خانه / بورس و سهام / سهم 25 درصدی سنگ‌آهن در صادرات غیر‌نفتی

سهم 25 درصدی سنگ‌آهن در صادرات غیر‌نفتی

طی هشت ماهه نخست سال جاری میزان صادرات سنگ‌آهن از ایران به رقمی معادل 7/15 میلیون تن رسیده که با توجه به کل حجم صادرات غیر‌نفتی کشور (که به گزارش گمرک ایران طی این دوره زمانی رقمی معادل 8/56 میلیون تن بوده) نشان از سهم 25 درصدی دارد.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، البته بخش عمده‌ای از سنگ‌آهن صادراتی از کشور شامل سنگ‌های با خلوص کمتر از 40 درصد بوده و ارزش ثبت‌شده این صادرات طی هشت ماهه نخست سال جاری رقمی معادل 926 میلیون دلار بوده است، ارزش هر تن سنگ‌آهن صادراتی در دوره مورد بررسی معادل 64 دلار بوده که در مقایسه با ارزش 48 دلاری هر تن سنگ‌آهن طی سال 91 گویای رشد 33 درصدی است.
از دیگر کانی‌های فلزی صادر شده از کشور طی هشت ماهه نخست سال 92 می‌توان به مس، آلومینیوم، سرب و کروم اشاره کرد که سر جمع صادرات این کانی‌ها معادل 466 هزار تن بوده و ارزشی معادل 121 میلیون دلار را به خود اختصاص داده است.
در اين ميان‌ گران‌ترین کانی فلزی صادر شده از کشور سرب بوده است که هر تن آن با قیمتی معادل 865 دلار از کشور خارج شده و ارزان‌ترین کانی فلزی سنگ آلومینیوم بوده که هر تن آن با قیمتی معادل 10 دلار از کشور خارج شده است. نکته قابل تامل آنکه دلیل بالا بودن قیمت صادراتی سرب بالا بودن سهم کنسانتره در حجم صادراتی این کانی در مقایسه با سنگ خام معدنی بوده است. قابل ذکر آنکه آمارهای گمرک نشان می‌دهد طی سال 91 کشور چین بالغ بر 7/27 میلیون تن کالای صادراتی ایران را با ارزشی بالغ بر 5/5 میلیارد دلار خریداری کرده است، در رتبه بعدی عراق دومین مقصد صادراتی ایران طی سال 91 محسوب می‌شود که بالغ بر 8/13 میلیون تن کالای صادراتی ایران با ارزشی معادل 25/6 میلیارد دلار دریافت کرده است.
این وضعیت نشان می‌دهد در حالی که چین خریدار مواد اولیه ایرانی است، عراق کالاهای مصرفی با ارزش افزوده بالا از ایران وارد کرده است.
نگاهی به ترکیب حجمی کالاهای وارداتی چین طی سال 1391 نشان می‌دهد که از جمع 27 میلیون تن کالای وارداتی چین از ایران بالغ بر 21 میلیون تن سنگ‌های فلزی شامل آهن، کروم، مس، سرب و روی بوده است. قابل توجه آنکه کل صادرات سنگ‌های فلزی کشور طی سال 91 معادل 21 میلیون تن است که در عمل 95 درصد آن راهی چین شده است، سر جمع صادرات صورت گرفته از سرفصل معادن کشور رقمی معادل 7/45 میلیون تن بوده که نشان می‌دهد رشد درآمدهای صادرات غیر نفتی کشور طی سال 91 ناشی از سهم بالای صادرات مواد خام معدنی بوده است. در واقع اگر اتفاقی در زمینه کاهش وابستگی به صادرات نفت خام در کشور افتاده، تنها جابه‌جا‌یی خام فروشی نفت با محصولات معدنی بوده است که بعد از صدور و تبدیل به کالای واسطه یا نهایی با قیمتی چند برابر دوباره به کشور وارد می‌شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*