خانه / بورس و سهام / صنعت پتروشیمی همچنان پیشتاز در 93

صنعت پتروشیمی همچنان پیشتاز در 93

در روز گذشته پس از افت های پی در پی شاخص کل شاهد افزایش 374 واحدی شاخص بودیم بطوریکه این نماگر با رشد مواجه شد و به مرز 78447 واحد رسید.

در همین راستا، هیودی مدیر سرمایه گذاری صندوق مشترک تجربه ایرانیان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: متأسفانه با نوسان های اخیر شاخص تحلیل تکنیکال و بنیادی پاسخگو نمی باشد و بطور کلی شرایط حاکم مبتنی بر تحلیل نمی باشد.

هیودی تصریح کرد: به اعتقاد بنده شاخص تا پایان سال 92 با دو سناریو همراه است. در بدبینانه ترین حالت شاخص در محدوده مرز 78 هزار واحد نوسان محدودی می کند و در حالت خوشبینانه روند شاخص تا پایان سال 92 با شیب ملایم صعودی همراه خواهد بود.

مدیر سرمایه گذاری صندوق مشترک تجربه ایرانیان بیان کرد: عملکرد بازار سرمایه در سال 93 بستگی به سیاست هایی که وزرای اقتصاد برای اجرایی کردن اتخاذ می کنند، دارند. در رابطه با وضعیت بازار سرمایه دو بحث مطرح است اول اینکه آیا بازار مسکن، خودرو، بازار پولی توسط بازار سرمایه قرار است تقویت شوند و یا اینکه به صورت مجزا از بازار سرمایه قرار است سایر صنایع تقویت شوند. در نتیجه بسته به سیاستگذاری در حوزه کلان کشور، روند بازار سرمایه می تواند تغییر کند.

هیودی اظهار داشت: به نظر می رسد با توجه به میانگین نرخ بازده بازار در سه سال گذشته که در حدود 40 درصد بوده است در سال 93 شاخص کل بازدهی معقولی داشته باشد. بنابراین چنانچه ریسک سیستماتیک کاهش یابد و با توجه به بهبود وضعیت اقتصاد کشور و سیاست های مناسب اقتصادی که در حوزه های مختلف اتخاذ می شوند، بازار سرمایه در سال 93 مثبت و صعودی خواهد بود اما نه با بازدهی 2 سال گذشته بلکه شاهد بازدهی معقول و بیشتر از سپرده های بانکی خواهیم بود.

وی در خاتمه گفت: صنعت پتروشیمی، خودرو و بانک از جمله صنایع پربازده در سال 93 خواهند بود با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی حدود 30 درصد ارزش بازار سرمایه را تشکیل می دهد در نتیجه شاخص با صنعت پتروشیمی در حرکت است و از طرف دیگر نسبت پی بر ای صنایع پتروشیمی پایین است بنابراین به نظر بنده سهامداران روی شرکت های پتروشیمی که پی بر ای پایین تری دارند، پیش بینی درآمد هر سهم وضعیت بهتری دارند و طرح های توسعه و افزایش سرمایه دارند بهتر است سرمایه گذاری کنند تا بتوانند بازدهی مطلوبی را کسب کنند. همچنین خودرو نیز با توجه به رفع تحریم ها، چنانچه بتواند در سال 93 کل زیان خود را پوشش دهند با دیدی بلندمدت جزو صنایع پربازده خواهند بود علاوه بر این به صنعت بانکداری با توجه به رفع تحریم ها نسبت پی بر ای مناسب و کاهش قیمتی که داشتند، می توان امیدوار بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*