گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / برگشت از دقیقه ۹۰

0

سرمایه گذاران امروز در حالی از ابتدا نظاره گرمعاملات بودند که در بازار روند مثبت قابل مشاهده بود، اما رفته رفته معاملات به تعادل رسید تا در نهایت امروز با نرول شاخص به مدار ۶۳ هزار واحدی به پایان برسد.

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۳٫۱۲٫۱۶ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۹ واحد کاهش به رقم ۴۷۴۷۱ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۳۸۴ واحد کاهش عدد ۱۲۳۱۲۵ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۴۵ واحد افت به رقم ۲۷۸۱۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “رمپنا” با ۴۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۵۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱ واحد افت به رقم ۷۱۹ واحد رسید.

در این شرایط امروز “سمگا” با ۰٫۲۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “شپاس” با ۰٫۵۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۲۸۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۱۹۷ میلیارد ریال رسید.

سرمایه گذاران امروز در حالی از ابتدا نظاره گرمعاملات بودند که در بازار روند مثبت قابل مشاهده بود، اما رفته رفته معاملات به تعادل رسید تا در نهایت امروز با نرول شاخص به مدار ۶۳ هزار واحدی به پایان برسد.

در این شرایط گرچه اخبار مختلفی پیرامون مذاکرات هسته ای به گوش می رسید، اما به نظر می رسد عامل دیگری در منفی شدن بازار دخیل باشد که به اعتقاد اهالی تالار پذیره نویسی واحدهای صندوق “سپاس” مهمترین آن بود.

عرضه ای که تقاضای خریداران تا دقایق پایانی ساعت معاملات و در قیمت هزار تومان و ۲ ریال نتوانست به میزان عرضه برسد و در نهایت با کاهش ۲ ریالی این قیمت، عرضه کننده توانست نیمی از واحدهای “سپاس” را در معاملات امروز بفروشد. در رابطه با این پذیره نویسی اما حرف و حدیث بسیار است که تا دقایقی دیگر در گزارشی مجزا مفصل به آن خواهیم پرداخت.

اما جدا از این بحث اخباری از مخالفت فرانسه در خصوص توافق هسته ای نیز همزمان با عرضه “سپاس” معامله گران را در خرید سهام مردد ساخت.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع:

خودرو: توقف نماد “خودرو” پیش از شروع ساعات معاملاتی جهت ارایه تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال ۹۴ و گمانه زنی هایی پیرامون اعلام بودجه محافظه کارانه این مجموعه خودروساز همراه با تعدیل منفی نسبت به سال مالی ۹۳ معاملات سهام گروه خودرویی را با کاهش تعداد خریداران مواجه ساخت تا در نتیجه آن سهام شرکت های گروه با روند منفی مواجه شوند.

گرچه در میان خودروسازان “خاور” با کاهش زیان از ۶۳۰ ریال در سال ۹۳ به ۸۱ ریال زیان در بودجه برآوردی سال آتی توانست پس از بازگشایی نماد بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت، در بالاترین سطح نزدیک به هفت درصد رشد قیمت را تجربه کند.

برقی ها و ساختمانی ها اما امروز برخلاف روند کلی بازار، معاملات مثبتی را تجربه کردند و برخی نمادهای این گروه حتی تا صف خرید سهام خود نیز پیش رفتند.

در میان نمادهای برقی “مپنا” که امروز بیشترین تأثیر مثبت را روی نماگر بازار اعمال کرد با بهبود روند معاملاتی سهام خود تا دامنه نوسان مثبت سه درصد پیش رفت.

دیگر نمادهای مؤثر بر نماگر بازار “حکشتی” و “وبملت” بودند. بدین ترتیب نمادهای بانکی در حالی اکثراً در دامنه منفی قیمت معامله می شدند که شاهد جابه جایی بلوکی در حجم ۹۴ میلیون و در قیمت ۱۹۵۱ ریال در نماد بانک ملت بودیم.

در گروه حمل و نقلی ها نیز نمادهای قابل معامله سه به سه مثبت و منفی بودند و در رأس آنها “حکشتی” با بیشترین حجم معاملاتی با صف حدود ۶۵۰ هزار تایی تقاضای سهام، روز کاری خود را به پایان رساند.

“حپترو” و “حتاید” نیز توانستند تا دامنه نوسان مثبت حداکثری قیمت سهام پیشروی کنند. هرچند در خاتمه سهام تایدواتر به تعادل رسید. “حسینا” اما برعکس همگروهی هایش عمل کرد و از دامنه نوسان مثبت قیمت ها تا دامنه نوسان منفی نزدیک به سه درصدی پایین آمد.

“فاذر” نیز امروز دوباره تا صف فروش پیش رفت، بطوریکه با وجود معامله حدود ۹ میلیون سهمی در نماد مذکور، سهم دوباره صف فروش شد و در پایان روز هم در دامنه نوسان منفی معاملات خود را در روندی متعادل پایان داد.

“سمگا” اما از مدار منفی قیمت سهام اوج گرفت تا خریداران این سهم در سقف قیمت ها منتظر عرضه کنندگان بمانند. هرچند بخشی از این تقاضا تا پایان روز بی پاسخ ماند.

در پایان نیز دوباره به صندوق “سپاس” اشاره می کنیم؛ چراکه این صندوق نه تنها پول جدیدی وارد بازار نکرد، بلکه پول موجود در بورس نیز چندان اقبالی برای ورود به آن را از خود نشان نداد و به نظر می رسد این قبیل اقدامات بدون توجه به شرایط بازار سهام جز آنکه شأن سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه را زیر سوال ببرد، هیچ منفعتی نیز برای آن ندارد و نمی تواند اطمینان لازم را به فعالان بازار ارایه کند؛ شاید وقت آن رسیده باشد که در اتخاذ چنین تصمیماتی تجدید نظر کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