خانه / بورس و سهام / رشد قیمت سهام‌ جلوتر از زمان

رشد قیمت سهام‌ جلوتر از زمان

ثبات اقتصادی، خروج از رکود و یکسان‌سازی نرخ‌ها با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها علاوه بر کاهش ریسک، روند بازار سرمایه را متعادل و رو به رشد می‌کند.

علی اسلامی بیدگلی، رییس هیات‌مدیره شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آرمان آتی با بیان مطلب فوق درباره شرایط فعلی بازار سرمایه گفت: در سال گذشته به لحاظ بنیادی قیمت سهم منتج از تنزیل انتظارات درآمدهای آتی بنگاه‌ها بوده است. وی افزود: با توجه به شرکت‌هایی که در سال 92 درآمدهای اتفاقی بسیار زیادی داشتند که عمدتا ناشی از تغییر ناگهانی نرخ ارز و همچنین تورم بیش از متوسط تورم در سال‌های گذشته بود به صورت قابل توجهی سود شرکت‌های بیش از حد افزایش یافت.

اسلامی بیدگلی تصریح کرد: بسیاری از سرمایه‌گذاران درآمدهای اتفاقی را به سال‌های آتی تعمیم داده بودند و تعمیم این اتفاق باعث شده بود قیمت‌هایی که به عنوان ارزش‌های ذاتی محاسبه می‌شود با آنچه در واقعیت است، منطبق نباشد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: وقتی قیمت‌ها جلوتر از زمان رشد کنند و به زبان بورسی سود چند ماه آینده پیشخور شود اصلاح قیمت امر لازم برای بازار است و این روزها بعد از یک رشد قابل توجه‌، بازار سرمایه همچون سایر بخش‌های اقتصادی کشور در یک شرایط اصلاح قرار گرفته که خوشبختانه بخش عمده‌ای از این اصلاح‌ها انجام شده و حتی در برخی سهم‌ها قیمت‌ها به پایین‌تر از ارزش ذاتی رسیده است.

رییس هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آرمان آتی با بیان اینکه ثبات در اقتصاد هر کشوری نوسانات را به پایین‌ترین حد ممکن می‌رساند، گفت: وقتی اقتصاد یک کشوری به ثبات می‌رسد‌، نوسانات بسیار کوچک می‌شود، در نتیجه پیش‌بینی‌ها ساده‌تر و انحراف معیار پیش‌بینی درآمد شرکت‌ها کاهش پیدا می‌کند که همه این اتفاقات عوامل کاهش ریسک بازار است و وقتی ریسک کاهش پیدا می‌کند طبیعتا انتظار می‌رود نسبت‌های p/e افزایش پیدا ‌کند. وی تصریح کرد: یکی دیگر از عواملی که می‌تواند حامی این نظریه باشد دلایل خروج نقدینگی بازار سرمایه بر اساس رقابت بیش از اندازه اهالی بازار پول در جذب منابع بر اساس سیاست‌های کنترل تورم و انقباضی در رشد پایه پول دولت است.

اسلامی بیدگلی گفت: طبیعتا این روند در یکجایی متوقف می‌شود و بانک‌ها دیگر رقابت‌های صعودی در افزایش نرخ‌های جذابتر در بازار پول را نخواهند داشت بنابراین مجددا برخی از سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند بخشی از منابع خود را در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه به روزهای تعادلی بازار نزدیک شده‌ایم، افزود: با کاهش خروج نقدینگی از بازار پول و به مرور افزایش سهم بازار سرمایه از پس اندازهای مردمی در سال جدید و همچنین ثبات اقتصادی کشور‌، یک روند رو به رشد و یکنواخت خواهیم داشت که البته نباید انتظار بازدهی غیر‌معمول وجود داشته باشد‌. پیش‌بینی می‌شود بازدهی متوسط امسال 10 درصد بالای تورم سال 93 باشد.

وی درباره مصون ماندن سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای از نوسانات بازار سرمایه‌ گفت: یکی از دلایلی که ایران یک کشور بانک پایه باقی مانده، این است که اکثر افراد تشویق به سرمایه‌گذاری مستقیم می‌شوند طبیعتا با توجه به اینکه سطح دسترسی به اطلاعات و اطلاعات افراد عادی نسبت به اشخاص حرفه‌ای بازار سرمایه و همچنین قدرت تحلیلشان پایین‌تر از افراد حرفه‌ای است‌، توصیه می‌شود از مشورت نهادهای دارای مجوز مشاوره سرمایه‌گذاری یا سبدگردانی مانند شرکت‌های کارگزاری، تامین سرمایه و شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

سنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*