خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار سهام آخرین روز کاری بورس سال 92 گذشت

آنچه در بازار سهام آخرین روز کاری بورس سال 92 گذشت

چهارشنبه بیست و هشتم اسفند در پی جو مبهم حاکم بر بسیای از گروه ها شاهد عملکرد مبهم شاخص های بورسی نیز بودیم به طوری که شاخص کل بورس، شاخص صنعت، شاخص بازار دوم و شاخص کل فرابورس با رشدی نه چندان محسوس مواجه شده و شاخص هایی همچون شاخص 50 شرکت فعالتر و شاخص بازار اول بورس سیری نزولی را تجربه کردند.

روز جاری شاهد رونق معاملات در گروه هایی همچون مخابرات، سیمان، قندی، کانی غیر فلزی و تجهیزاتی بودیم و دیگر گروه ها جوی مبهم را پشت سر گذاشتند. در این معاملات شاخص کل بورس تهران با ثبت رشدی 47 واحدی به 79015 واحد رسید. دو نماد “سهگمت” و “کترام” بیشترین افزایش قیمت و “آکنتور” و “وسدید” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “وغدیر” بیشترین تاثیر مثبت و “رمپنا” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

 با شروع معاملات در آخرین روز سال جاری شاخص کل بورس به لطف اقبال سرمایه گذاران به گروه هایی همچون مخابرات، سیمانی، پتروشیمی، قندی، خودروسازی و کانی غیر فلزی در مسیر صعود قرار گرفت و در مقابل شاهد فشار منفی نمادهای پالایشی وفلزی بودیم. بدین ترتیب شاخص توانست در همان دقایق اولیه وارد کانال 79 هزار واحدی شود. رشد شاخص تا جایی ادامه پیدا کرد که این نماگر توانست به رقم 79076 واحد برسد اما در ادامه شاهد افول ارزش سهام در بسیاری از نمادها در گروه های بزرگ و کوچک بازار همچون بانکی، پتروشیمی، سرمایه گذاری، ساختمانی و … بودیم. بدین ترتیب کمی از مقادیر رشد شاخص کاسته شد و از اواسط معاملات روندی متعادل بر حرکت این نماگر اقتصادی حاکم گردید. اما بار دیگر در اواخر زمان معاملات فشار نمادهای منفی بازار به ویژه “فملی” شاخص را کمی پایین آورد اما این نماگر در نهایت توانست خود را بالاتر از مرز 79 هزار واحد تثبیت کند.

امروز شاهد دو عرضه اولیه در بورس و فرابورس بودیم. ابتدا تعداد 99،743،250 سهم معادل 5 درصد از سهام شركت آهن و فولاد ارفع در بازار دوم فرابورس عرضه گردید. این سهم در قیمت 300 تومان کشف قیمت گردید که 55 میلیون سهم از این میزان به مشتریان آنلاین اختصاص داده شد.در ادامه نیز شاهد عرضه اولیه 70 ميليون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت گروه صنعتي پاكشو متعلق به شركت هاي گروه صنعتي گلرنگ در بازار دوم بورس بودیم.سهم مذکور در قیمت 1050تومان کشف قیمت شد و تنها 14 میلیون سهم به معامله گران آنلاین اختصاص داده شد.

همچنین پس از اعلام معاونت بازار مبنی بر تقاضاي سازمان خصوصي سازي برای افزایش مهلت تسويه حصه نقدي و ارائه سند تسويه خارج از پاياپاي معامله از 9 روز كاري به 30 روز كاري، بار دیگر بلوک 17 درصدی هلدینگ خلیج فارس روز میز عرضه قرار گرفت.این بلوک سرانجام در قیمت 22251 ریال برای هر سهم با موفقیت به فروش رسید.در عین حال عرضه عمده بلوک 1،6 درصدی شركت معدني و صنعتي گل گهر از طرف شركت گروه اقتصادي مهرگاندر قیمت 1400 تومان برای هر سهم نیز با موفقیت صورت گرفت.

در عین حال مدیر عامل بورس انرژی نیز اعلام کرد که با پیگیری ها و هماهنگی های صورت گرفته با وزارت نفت و تاکید وزیر نفت بر روی موضوع عرضه نفت خام در بورس انرژی ، عرضه این محصول از 17 فروردی ماه سال 93 آغاز خواهد شد. بر این اساس قرار است روزانه 3 هزار بشکه نفت خام از سوی شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی عرضه گردد.

امروز همچنین می توان به کاهش جزئی قیمت طلا و رشد ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 97 هزار و چهارصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3004 تومان در حال معامله است.

 روز چهارشنبه جو مبهمی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی 4 نماد منفی بوده اند. در این گروه صف خرید خاصی دیده نمی شود و صف فروش “کبافق” پابرجا مانده است. در گروه محصولات شیمیایی 10 نماد افت کرده و 3 نماد نیز در آخرین معاملات منفی شده اند. در این گروه “پاکشو” بالاترین صف خرید را تجربه می کند. درگروه فلزات اساسی 12 نماد افت کرده اند.در این گروه “فباهنر” با صف خرید روبروست و “فولاژ” صف فروش دارد. در بخش مخابرات هر دو نماد رشد کرده و معاملات متعادل است. در بخش فنی مهندسی هر دو نماد افت کرده و “رمپنا” صف فروش محسوسی را تجربه می کند. در بخش خودرو 10 نماد افت کرده اند. در این بخش امروز نیز “خزامیا” صف خرید خود را حفظ کرده و “خرینگ” بالاترین صف فروش را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای تنها “وغدیر” مثبت بوده است. در گروه بانکی تنها 5 نماد در محدوده مثبت بوده اند. در این گروه “وپست” صف خرید دارد.در گروه سرمایه گذاری 6 نماد افت کرده و چهار نماد نیز در معاملات پایانی سقوط کرده اند.در این گروه “وتوصا” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.در بخش محصولات نفتی 3 نماد مثبت بوده اند.در این گروه معاملات متعادل گزارش می شود.در گروه دارویی 17 نماد کاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه “کی بی سی” باز هم بالاترین صف خرید را دارد. در معاملات بخش غذایی تنها 4 نماد افت کرده اند. در این گروه در نماد “وبشهر” بار دیگر صف خرید سنگینی دیده می شود. در میان قندی ها تنها یک نماد سقوط ارزش سهام را پشت سر گذاشته است. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 3 نماد مثبت بوده اند. در گروه ساختمانی 7 نماد رشد کرده اند. در این گروه صف های فروش محدود در برخی نمادهای منفی دیده می شود.در این میان در گروه سیمانی تنها 6 نماد کاهش ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه “سفارس” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 710 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “فملی” و”پاکشو” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 213 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ارفع” و”بپاس2″ بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*