خانه / بورس و سهام / بازاری که تعدیل های مثبت را می سوزاند + جزییات تعدیل مثبت شرکتها

بازاری که تعدیل های مثبت را می سوزاند + جزییات تعدیل مثبت شرکتها

 در روزهای اخیر بازار بیشتر تمایل به اصلاح و استراحت دارد و با دو روز مثبت شدن بازار نوسانگیرها تمایل به خروج و سیو سود دارند.

بازار در هفته ای که گذشت با افزایش عرضه ها در دو روز اول هفته و به ویژه یکشنبه همراه شد و با افت بیش از 1100 واحدی روز یکشنبه به کانال 74 هزار واحد رسید و در روز دوشنبه و سه شنبه با افزایش تقاضا روند بازار کمی بهبود یافت. در روزهای اخیر بازار بیشتر تمایل به اصلاح و استراحت دارد و با دو روز مثبت شدن بازار نوسانگیرها تمایل به خروج و سیو سود دارند. اما وضعیت تکنیکی شاخص از نگاه چارتیست های خوش بین می تواند تشکیل الگوی سر و شانه کف بدهد که با شکسته شدن خط گردن در 78 هزار واحد این الگو تایید می شود که برای قضاوت هنوز زود است.

اوضاع اقتصادی کشور در روزهای اخیر با رکود در بازارهای موازی همراه است. از طرفی بر اساس هدفمندی یارانه ها و قیمت های حامل های انرژی هزینه ها بالا رفته است و از طرفی با سیاست های انقباضی دولت شاهد کنترل تورم هستیم. از دید سیاسی نیز بازار همچنان منتظر نتایج مذاکرات می باشد. از دید اجتماعی نیز تعطیلات پایان هفته نیز در کم رمق بودن بازار بی تاثیر نبوده است.

اما گروه ها و نمادهای بازار …

گروه پالایشی پایان هفته پرتقاضایی را در نمادهای شاوان و شبندر تجربه کرد بحث تعیین نرخ سال 91 و کیفی سازی دوباره خبرهایی بودند که اقبال را به این گروه بر گرداند البته وضعیت بازار و گروه پالایشی به گونه ای نیست که انتظار یک رشد بزرگ را داشت. در همین گروه شسپا با رشد 6 درصدی به کار خود پایان داد. انتظار می رفت که شسپا تا محدوده 20000 ریال نیز رشد کند ولی عرضه های سنگین در این نماد اجازه این رشد را در کوتاه مدت نداد. در این گروه شبریز از دید تکنیکی تشکیل واگرایی مثبت داده است ضمن اینکه الگوی کنج برای این نماد دیده می شود که در صورت ادامه اصلاح تا 1850 برای خرید جذاب می باشد.

در گروه پتروشیمی در ابتدای هفته فارس بازگشایی شد و یکی از عوامل افت سنگین بازار را باید صف فروش فارس دانست در واقع بازار به تعدیل 45 درصدی فارس اهمیتی نداد. از طرف دیگر نمادهای دیگر مانند پارسان و تاپیکو نیز توانایی رشد را ندارند. در همین گروه مارون در مجمع خود 8000 ریال سود تقسیم کرد که حدود 3.5 تومان در سود تاپیکو تاثیر گذار است. در هفته ای که گذشت پتروشیمی جم به بازار بازگشت و در محدوده 17000 ریال داد و ستد شد. راه اندازی فازهای پارس جنوبی می تواند تولید جم را افزایش دهد. در بازارهای جهانی پلی اتیلن سنگین صعودی می باشد که می تواند برای جم، مارون و شاراک مثبت باشد. خراسان از لحاظ نسبت قیمت به درآمد و حمایت تکنیکالی برای سهامداری میان مدت جذاب می باشد. در بین نمادهای کوچک گروه، شکربن در صورتی که به 280 نزدیک شود برای نوسان گیران مناسب می باشد و بازدهی 15 درصدی و رشد تا حدود 320 از این سطح انتظار میرود از دید بلند مدت نیز در حمایت 0.618 فیبو قرار دارد. ضمن اینکه اندیکاتورها به سطوح حمایتی و کم ریسک رسیده اند.

در گروه لاستیکی افزایش سرمایه 100 درصدی پتایر بر روی کدال نشست که حاکی از افزایش سود شرکت برای سنوات آتی می باشد در واقع این افزایش سرمایه جهت راه اندازی پروژه رادیال سیمی می باشد که در شهریور ماه به صورت آزمایشی راه اندازی خواهد شد. قیمت جهانی کائوچو نزولی می باشد که نکته مثبتی برای این گروه است. پاسا یکی از بنیادی ترین شرکت های این گروه می باشد و در سال 93 برنامه افزایش سرمایه 275 درصدی را در دستور کار دارد ضمن اینکه در سال 92 به ازای هر سهم 480 تومان سود شناسایی کرده است و اولین پیش بینی سودآوری سال 93 به ازای هر سهم حدود 320 تومان می باشد که البته در گزارش های بعدی قابلیت تعدیل مثبت خواهد داشت.

