خانه / بورس و سهام / بازار بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

بازار بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

در اولین هفته عادی معاملاتی پس از تعطیلات سال نو خورشیدی، بورس تهران نتوانست به روند رو به رشد شکل گرفته در چند روز کاری در میانه تعطیلات ادامه دهد و شاهد ریزش ازرش سهام در بسیاری از گروه ها و عقب نشینی شاخص های بازار بودیم.

در روز آغازین این هفته با جو مبهم حاکم بر گروه های مختلف و افت تعداد قابل توجهی از نمادها در گروه هایی پالایشی و پتروشیمی، فنی مهندسی، بانکی و سرمایه گذاری و سایر نمادهای مالی همراه بود و در مقابل رونق معاملات در گروه خودرویی را نظاره گر بودیم.

در روز یکشنبه این جو منفی بسیار تشدید شد و شاخص های بازار به میزان ملموسی افت کردند. در این روز سقوط ارزش سهام در بسیاری از بخش ها به ویژه صنایع بزرگی همچون پتروشیمی و پالایشی، بانکی و سرمایه گذاری، فنی مهندسی و معدنی رقم خورد و در مقابل گروه حمل و نقل در کانون توجه معامله گران قرار گرفت.

در روز میانی هفته از جو روانی روز گذشته و فشار عرضه ها کاسته شد اما باز هم شاخص ها افت کردند. افت گروه هایی همچون پتروشیمی و پالایشی، بانک و سرمایه گذاری، فنی مهندسی، معدنی و فلزی در سیر نزولی شاخص ها بسیار تاثیر گذار بودند اما بخش هایی همچون مخابرات و حمل و نقل با اقبال سرمایه گذاران روبرو شدند .

در روز سه بازار سرانجام به مدار صعود بازگشت. رونق معاملات طی این روز در تعداد قابل ملاحظه ای از نمادها به ویژه در گروه خودرو، مخابرات، فنی مهندسی و برخی نمادهای پتروشیمی و پالایشی، فلزی در عملکرد مثبت بازار بسیار موثر بود .

اما بازار در آخرین روز معاملاتی هفته بار دیگر در مدار نزولی قرار گرفت و شاخص های اصلی بازار نیز از مواضع پیشین عقب نشینی کردند. تاثیرگذاری منفی نمادهای خودروسازی، پتروشیمی و پالایشی ، بانکی و مالی ، معدنی و فلزی در این روز بر شاخص ها قابل توجه بود. گفتنی است که شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات این هفته نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته بیش از 1،5 درصد پایین آمده است.

هدفمندی یارانه ها و نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها: پس از آنکه از سوی دولت نرخ گاز تحویلی به پتروشیمی ها برابر با 265 تومان یا همان 10 سنت برای هر متر مکعب اعلام شد، شاهد اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس به این امر بودیم. این نمایندگان با اشاره به اینکه در جریان تصویب قانون بودجه سال 93 نرخ خوراک گازی واحدهای پتروشیمی به میزان حداقل 13 سنت تعیین شد، اعلام کردند مصوبه دولت در راستای هدفمندی یارانه ها مبنی بر تعیین نرخ 10 سنتی برای سال جاری نقض قانون بودجه به حساب می آید. در پی این امر معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در صحن علنی مجلس اعلام کرد که نرخ قیمت خوراک گاز دقیقا براساس قانون تعیین خواهد شد. وزیر نفت نیز در توضیح این امر اعلام کرد قانون بودجه سال 93 در این رابطه قیمت گاز خوارک پتروشیمی‌ها را معادل 13 سنت تعیین کرده است، اما دولت تنها قیمت گاز مصرفی پتروشیمی‌ها را معادل 10 سنت تعیین کرده بنابر این این دو موضوع با هم متفاوت هستند و زمانی که قیمت خوراک و سوخت را برای انجام امور محاسباتی و عملیاتی تلفیق کنیم، قیمت همان 265 تومان یا 10 سنت تعیین می‌شود. شایان ذکر است که جلسه این هفته هیات وزیران، آیین نامه تخفیف پلکانی قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی برای تشویق این واحدها به توسعه سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی و پایین دست با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته به تصویب رسید..

ادامه فرآیند عرضه های اولیه در فرابورس: روز دوشنبه عرضه اولیه 54 میلیون سهم شركت كشتيراني دریای خزردر بازار دوم فرابورس صورت گرفت. در این عرضه 25 میلیون سهم به ایستگاه های کاری کارگزاری ها برای کشف قیمت اختصاص پیدا کرد که در این فرآیند سهم مذکور 535 تومان قیمت خورد. در ادامه نیز 29 میلیون سهم باقی مانده به مشتریان آنلاین اختصاص داده شد.

