خانه / بورس و سهام / اثرات حذف تحریم ها بر سود پتروشیمی ها

اثرات حذف تحریم ها بر سود پتروشیمی ها

توافق تاریخی ایران با گروه 1+5 در حالی متغیرهای بورس را در روز گذشته تحت تأثیر جدی قرار داد که شاخص کل بازار سرمایه با عبور از مدار 80 هزار واحدی رکوردی تازه را برای خود برجای گذاشت.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری آینده نگر در گفتگو با بورس نیوز روند صعودی شاخص بازار سرمایه را ادامه دار دانست و اظهار کرد: با توجه به اتفاقات اخیر و حذف برخی از تحریم ها به نظر می رسد که روند صعودی شاخص همچنان تداوم یابد.

مصطفی امیدقائمی با اشاره به این موضوع که قیمت گذاری سهام در بازار سرمایه بر مبنای ریسک های موجود انجام می گیرد عنوان کرد: به دنبال امضای توافق نامه ایران با گروه 1+5 و حذف تحریم ها، ریسک موجود در عملکرد صنایع مختلف نیز کاهش یافته و در همین راستا رشد بازار سرمایه همراه با شکل گیری نسبت قیمت بر درآمدهای بالاتر برای سهم های مختلف ادامه دار خواهد بود.

وی دیدگاه بلندمدت را برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه مناسب دانست و افزود: لازم است که رشد بازار سرمایه با سرعت کمتر اما مداوم تر و مطمئن تری ادامه یابد.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری آینده نگر در خصوص تأثیرپذیری صنایع مختلف از حذف تحریم ها توضیح داد: اگرچه حذف تحریم ها بر اغلب صنایع تأثیر مثبت خواهد داشت اما بیشترین اثرپذیری مثبت از این امر مشمول شرکت های فعال در صنعت پتروشیمی خواهد شد چراکه حذف مشکلات مربوط به حمل و نقل و بیمه کشتی ها و همچنین حذف مسائل مربوط به تأمین قطعات یدکی مورد نیاز این صنعت تأثیر مستقیمی بر میزان تولیدات و صادرات شرکت های فعال در صنعت پتروشیمی خواهد داشت. این در حالی است که شرکت های پتروشیمی قبلاً به دلیل وجود محدودیت ها با میزان کمتری نسبت به ظرفیت خود اقدام به تولید و فروش می کردند.

وی در پایان در خصوص زمان تأثیرپذیری سودآوری شرکت ها از حذف تحریم ها نیز گفت: اگرچه حذف تحریم ها بر سودآوری شرکت ها در چند ماهه پایان سال نیز تأثیر گذار است اما به نظر می رسد که تأثیر جدی از این موضوع در گزارش های سال 93 شرکت ها مشهود باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*