در گروه بانکی ونوین با تعدیل 22 درصدی برای سال 92 همراه شده که در صورت افزایش DPS می تواند سبب افزایش سود نمادهایی مانند وساخت، وصنا، ثنوسا و … شود. در همین گروه بانک دی با نزدیک شدن به محدوده حمایتی خود مثبت شد. توصیه می شود دی را در محدوده 1650 تا 1700 ریال رصد کنید. وپست دیگر نماد این گروه می باشد که در محدوده 7000 ریال رنج می شود و برای صعود فعلا ناکام می باشد. وبصادر دیگر نماد این گروه همچنان برای رشد ناکام است شایعاتی وجود دارد که سود ناشی از فروش نیروگاه قائم صرف افزایش سرمایه شرکت می شود. وپاسار که از بنیادی ترین های گروه است در نمودار تکنیکال خط میانگین متحرک 100 روزه را شکسته و حمایت بعدی را در بازه 255 تا 265 در برخورد به خط 200 روزه و حمایت پیشین نمودار می بیند. نکته منفی نمودار اینجاست که زیر ابر کومو تثبیت شده که از اصلاح زمانی حکایت دارد.

در گروه غذایی در پایان هفته شاهد بازگشایی غپینو بودیم که با افزایش تقاضای بازار مثبت و صف خرید شد. در این گروه همچنان خبری از بازگشایی غمینو نیست. غبشهر و غمارگ نیز همچنان چشم انتظار افزایش قیمت روغن هستند و تا به حال دولت با این امر موافقت نکرده است. وبشهر نیز با قیمت بر درآمد 3.14 در حال معامله می باشد و برخی از تحلیل گران بنیادی بر روی این سهم مثبت هستند دلیل عدم رشد این نماد را باید غیر عملیاتی بودن بخش عمده ای از سود این شرکت بدانیم. غاذر در جریان نزولی قرار گرفته که خط روند نزولی حمایتی در نمودار سهم دیده می شود و حکایت از آن دارد که در حدود قیمت 305 تا 310 تومان برای نوسان گیران می تواند مناسب باشد.

گروه سیمانی همچنان منتظر افزایش قیمت سیمان هستند باید گفت که این امر به احتمال قوی از اول تیر ماه اجرایی خواهد شد و در بیشتر شرکت ها که نرخ سیمان را در بودجه خود افزایش داده اند نمی تواند تاثیر گذار باشد و فقط این خبر می تواند برای چند روزی برای این گروه با توجه به جو روانی ایجاد شده مثبت باشد.

البته ناگفته نماند که در صورت عدم افزایش قیمت سیمان شرکت هایی که نرخ سیمان را افزایش داده اند با کاهش سود مواجه خواهند شد. سغرب پیش از این واگرایی منفی داشت که سبب شد تا کف کانال در برخورد با خط روند افت داشته باشد ولی از این محدوده مورد حمایت قرار گفت. علاقه مندان به این نماد در صورتی که در زیر 700 تومان بازهم فرصت خرید داد با رعایت حد ضرر 5 درصد و حد سود 10 درصد می توانند خرید کم ریسکی داشته باشند.

در گروه قند و شکر در روز سه شنبه شایعه افزایش کارمزد شکر تصفیه شده سبب رشد این گروه شد. از دید نموداری اغلب نمادهای این گروه در حال زدن سقف ها و کف های پایین تری هستند و پیشنهاد می شود تا زمان مثبت بودن این گروه همراهی کنید و همراه با افزایش عرضه ها می توان شناسایی سود کوتاه مدت کرد.

در گروه معدنی افت سنگ آهن جهانی نکته منفی می باشد که پیش از این به آن پرداختیم. در این گروه کنور در مجمع خود 1100 ریال سود تقسیم کرد و کچاد در روز شنبه جهت برگزاری مجمع متوقف خواهد شد. فروش سنگ آهن مرکزی به فخوز نیز همچنان پرحاشیه می باشد در واقع ساکنان این منطقه به این واگذاری معترض هستند و دلیل آن را واگذاری از بخش دولتی به خصوصی می دانند. کروی در این گروه ریسک کمتر و سطح قیمتی جذاب تری نسبت به سایرین دارد. حمایت 220 تا 225 تومانی در کروی سطح کم ریسکی برای خریداران می باشد و سهامداری روی این نماد با رعایت حد ضرر 200 تومانی ریسک به ریوارد مناسبی خواهد داشت. هدف میان مدت سهم 290 ارزیابی می شود.

