خانه / بورس و سهام / تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی کرمانشاه

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی کرمانشاه

پتروشيمي كرمانشاه با قدمت نزديك به7 سال، بزرگ‌ترين واحد پتروشيمي در غرب كشور است كه با ظرفيت توليد 660 هزار تن محصول نهايي كود اوره، دومين توليد كننده بزرگ اين محصول مورد استفاده در صنعت كشاورزي در ايران به شمار مي‌رود. مجموع ظرفيت تولید کود اوره جهان حدود 200 میلیون تن در سال است که حدود دو درصد از آن به ایران اختصاص دارد. در مورد این شرکت 176 میلیارد تومانی، حضور 26 درصدی سهامداران خرد در ترکیب مالکیتی جلب توجه مي‌كند که در کنار نفت و گاز پارسیان با مالکیت 42 درصد و گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول) با مالکیت 21 درصد، سهامداران عمده شرکت محسوب می‌شوند. بر اساس اطلاعات تاریخی، شرکت حدود دو سوم محصول خود را به صورت صادراتی و يك سوم باقيمانده را در داخل به فروش می‌رساند.

با توجه به عدم محدوديت‌هاي قيمت گذاري در بخش صادرات، فروش خارجی سودآورتر از فروش داخلی است و تغییرات نرخ ارز و قيمت گاز هم تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر درآمدهای «کرماشا» دارد. جدول مقابل با لحاظ كردن يك سلسله از مفروضات، پيش‌بيني سودآوري شركت در سال جاري را ارائه كرده است: درخصوص مفروضات برآورد تحليلي بايد به چند نكته توجه داشت:

1 – ترکیب فروش بر مبنای عملکرد دوره‌هاي اخير (40 درصد داخلی و 60 درصد صادراتی) در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در بودجه اعلامی شرکت تنها 45 درصد از کل فروش در بخش صادرات منظور شده كه بنا به تجربه سال‌هاي گذشته يك برآورد محتاطانه از تركيب فروش در سال جاري به شمار مي‌رود كه احتمالا در طول دوره متناسب با عملكرد تعديل خواهد شد.

2 – در بخش فروش داخلي، «كرماشا» حدود 70 درصد محصول خود را با نرخ مصوب دولتي به شركت خدمات حمايتي كشاورزي و 30 درصد باقيمانده را به ساير متقاضيان (عمدتا از طريق بورس كالا) مي‌فروشد. بدين ترتيب در پيش‌بيني تحليلي با لحاظ كردن همين تركيب فروش در بخش داخلي، قيمت فروش اوره دولتي 6125 ريال در هركيلو و بخش باقيمانده معادل آخرین قیمت‌های فروش در بورس کالا (8674 ریال در هر کیلو) محاسبه شده است.

شركت در بودجه خود با اتكا بر احتمال افزايش نرخ فروش داخلي در سال جاري، قيمت فروش را 8745 ريال به‌طور يكسان در نظر گرفته كه تحقق آن منوط به توافق نهايي با سازمان خدمات حمايتي كشاورزي است. 2 – در بخش صادراتی قیمت اوره 350 دلار در هر تن لحاظ شده است. باید توجه داشت قیمت جهانی این محصول در پنج سال اخیر به‌طور میانگین در همين محدوده قرار داشته؛ بنابراين افت شديد 25 درصدي قيمت اين محصول در دو ماه اخير (تا مرز 300 دلار در هر تن) را احتمالا بايد يك رويداد مقطعي و فصلي ارزيابي کرد.

3 – نرخ تبدیل دلار برای فروش صادراتی سه هزار تومان در طول سال فرض شده است. این قیمت 14 درصد بالاتر از نرخ مصوب بودجه كل كشور و 7 درصد کمتر از قیمت‌های کنونی در بازار آزاد است. مبنای بودجه شرکت، نرخ تسعیر دلار 2900 تومانی است.

4 – قیمت فروش آمونیاک در بودجه تحلیلی برابر با فرضيه خود شركت در نظر گرفته شده كه با توجه به حجم كوچك آن از اهميت زيادي در تعيين درآمد فروش برخوردار نيست.

