لغو افزایش ۶۰ تا ۱۰۰ درصدی تعرفه‌های مخابراتی/ خوابی که تعبیر نشد

0

وزیر ارتباطات گفت: با تصمیم آخرین روزهای دولت دهم، قرار بود زمانی که دولت جدید شروع به کار می‌کند تعرفه‌ها افزایش ‌یابد و در شهریور که مردم اولین قبض تلفن ثابت و همراه را در دولت جدید دریافت می‌کنند، قبوض ۶۰ تا ۱۰۰ درصد گران شود.

فارس محمود واعظی در پاسخ به سوال فارس در خصوص دستور توقف تعرفه‌های مخابراتی و کارگروهی که در حال بررسی مجدد تعرفه‌ها است، اظهار داشت: هر دولت در ارتباط با رویکرد با مردم سیاست خود را دارد. رویکرد دولت روحانی این است که اقداماتی انجام ندهد که به مردم فشار بیاید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح آنچه که در صدور دستور توقف تعرفه‌های مخابراتی از جمله همراه اول و همکدی روی داد، گفت: در ۱۵ مرداد درست زمانی که دولت آقای روحانی شروع به کار می‌کند، تعرفه‌ها افزایش می‌یابد. سپس در اواخر شهریور که مردم اولین قبض تلفن ثابت و همراه را در دولت جدید دریافت می‌کنند، قبوض با ۶۰ درصد تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت همراه می‌شود.

وی توضیح داد: به این معنا که قبضی که تا پیش از این ۱۰۰ هزار تومان بود، شهریور به ۱۶۰ هزار تومان افزایش می‌یافت و در ابتدای دولت جدید به مردم شوک وارد می‌شد. در حالیکه این تصمیم‌های از قبل گرفته شده در راستای سیاست‌های دولت‌ جدید روحانی نبود.

واعظی در پاسخ به این سوال که با کنار گذاشته شدن مصوبه تعرفه کمیسیون تنظیم مقررات که حاصل کار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بوده است، اکنون چه کارگروهی با چه ترکیبی وظیفه بررسی مجدد تعرفه‌ها را دارند، گفت: ممکن است همان گروهی که در دولت قبل مصوبات آبونمان ۹۰۰ تومانی همکدی تلفن ثابت و تعرفه ۵۹۹ ریالی موبایل را تصویب کرده بودند، اکنون با سیاست و رویکرد جدید تعرفه‌ها را بازنگری کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: در دولت جدید مورد قبول نیست که آبونمان ۳۴ تومانی به ۹۰۰ افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: این نوع جهش قیمت برای برخی خانوارها، تجار و افرادی که درآمد مناسبی دارند قابل پرداخت است، اما برای خانوارهایی که اکنون نیز با مشکلاتی دست به گریبانند، سخت است. اکنون علاوه بر تلفن ثابت در هر خانواده اغلب اعضا از جمله پدر و فرزندان تلفن همراه دارند. با افزایش قیمت ۶۰ تا ۱۰۰ درصدی قبوض، خانواده باید همه یارانه را به اپراتور می‌داد. بنابراین لازم است این نوع تصمیم‌گیری‌ها با سیاست جدید و با عنایت به معیشت مردم بازنگری شود.

واعظی تاکید کرد: اعتقاد داریم که مردم باید براساس کیفیت سرویس، هزینه پرداخت کنند. باید براساس کیفیت تلفن ثابت، موبایل و اینترنت هزینه آن را بپردازند. اکنون یک اینترنت ۱۲۸k خانگی بین ۱۰ تا ۱۵ مشترک به اشتراک گذاشته شده است. در برخی ساعات زمانی که مشترک قصد استفاده از سرویس را دارد امکان استفاده اصلاً وجود ندارد. پس در زمان‌هایی که مشترک نمی‌تواند از سرویس اینترنت خود استفاده کند، چرا باید پول آن را بپردازد؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: این موارد از موضوعاتی است که دولت جدید روی آنها حساس است و یکی از شعارهای آقای روحانی حقوق شهروندی است.

وی ادامه داد: استدلال مخابرات در همکد کردن تلفن‌ثابت این است که تماس با هر شهری از استان یک قیمت می‌شود. این طرح برای کسانی که مرتب با شهرهای مختلف در تماس‌ هستند ممکن است در مجموع خوب باشد، اما برای کسانی که تماس خارج شهری ندارند به ضرر است. بنابراین چرا این شخص باید هزینه سود مشترک دیگر را بپردازد؟ تمام این موارد مورد بازنگری دقیق قرار خواهد گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