گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / بازار سرمایه ۴ روز هم دوام نیاورد!

0
با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۴٫۰۱٫۱۸ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۶۵ واحد افت به رقم ۵۱۵۴۷ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۵۹۶ واحد کاهش عدد ۱۳۸۸۸۲ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۹۵ واحد افت به رقم ۳۰۲۶۸ واحد رسید.

همچنین در این روز “وتجارت” با ۱۱۷ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “همراه” با ۱۱۱ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۳ واحد افت به رقم ۷۷۱ واحد رسید.

در این شرایط امروز “شتران” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “جم” با ۳ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۷۳۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۲۵۹ میلیارد ریال رسید.

بالاخره بازار امروز متعادل شد البته کمی معنی تعادل را باید در فرهنگ لغت بازار سرمایه تغییر دهیم، تعادل از نگاه بورس یعنی روند نزولی قیمت سهام شرکت ها و نه یکسان سازی بین عرضه و تقاضا اما واقعیت این است که حداقل جو روانی توافق یا همون بیانیه لوزان حداقل ۵ روز بورس را مثبت نگه می داشت.

روند نزولی امروز قیمت اغلب سهام شرکت ها به همراه افت شاخص های بورس اتفاقی منطقی بود هرچند که در خصوص زمان چنین اتفاقی کمی اختلاف نظر بین اهالی تالار می باشد چراکه برخی از اهالی تالار معتقدند روند صعودی روزهای گذشته بورس می توانست همچنان ادامه دار باشد و روند نزولی امروز باید با کمی تأخیر اتفاق می افتاد چراکه اولاً روند صعودی شکل گرفته به تبع رفع ریسکی مهم و کهنه از بازار سرمایه بود که در گذشته تأثیرات منفی وارد شده به این بازار از سوی این ریسک بسیار بیشتر از این رشدی بود که طی روزهای گذشته به تبع رفع آن شاهد بودیم، ثانیاً قیمت سهام شرکت ها رشد قابل توجهی را که همراه با حجم بالای معامله و ورود نقدینگی جدید باشد نظاره نکرده اند و رشد روزهای قبل در حد و اندازه اتفاق مهمی همچون برداشته شدن سایه تحریم های اقتصادی نبود اما متأسفانه از آنجاییکه در شرایط فعلی ملاک مدیران اقتصادی و حتی خود اهالی بازار سرمایه از روند بورس شاخص و صعود و نزول های آن می باشد همیشه سنجش بورس با این نماگر انجام می گیرد که کاملاً اشتباه بوده و باید برای سنجش این موضوع به دو شاخص قیمت (وزنی ارزشی) و یا شاخص کل هم وزن دقت کرد ولی متأسفانه نمایش شاخص کل (نقدی قیمتی) در شرایط نزول بازار بلای جان مسئولین اقتصادی و در شرایط صعود بورس بلای جان اهالی تالار شده است و در حال حاضر منفورترین موجود بورس است .

بنابر این گزارش، بدون هیچگونه قضاوت و داوری از معنی روند تعادلی که مسئولین بورس طی روزهای اخیر بیان کرده اند شاید بد نباشد که به یک نکته توجه ویژه ای داشته باشیم، اهالی تالار با اعتقاد بر غیر منطقی بودن روندهای صعودی و یا نزولی متداوم و هیجانی درخواستی را از مسئولین بازار سرمایه دارند، اهالی تالار از مسئولین بورسی می خواهند تا همانگونه که برای روندهای صعودی و هیجانی بورس نگران می شوند و برنامه دارند برای روندهای نزولی نیز همین نگرانی ها و برنامه ریزی ها را لحاظ کنند ضمن آنکه شاید بهتر باشد مسئولین با اعتماد به فعالان بازار سرمایه اجازه دهند تا خرد جمعی و تحلیلی بازار سرمایه مشخص کننده نقاط بحرانی و هیجانی بورس باشد چراکه هیچکس به اندازه خود افراد برای سرمایه های آنها نگران نیست و مسئولین باید اطمینان داشته باشند که کمتر سرمایه گذاری حاضر است با خریدن سهام شرکت های گران قیمت و بالاتر از ارزش ذاتی به سرمایه خود ضربه بزند. امیدواریم در سال ۹۴ همدلی و همزبانی بیشتری بین مسئولین بازار سرمایه با اهالی بازار سرمایه ایجاد شود.

حال به سراغ بازار امروز و معاملات آن می رویم. امروز ارزش معاملات بازار سرمایه رقمی در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بود که اگرچه نسبت به روز گذشته با تفاوت زیادی همراه بود اما در مقایسه با هفته های قبل نیز هنوز از رشد قابل توجهی برخوردار است.

در گروه بانکی امروز بانک صادرات اگرچه روند نزولی را در پیش گرفت اما با توجه به حجم معامله بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون سهمی روز گذشته امروز روندی را در پیش گرفت که نشان از تداوم اقبال بازار بر این سهم داشت هرچند که در مابقی نمادهای این گروه نیز روند به همین منوال بود. امروز بانک صادرات با معامله بیش از ۲۴۵ میلیون سهمی خبر از تداوم روند گذشته و احتمال آغاز روند صعودی طی روزهای آتی داد که در صورت به وقوع پیوستن این اتفاق شاهد بازگشت دیگر نمادهای این گروه خواهیم بود.

بانک تجارت نیز امروز با بازگشایی نماد، خود را به دیگر همگروهی ها رساند اما قیمت بازگشایی تا حدودی به گفته اهالی تالار جذاب برای سرمایه گذاری بود و احتمالاً این بانک نیز بزودی به دیگر لوکوموتیو گروه بانکی “وبصادر” خواهد پیوست.

امروز تنها از گروه بانکی گفتیم چراکه با بازگشت این گروه، انتظار برای بازگشت کل بازار به روندی صعودی وجود دارد و پیش بینی می گردد مجدداً شاهد رونق در بازار سرمایه طی روزهای نزدیک پیش رو باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