطعه است و همین موضوع نگاه خیره سرمایه گذاران به این بازارها را سبب شده است.

 

آیا دوباره فردوسی به پاتوق سرمایه گذاران خرد ایران تبدیل می شود؟ اوایل دهه نود بود که فردوسی به مهمترین بازار برای سرمایه گذاران خرد تبدیل شد و تقاضای غیر واقعی بر این بازار چنان تحمیل شد که مهار قیمت ها از دست رفت. حالا بسیاری این سئوال را مطرح می کنند که در غیاب سپرده های ۲۲ درصدی ، کدام بازارها مد نظر قرار خواهند گرفت ؟ بورس؟ طلا و سکه ارز یا…

 

اسماعیل محمد ولی، رییس انجمن کارفرمایان صنعت طلا و جواهر به خبرآنلاین گفت:« افزایش قیمت طلا در بازارهای داخلی و خارجی قابل پیش بینی بود.»
وی افزود:«بازارهای جهانی تحت تاثیر تنش های سیاسی میان کره شمالی و آمریکا با افزایش قیمت طلا روبرو شدند؛از سوی دیگر رصد وضعیت بازار نشان می دهد خریدهای عمده کشورهای هند و روسیه از یک سو و دانمارک و هلند از سوی دیگر در این بازار بی‌تاثیر نبوده است.»

 

دلایل تضعیف دلار

 

این فعال بازار طلا تضعیف دلار را مهمترین عالم تقویت طلا دانست و اضافه کرد:«در بازار داخلی نیز به سنت هر ساله شاهد به کف رسیدن تقاضا و آرامش بازار، همزمان با ورود به بازار محرم بودیم اما خروج از دهه اول محرم، روند افزایشی را مجددا بر بازار طلا حاکم کرد.»
او ادامه داد:«در ضمن باید توجه داشت تبعات کاهش نرخ سود سپرده های بانکی نیز به تدریج در حال آشکار شدن است و بسیاری از سرمایه هایی که تا پیش از این وارد بانک ها می شدند، امروز دوباره سر از بازار طلا و سکه درآورده اند چرا که قابلیت نقد شوندگی این بازار بسیار بالاست و خانوار ایرانی از دیرباز این بازار را به عنوان محلی برای سرمایه گذاری خود تعیین کرده بود.»

 

باز هم ترامپ

 

محمدولی در پاسخ به این سئوال که صحبت های تازه ترامپ تا چه میزان بر روند افزایش قیمت ها در این بازار موثر بوده است؟ گفت:« به هر حال من فکر می کنم در ادبیات جهانی جایی برای توجه خیلی خاص به حرف های ترامپ نیست؛ کما اینکه می بینید اگر یک دهه قبل مقامی از این کشور حرفی را می زد، قیمت ها در بازار ایران حتی شاید صد تا دویست تومان یک باره جابجا می شد اما امروز ترامپ دیگر چنین تاثیری بر این بازار ندارد.»

 

او گفت:«همین افزایش اندک قیمت ها هر چند تحت تاثیر حرف های وی است، اما نشان می دهد بازار نیز چندان توجهی به وی نمی‌کند.»
این کارشناس صنعت طلا با تاکید کرد:«باید این مساله را مد نظر قرار داد و قبول کرد که این موضوع برای بازار مهم است اما نه ایران و نه جهان نمی تواند عملکرد آمریکا را در نقض توافق نامه اش منطقی بداند و در نتیجه می توان امیدوار بود که این بحران گذراست.»

 

محمد ولی تصریح کرد:«به نظر می رسد در بازار داخلی نیز ما همچنان منطبق بر روند بازار جهانی با افزایش قیمت ها روبرو باشیم.»

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