خانه / بورس و سهام / روز تلخ سهامداران پتروشیمی/ گزارش بازار بورس در روز سه شنبه 13 اسفند

روز تلخ سهامداران پتروشیمی/ گزارش بازار بورس در روز سه شنبه 13 اسفند

سه شنبه سیزدهم اسفند با وجود بازگشت رونق به معاملات در تعداد ملموسی از نمادهای بانکی، سرمایه گذاری، نفتی، دارویی و تک سهم های دیگر در بسیاری از گروه ها، باز هم عملکرد منفی در فعالیت بورس تهران به ثبت رسید.

افت ارزش سهام در نمادهای پتروشیمی، خورویی، فلزی و برخی نمادهای بزرگ در گروه چند رشته ای و پالایشی در ریزش شاخص های اصلی بازار بسیار موثر بود . همچنین شاخص کل بورس تهران با ثبت کاهشی 446 واحدی به 78072 واحد رسید. دو نماد “شکف” و “تپمپی” بیشترین افزایش قیمت و “خمهر” و “شفن” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “وغدیر” بیشترین تاثیر منفی و “وبملت” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند .

 با شروع معاملات در روز سه شنبه به تبع افت ارزش سهام در بسیاری از گروه ها، شاخص کل بورس تهران نیز سیری نزولی را در پی رفت اما در ادامه با اقبال سرمایه گذاران به گروه بانکی و برخی نماهای سرمایه گذاری و پالایشی، حمایت مناسبی از سیر حرکتی این نماگر اقتصادی پدید آمد و از ریزش بیش از پیش آن جلوگیری شد. بدین ترتیب شاخص سیری با ثبات را تا نیمه دوم معاملات در پی گرفت اما بازگشایی برخی نمادهای پتروشیمی و افت ملموس ارزش سهام و همچنین عرضه برخی صف های فروش در این نمادها و برخی دیگر از نمادهای مطرح بازار همچون “وغدیر” منجر به افت بیش از پیش نماگر مذکور گردید تا بدین ترتیب شاخص کل در یک قدمی از دست دادن کانال 78 هزار واحدی قرار دارد.

مهمترین رویداد امروز مربوط به بازگشت تعداد دیگری از نمادهای پتروشیمی به چرخه معاملات می شود. پس از انتشار گزارشات پیش بینی درآمدی سال آینده از سوی پتروشیمی های زاگرس، فن آوران، خراسان، کرمانشاه، پردیس و شیراز، نمادهای معاملاتی این شرکت ها به چرخه معاملات باز گشتند و همه نمادهای مذکور، افت ارزش سهام را تجربه کردند. تعدیل منفی درآمد هر سهم شرکت های ذکر شده برای سال آینده نسبت به پیش بینی درآمدی سال 92 تحت تاثیر افزایش نرخ خوراک گازی به ترتیب برابر 28%،30%، 16%، 17%، 12% و 0% عنوان شده است.

همچنین پس از اعلام موافقت هیات مدیره سازمان بورس با افزایش سقف اعتبار قابل تخصیص به مشتریان در چارچوب دستورالعمل معاملات اعتباری کارگزاران، برخی مقامات نیز از تاثیرگذاری مثبت این تصمیم بر بازار سرمایه سخن به میان آوردند. دبیرکل کانون کارگزاران در این رابطه اظهار داشت که انتظار می رود با اجرای این مصوبه، شاهد ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه باشیم.همچنین مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان بورس نیز اظهار داشت که پس از ابلاغ این مصوبه شاهد تحریک شدید تقاضای بازار و بازگشت معاملات به شرایط مطلوب خواهیم بود. گفتنی است که بر طبق مصوبه جدید هیات رئیسه سازمان بورس، کارگزاران دارای رتبه الف و ب می توانند تا سقف 5 برابر حقوق صاحبان سهام شرکت کارگزاری به اشخاص حقوقی با سرمایه ثبت و پرداخت شده بیشتر یا مساوی 10 میلیارد ریال اعتبار تخصیص دهند.

در عین حال معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفتگو با یکی از خبرگزاری های داخلی از رشد بیش از 21 درصدی نقدینگی کشور در 10 ماه ابتدایی سال جاری خبر داد.

به علاوه خبر رسید که در آخرین جلسه هیات واگذاری پیرامون واگذاری برخی شرکت های دولتی تصمیم گیری شده است. بر این اساس قیمت پایه و شرایط واگذاری 49 درصد سهام شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه شهید عباسپور و 100 درصد سهام شرکت تولید نیروی برق سبز منجیل از طریق فرابورس و 100 درصد ارزش نیروگاه کنگان ،100 درصد سهام شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور و 80 درصد سهام شرکت مادر تخصصی پالایش و پژوهش خوناز طریق مزایده به تصویب رسیده است.

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد ؛ طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 103 هزار و نهصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3087 تومان در حال معامله است.

درگروه معدنی 3 نماد رشد کرده اند. در این گروه “کبافق” صف فروش سبکی دارد. درگروه محصولات شیمیایی 11 نماد مثبت بوده اند. در این گروه بار دیگر در نماد “شتولی” صف خرید پا برجا مانده و صف فروش در “شپدیس” سنگین تر از سایر نمادها است. درگروه فلزات اساسی 6 نماد رشد کرده اند.در این گروه امروز نیز “فولاژ” صف فروش نه چندان ملموسی را تجربه می کند. در بخش مخابرات “اخابر” افت کرده و معاملات متعادلی حکمفرماست. در بخش فنی مهندسی “رتکو” افت کرده است.در بخش خودرو تنها “ختراک” افزایش ارزش سهام را تجربه کرده است. در این بخش “خزامیا” بالاترین صف فروش را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای “وامید” و “وغدیر” افت کرده و نماد اخیر بالاترین صف فروش را تجربه می کند.در گروه بانکی تنها 4 نماد کاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه صف خرید سنگینی در نماد “وبملت” دیده می شود. در گروه سرمایه گذاری 8 نماد رشد کرده اند. در این “ونیرو” صف خرید نه چندان سنگینی را تجربه می کند.در بخش محصولات نفتی 4 نماد مثبت بوده اند. در این گروه “شنفت” صف خرید سبکی دارد. در گروه دارویی 9 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه باز هم “دجابر” صف خرید ملموسی را تجربه می کند و صف های فروش نه چندان سنگینی نیز دیده می شود. در معاملات بخش غذایی تنها 2 نماد رشد کرده اند. در این گروه صف های فروش نه چندان سنگینی در نمادهای منفی دیده می شود. در میان قندی ها همه نمادها سقوط کرده اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 2 نماد رشد کرده اند.در گروه ساختمانی 6 نماد مثبت بوده اند .در این گروه صف های خرید و فروش سبکی دیده می شود.در این میان در گروه سیمانی 9 نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه صف های فروش پراکنده ای به چشم می خورد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 314 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “وبصادر” و”وبملت” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 167 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد” بمپنا” و”ثتران” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*