خانه / بورس و سهام / موهبت تازه برای سهامداران بورس

موهبت تازه برای سهامداران بورس

به گزارش ساتین : روند کلی قیمت و بازده سهم‌ها و رشد شاخص کل معاملات بورس پس از مدت‌ها که تنها بدون ترمز فقط رو به جلو حرکت می‌کرد در هفته‌ها و روزهای اخیر شکل تازه‌تری را از خود برای معامله‌گران به نمایش گذاشته است به طوری که مدتی است سهامداران با دادوستد سهم‌های خود هر‌از‌گاهی به پشت سر خود نیز نگاه می‌کنند که همین اتفاق باعث شده است که دیگر شتاب فزاینده و صعودی شاخص کل به عنوان نماگری که نشان‌دهنده اوضاع کلی بازار است و بازده و قیمت سهم‌ها ادامه‌دار و انفجاری نباشد.

نگاهی به آمار خرید و فروش سهم‌ها، حجم معلاملات، ارزش بازار در همه تالار‌های بورس به خوبی آمارهای کامل و برآیند واقعی‌تری از روند تالار شیشه‌ای به مخاطبان و معامله‌گران نشان می‌دهد.

در این شرایط و در هفته گذشته شاخص کل نسبت به هفته ماقبل خود با 108 واحد افت که معادل (12/0) است با ریزش مواجه شد که در میان شاخص 30 شرکت بزرگ نیز با پنج واحد کاهش که معادل (12/0) نیز بود در این جو همراه بازار و معامله‌گران بود، از سویی دیگر در مجموع شاخص کل معاملات در یک هفته با 1431 واحد ریزش که در اولین روز کاری 88 هزار و 926 واحد را نشان داد در آخرین روز هفته به 88 هزار و 69 واحد رسید. از سویی دیگر روند مثبت بازار که تنها در دو روز ابتدایی بازار آن را شاهد بودیم در مجموع هفته توانست 1186 واحد تاثیر مثبت بر شاخص کل داشته باشد که البته چون ادامه‌دار نبود نتوانست اتمسفر سبز تالار را تا پایان هفته داغ نگه دارد.

ارزش بازار بورس نیز با کاهشی حدود سه هزار میلیاردی از 434 هزار میلیارد به 431 هزار میلیارد در آخرین روز هفته رسید. اما بورس را چه می‌شود که دیگر خبری از روزهای غوغایی آن نیست؟ «حاشیه‌های بودجه‌ای، بازتاب واکنش‌های تازه در ابعاد مذاکرات ایران و غرب، جان گرفتن بازارهای موازی که آرام آرام خود را نشان می‌دهند که چراغ آن با افزایش وام مسکن روشن شد از راه رسیدن گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها که هر یک اطلاعات تکنیکال و بنیادی تازه‌ای را به تحلیلگران و سهامداران می‌دهند و حتی تحولاتی در حوزه نرخ مواد خام در سطح جهان که تاثیر مستقیم بر صنایع و شرکت‌های بورسی در جهت تولید و فروش و در نهایت سود و بازده دارد همگی می‌تواند از عواملی باشد که بازار سرمایه و به خصوص اوراق و بهادار ایران را به روزهایی متعادل و البته منطقی خود نزدیک کرده است تا شاید بتواند با درک درستی از شرایط و فضای اقتصادی کشور برای خود مجالی را فراهم کند.

از سویی دیگر زیر سوال رفتن رشد و بازده بیش از صددرصدی بورس در شرایطی که دولت همه تلاش خود را انجام می‌دهد که تورم افسارگسیخته را مهار کند نیز به طرز قابل ‌توجهی محرک بازدارنده‌ای شده است تا دیگر همانند چند ماه گذشته این بازار در میان صدر اخبار نباشد. در عین حال همه تحولات بالا بیشتر از آن که وزن سنگین‌تری از فشارهای منفی و شوک‌آور را برای بورس به همراه داشته باشد، می‌تواند در به تعادل کشیدن بالا و پایین رفتن‌های قیمت‌ها و بازده سهم‌ها نقش داشته باشد که این مهم می‌تواند برای این بازار یک موهبت ناخواسته نیز باشد.

به هر حال معامله‌گران در این فصل سرد زمستان که فعلا از برف در آن خبری نیست این روزها چشم به تابلو قرمز رنگ و گوش به شنیدن اخبار دست اول هستند تا در خرید و فروش سهم‌های خود با نگاهی عمیق‌تر در تالار شیشه‌ای گرمای لذت‌بخشی را برای خود فراهم سازند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*