5 – مصرف گاز پتروشيمي كرمانشاه براي دستيابي به حجم توليد مفروض، حدود 483 ميليون متر مكعب است كه 58 درصد آن به صورت خوراك و 42 درصد به صورت سوخت در فرآيند توليد مصرف مي‌شود. اخيرا هيات وزيران مصوبه اي مبني بر تعيين نرخ 265 توماني به ازاي هر متر مكعب براي تمامی مصارف گاز پتروشيمي‌ها (اعم از سوخت و يا خوراك) داشته است كه با مبنا قرار دادن همين رقم (به اضافه عوارض 13 توماني در هر متر مكعب) و حجم مصرف مورد اشاره، هزينه گاز در سناريوي تحليلي برآورد شده است. شركت در بودجه خود هزينه مصرف هر متر مكعب گاز خوراك را 3445 ريال و هر متر مكعب سوخت را 859 ريال برآورد كرده كه مطابق توضيحات فوق نيازمند تعديل است.

6 – هزينه دستمزد با رشد 25 درصدي (متناسب با مصوبه شوراي عالي كار) نسبت به سال 92 و سربار (به جز استهلاك) با افزايش 20 درصد (متناسب با نرخ تورم) در ستون تحليلي محاسبه شده‌اند.

7 – هزينه‌هاي عمومي و اداري در سناريوي تحليلي با نرخ تورم مورد انتظار (20 درصد) نسبت به سال گذشته افزايش يافته‌اند.

8 – «کرماشا» در سال گذشته 900 میلیارد ریال سود تسعیر ارز در سرفصل ساير درآمدهاي عملياتي محقق کرده که در سال جاری با توجه به در نظر گرفتن نرخ ارز سه هزار توماني براي صادرات، طبیعتا درآمد مزبور دیگر وجود نخواهد داشت كه انعكاس آن را در ستون پيش‌بيني تحليلي و در سرفصل ساير درآمدهاي عملياتي مشاهده مي‌كنيد.

9 – درآمد سرمايه‌گذاري‌هاي شركت عمدتا از محل سود سپرده‌هاي بانكي تحصيل مي‌شود كه از انباشت نقدينگي در طول سال در حساب‌هاي بانكي تحصيل مي‌شود. «كرماشا» در بودجه خود درآمدي در اين سرفصل براي سال 93 شناسايي نكرده؛ حال آنكه در بودجه تحليلي 93 به‌رغم افزايش درآمد فروش شركت به دليل لحاظ كردن جانب احتياط، درآمد سرمايه‌گذاري مطابق عملكرد 92 منظور شده است. يادآور مي‌شود شرکت مطابق قوانین مالیاتی تا 10 سال از زمان آغاز فعالیت از مالیات معاف است.

با جمع‌بندی موارد مطرح شده می‌توان گفت، پتروشیمی کرمانشاه در صورت تحقق نرخ دلار 3000 تومانی و نیز عدم کاهش قیمت هر تن اوره از سطح ميانگين 350 دلار در كل سال، توانایی دستيابي به سود اعلامي سال 93 را حتی با فرض عدم اعطاي مجوز افزايش قيمت اوره دولتي و لحاظ كردن آخرين تغييرات قيمت گاز
خواهد داشت.

از این منظر مي‌توان گفت P/E سهام اين شركت در محدوده 4.4 واحد قرار دارد كه يك ارزش گذاري منطقي و كم ريسك براي سهام «كرماشا» محسوب مي‌شود. بدیهی است کارشناسان با تغییر مفروضات به وي‍ژه قیمت محصول داخلي و خارجي و نرخ ارز می‌توانند به برآوردهای متفاوتی در خصوص وضعیت سودآوري شرکت دست یابند.

محصولات پتروشيمي كرمانشاه مجمع پتروشيمي كرمانشاه سود سهام پتروشيمي كرمانشاه تحلیل نفت و گاز پارسیان تحلیل پترول تحلیل پتروشيمي كرمانشاه

شروين شهرياري
Shervin.shahriari@turquoisepartners.com

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*