خانه / بورس و سهام / بررسی تاثیر بهره مالکانه بر گل گهر و چادرملو

بررسی تاثیر بهره مالکانه بر گل گهر و چادرملو

به گزارش ساتین : شرکت مشاور سرمایه گذاری معیار سهم در یادداشتی به بررسی تاثیر بهره مالکانه بر دو شرکت گل گهر و چادرملو پرداخته است.

 در این یادداشت آمده است: هرچند که با توجه به مصوب شدن نرخ بهره مالکانه معادن به میزان 30 درصد برای سال مالی 1393 ؛ احتمالا سهام شرکت های سنگ آهنی تحت نوسان قرار می گیرند؛ اما گمان می رود که با تفاهم نامه داخلی ایمیدرو ، اندکی از نگرانی سرمایه گذاران در باب سهام این شرکتها ترمیم شود.

بر این اساس با عنایت به نرخ 160 هزار تومانی هر تن کنسانتره؛ مبلغ بهره مالکانه برابر با 48 هزار تومان به ازای هر تن است. این در حالیست که در بودجه سال 92 این مبلغ برابر با 5 درصد نرخ فروش فولاد خوزستان یعنی 75 هزار تومان در هر تن کنسانتره بود. حال در صورت برقرار ماندن تفاهم نامه پرداخت 60-40 شرکتهای سنگ آهنی و فولاد سازی برای رقم مذکور، اکنون شرکتهای سنگ آهنی تنها 28.8 هزار تومان از مبلغ مذکور را می پردازند، در حالی که در بودجه سال 92 موظف به پرداخت 45 هزار تومان بودند، هر چند که این عدد را برای سال 1392 نیز پرداخت نکرده اند.

در این شرایط برای نمونه برای شرکت گل گهر با ظرفیت تقریبی 8 میلیون تن تولید سالانه در حدود 230 میلیارد تومان حق انتفاع خواهد شد که به ازای هر سهم برابر با 23 تومان است. اما باید در نظر داشت که اکنون با تغییر نرخ بهره مالکانه ، تغییر نرخ فروش سنگ آهن نیز به قیمت صادراتی اجتناب ناپذیر شده است.

در این صورت فروش کنسانتره هم بجای اعداد 160 هزار تومان کنونی به اعدادی در محدوده 315 هزار تومان به ازای هر تن نیز تغییر خواهد یافت که این مهم در صورت اجرایی شدن به سود همان شرکت گل گهر در محدوده 1240 میلیارد تومان یا 124 تومان سود به ازای هر سهم خواهد افزود.

مرجع : سنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*