خانه / بورس و سهام / نگاه بنیادی و بلندمدت لازمه کسب بازدهی مناسب در بورس

نگاه بنیادی و بلندمدت لازمه کسب بازدهی مناسب در بورس

بازار سهام در حالی روزهای پایانی سال گذشته را در مسیری مثبت و به دور از تنش ها و التهابات پشت سر گذاشت که به نظر می رسد این روند متعادل طی ماه های ابتدایی سال جاری نیز تداوم داشته باشد.

مدیر عامل شرکت کارگزاری برهان سهند با بیان این مطلب در گفتگو با  بورس نیوز عنوان کرد: اگرچه سهامداران عمده و بزرگان بورس چندان حضور پررنگی در روند معاملات روزهای ابتدایی سال جاری نداشتند اما به نظر می رسد با نزدیک شدن به فصل برگزاری مجامع و ورود سهامداران حقوقی در روند معاملات بورس شاهد افزایش حجم معاملات روزانه و نیز رشد ارزش سهام شرکت های بورسی همراه با صعود شاخص کل باشیم.

مجتبی بنی فر، سرمایه گذاری در بورس با نگاهی میان مدت و بلندمدت را لازمه کسب بازدهی مناسب از سرمایه گذاری در بازار سهام طی سال جاری دانست و ابراز داشت: قیمت سهام بسیاری از شرکت های بورسی در حالی طی سال گذشته با رشد قابل توجه همراه شدند که این مجموعه ها در وضعیت بنیادی مناسبی به سر نمی بردند. این در حالی است که در نظر گرفتن شرایط بنیادی و سودآوری شرکت های بورسی یکی از عوامل مهم و اثرگذار جهت کسب بازدهی قابل قبول از سرمایه گذاری در بورس به شمار می رود.

علاه بر این، چگونگی سیاست های دولت در زمینه مسائل سیاسی و اقتصادی کشور از جمله فاکتورهایی است که بر مقدار تولید، فروش و در نهایت وضعیت سودآوری شرکت های بورسی تأثیر می گذارد.

وی همچنین ایجاد گشایش در روابط بین المللی کشور را عاملی مؤثر بر شکوفایی دو صنعت پتروشیمی و دارو بر شمرد و گفت: حصول نتایج مثبت از مذاکرات سیاسی ایران با گروه 1+5 و در پی آن کاهش یا لغو تحریم های اعمالی بر کشور بسترهای لازم جهت برداشته شدن محدودیت های صادرات محصولات پتروشیمی را فراهم می کند و در نهایت موجب افزایش سودآوری مجموعه های فعال در این گروه به مدد رشد درآمدهای حاصل از صادرات محصولات آنها می شود. چراکه تولیدات واحدهای پتروشیمی متقاضیان فراوانی در کشورهای خارجی دارد، به گونه ای که در صورت گسترش روابط بین المللی کشور، شرکت های مذکور می توانند فعالیت های خود را در حوزه فروش خارجی تولیدات توسعه دهند.

علاوه بر این در صورت بهبود وضعیت سیاسی کشور، فرآیند واردات مواد اولیه مورد نیاز تولید شرکت های دارویی نیز به سهولت انجام می پذیرد که این امر خود موجب بهبود هرچه بیشتر وضعیت تولید و سودآوری گروه دارو خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: با توجه به مطالب عنوان شده می توان گفت طی سال جاری دو صنعت پتروشیمی و دارو از توانایی رشد سودآوری و در پی آن افزایش ارزش سهام برخوردار هستند.

مدیر عامل کارگزاری برهان سهند در پایان پیرامون خودروسازان داخلی نیز بیان کرد: دو خودروساز بزرگ داخلی از توانایی ایجاد تغییر در تولید و نیز همکاری و مشارکت با خودروسازان خارجی برخوردارند، حال آنکه خروج مجموعه های مذکور از زیان و تحقق امیدواری های به وجود آمده منوط به کاهش تحریم های اعمالی بر کشور و دستیابی به نتایج مثبت از مذاکرات ژنو است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*