خانه / بورس و سهام / دلیل بی مهری بازار به سهام فلزی/پیش بینی روند سودآوری “فملی”

دلیل بی مهری بازار به سهام فلزی/پیش بینی روند سودآوری “فملی”

در حالی شاهد عدم اقبال شايسته سرمایه گذاران نسبت به سهام شرکت های فعال در زمینه فلزات اساسی از جمله “فملی” طي چند هفته گذشته می باشیم که اغلب آنها از سودآوری بسيار مناسبی برخوردار می باشند و علت بنیادی برای موضوع مذكور وجود ندارد.
علیرغم روند مثبت شاخص بازار سرمایه در حالی شاهد عدم اقبال سرمایه گذاران به سهام شرکت های فعال در زمینه فلزات اساسی می باشیم که صورت های مالی اغلب این شرکت حاکی از وضعیت مناسب آنها می باشد.

بهروز رحمتی مدیر امور سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن اشاره به پوشش 51 درصدی سود هر سهم پس از کسر مالیات در گزارش عملکرد واقعی شش ماهه (حسابرسی نشده) “فملی” اظهار کرد: در حالی شاهد عدم اقبال شايسته سرمایه گذاران نسبت به سهام شرکت های فعال در زمینه فلزات اساسی از جمله “فملی” طي چند هفته گذشته می باشیم که اغلب آنها از سودآوری بسيار مناسبی برخوردار می باشند و علت بنیادی برای موضوع مذكور وجود ندارد.

وی تغییرات مدیریتی اخير در “فملی” را نقطه عطف و قوتی در تقويت و بهبود عملکرد شرکت دانست و افزود: تغییرات مدیریتی و اصلاح برنامه های شركت سبب شده است تا روند سودآوری شرکت ملی صنایع مس ایران تحت تأثیرات چشمگیر قرار گیرد تا جایی که علاوه بر وجود پتانسیل “فملی” جهت پوشش کامل سود پیش بینی شده در سال جاری احتمال افزایش قابل توجه سودآوری شركت نیز وجود دارد.

رحمتی در بخش دیگری از سخنان خود از ثبات نرخ جهانی مس تا سه سال آینده خبر داد و گفت: طی هشت ماهه گذشته شاهد تثبیت نرخ مس در محدوده هفت هزار و 200 دلار با حداقل نوسان نسبت به سنوات اخير بوده ایم و در همین راستا پیش بینی می شود که قیمت های جهانی مس تا سه سال آتی نیز در ميانگين رنج قیمتی حدود 7500 دلار نوسان داشته باشد كه امكان اتخاذ تصميم بهينه را براي سرمايه گذاران فراهم خواهد نمود.

مدیر امور سهام “فملی” پیشبرد مذاکرات ژنو را در راستای افزایش روند سودآوری شرکت ملی صنایع مس مهم دانست و اظهار کرد: پیشرفت مذاکرات بین المللی از یک سو با کاهش تحریم ها موجب تسريع در انجام طرح های توسعه شركت، به بهره برداري رسيدن تعدادي از پروژه هاي شركت با بيشترين ضريب سود دهي و در نتیجه افزایش ميزان صادرات با عنايت به صادرات محور بودن شركت و امكان استفاده از معافیت 25 درصدی مالیاتي صادرات و فروش خارجي با قيمت هاي بسيار مناسب تر در مقايسه با فروش داخلي خواهد شد و از سوی دیگر سبب می شود تا با کاهش نرخ دلار برخی از هزینه های عمده “فملی” نیز كه مستقيماً براساس نرخ هاي جهاني و نرخ ارز آزاد تأمين مي گردند، کاهش یابد.

وی ادامه داد: اگرچه 26 درصد از فروش “فملی” خارجی می باشد اما کاهش نرخ ارز بر هزینه تأمین برخی از مواد اولیه شرکت که بر مبنای دلار آزاد محاسبه می شود تأثیر مستقیم خواهد گذاشت که در نهایت سبب افزایش سودآوری شرکت خواهد شد.

رحمتی در پایان روند آتی صنعت فلزات اساسی را کاملاً مثبت پیش بینی نمود و گفت: توجه شايسته به مقوله هاي خرد جمعی، دانش محوری و حسن تدبیر در نهایت موجبات رشد سودآوری شرکت ها را فراهم خواهد نمود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*