اظهارات رئیس سازمان بورس پیرامون رنامه های آتی سازمان: رئیس سازمان بورس در این هفته به تشریح برنامه سازمان پرداخت. صالح آبادی در این زمینه اظهار داشت سازمان در نظر دارد در سطح صنایع از حیث سودآوری و مواردی که بر روی شاخص ها اثرگذارند، پیگیری های بیشتری از مراجع ذیصلاح را صورت دهد. همچنین از نظر زیرساخت های بازار سرمایه برنامه های توسعه ای مفصلی در دست است تا زیرساخت ها ارتقا پیدا کرده و ساختار سرمایه گذاری در بازار سرمایه تسهیل شود.وی همچنین تاکید کرد که عرضه های اولیه جدیدی در بورس و فرابورسدر دستور کار سازمان برای سال جاری قرار دارد. شایان ذکر است صالح آبادی در مصاحبه ای نیز اعام کرد با توجه به اینکه نرخ حامل های انرژی در فاز دوم هدفمندی اعلام شده است ، شرکتها باید تأثیرات اجرایی شدنفاز دوم هدفمندی یارانه ها را به بازار اعلام کنند.

خروج برخی شرکت های زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی ملی نفت ایران از فهرست واگذاری ها: در این هفته رئیس ستاد اصل۴۴ قانون اساسی شرکت ملی نفت اعلام کرد که واگذاری 6 شرکت از میان 12 شرکت زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی ملی نفت ایران که طی سال گذشته در فهرست واگذاری ها قرار گرفته بود، منتفی شده و واگذاری بقیه شرکت ها در حال بررسی می باشد. گفته شده این اقدام با هماهنگی وزارت نفت و سازمان خصوصی سازی صورت گرفته است.

تعیین قیمت بنزین: در این هفته حرف و حدیث های زیادی پیرامون نرخ جدید بنزین به گوش می رسید. معاون اول رئیس جمهور در این زمینه اعلام کرد هنوز قیمت قطعی برای بنزین به تصویب نرسیده است و این قیمت این محصول تنها یک شب قبل از اجرایی شدن آن اعلام خواهد شد. همچنین وزیر نفت نیز اظهار داشت که دولت هنوز برای میزان افزایش قیمت بنزین به تصمیم نهایی نرسیده است و پیرامون افزایش بیشتر قیمت گازوئیل نسبت به قیمت بنزین هنوز در دولت تصمیمی گرفته نشده است.

آخرین موضع گیری ها پیرامون نرخ سیمان: پس از کش و قوس های صورت گرفته میان انجمن صنفی سیمان و وزارت صنعت، سرانجام در اواخر هفته معاون معدنی وزیر صنعت اعلام کرد این وزارتخانه متعهد به توافق خود با انجمن سیمان در مورد قیمت‌گذاری سیمان است اما این قیمت‌گذاری باید به گونه ای باشد که به بازار شوک وارد نیاید. وی افزایش قیمت اخیر را بدون هماهنگی دانست و اعلام کرد برای حل این مشکل با تولیدکنندگان سیمان در حال مذاکره هستیم .

واگذاری بلوک گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان: در این هفته اعلام گردید که قرار است در روز یکشنبه هفته آینده بلوک 13،75 درصدی گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان به قیمت پایه 210 تومان برای هر سهم به وکالت از تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو توسط کارگزاری حافظ به صورت یکجا و نقد در فرابورس عرضه شود.

پیش بینی هفته آینده بازار بورس تهران :

در هفته جاری شاهد ادامه اصلاح قیمتی در بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ بازار بودیم  و بدین تریتیب می توان گفت تعداد محسوسی از نمادهای بنیادی بازار به کف قیمتی در مقطع فعلی رسیده و از دید تکنیکال نیز امید به  بازگشت شاخص ها به مدار صعود وجود دارد. اما در مقابل این روزها اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و بحث تغییرات قیمت نهاده های انرژی  و تاثیرات احتمالی این رویداد بر روند سوددهی صنایع سایه افکنده و هنوز با قطعی نشدن افزایش نرخ برخی نهاده ها و در عین حال مشخص نبودن شیوه تخصیص کمک های دولت در قالب طرح ویژه حمایت از تولیدکنندگان، سرمایه گذاران با ابهامات زیادی رو برو بوده و مسلما شیوه های محافظه کارانه را در پی خواهند گرفت و بدین ترتیب باید انتظار روند تقریبا پر نوسان اما در نهایت رو به رشدی را برای بازار در طول هفته پیش رو داشت.

با در نظر گرفتن این شرایط به نظر می آید توجه سرمایه گذران در روزهای معاملاتی پیش رو به سوی گروه های مالی بازار بیشتر جلب شود و ضنایع انرژی بر همانند گروه سیمانی، پتروشیمی، فلزی و معدنی معاملات مبهمی را پشت سر بگذارند. در گروه پالایشی نیز با توجه به اصلاح قابل ملاحظه ارزش سهام در نمادهای مختلف گروه، می توان انتظار بهبود نسبی اوضاع را داشت. برای گروه دارویی ثبات نسبی و برای گروه غذایی و قندی نیز روندی رو به رشد پیش بینی می شود. در نهایت خودروسازان نیز حداقل در اوایل هفته تحت فشار قرار خواهند گرفت.

 نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*