در گروه فلزی بازگشایی ارفع در هفته ای که گذشت با افزایش عرضه ها و روند منفی همراه شد که با حمایت حقوقی عرضه ها جمع آوری و قیمت رشد کرد. در واقع پیش بینی زیان برای سال 92 و تعدیل منفی 14 درصدی برای سال جاری سبب این بی اقبالی حقیقی های شد. در همین گروه ذوب تا محدوده حمایتی 3700 ریال افت کرد و سپس حمایت شد. ذوب از دید تکنیکالی وضعیت مناسبی ندارد ولی از دید بنیادی وضعیت شرکت رو به بهبود است در واقع تغییرات مدیریتی شرکت همزمان با رشد بنیادی شرکت همراه شد و اینجاست که تاثیر مدیریت کارآمد احساس می شود.

در گروه سرمایه گذاری وبیمه طی شفاف سازی عنوان کرد که در نظر دارد پروژه گلستان را بسازد و از فروش پشیمان شده است در واقع وبیمه ناکام بزرگ طی چند ماه گذشته بوده است که از 2200 ریال تا 1130 ریال افت کرده است و هم اکنون در کف تکنیکالی می باشد ولی برای رشد مجدد با انبوهی از مقاومت ها روبرو است. وصنا در هفته گذشته مورد استقبال بازار قرار گرفت و دلیل آن را باید در تعدیل مثبت ونوین جست و جو کرد. وتوصا در گزارش حسابرسی 6 ماهه 27 تومان پوشش داده و در سطح فعلی برای سهامداری کم ریسک می باشد.

وسپه 200 تا 215 تومان حمایت مهمی دارد و با رعایت حد ضرر 190 تومانی مناسب می باشد. این نماد هم اکنون روی خط 200 روزه قرار گرفته و در صورت افت بیشتر حمایت خط روند بلند مدت را در حدود 200 تومان در پیش دارد البته روند این نماد در صورتی که سطوح حمایتی از دست بروند با توجه به وضعیت گروه معدنی و فلزی می تواند فرسایشی باشد.

در گروه خودرو سازها حرف برای گفتن زیاد هست چه از دید نموداری و چه از دید بنیادی. پیش از هر چیز شایعات و جلسات افزایش قیمت خودرو هر روز نوساناتی را به این گروه تحمیل می کند. در صورتی که قیمت خودرو افزایش یابد خودرو ساز ها با تعدیل مثبت همراه می شوند و از طرفی دولت تا به حال از افزایش قیمت خودرو طفره می رود. در این گروه خساپا از دید نموداری به محدوده حمایتی خود در حال نزدیک شدن است ولی در مکدی سیگنال خروج داده است. خزامیا تا زمانی که بالای 1500 ریال معامله می شود روند صعودی آن امیدوار کننده است همان طور که پیش از این به بررسی وضعیت بنیادی سهم پرداختیم این شرکت علاوه بر نداشتن زیان انباشته بر خلاف دیگر هم گروهی ها مبلغ 117336 میلیون ریال سود انباشته نیز دارد. خکاوه که تا مرز مقاومت 1050 ریالی خود پیش رفته بود با افزایش عرضه به محدوده 90 ریال بازگشت.

رمپنا و بمپنا که در یک وضعیت اصلاحی قرار گرفته اند با شایعه دوبارۀ دریافت مقداری از مطالبات، پایان هفته سبزی را پشت سرگذاشتند. رمپنا در صورت دریافت مطالبات خود می تواند در وضعیت مناسبی قرار بگیرد ولی بعید به نظر می رسد که دولت به زودی مطالبات این غول پیمانکاری و نیروگاهی را پرداخت کند.

در گروه ارتباطات خبر استفاده همراه از سیستم “3 جی” سبب اقبال بازار به این نماد شد و همین امر سبب اقبال به اخابر شد. باید گفت که اخابر مالک 66 درصد از همراه است و بخش عمده سود شرکت را همراه تامین می کند. افزایش اکثریت قبض ها در طی ماه های گذشته حکایت از رشد سودآوری این شرکت ها از محل یکسان سازی تعرفه ها و رشد تعرفه های درون شهری و کاهش تعرفه های بین شهری دارد. بررسی نموداری این نماد در روز چهارشنبه در بخش تکنیکال سایت قرار گرفت.

در گروه حمل و نقلی نیز شنیده های مثبتی از حسینا به گوش می رسد ولی همچنان از بازگشایی سهم خبری نیست. حخزر نیز که یک شرکت حمل و نقل دریایی است فعلا در محدوده 5500 تا 6500 نوسان می دهد. بر اساس شفاف سازی شرکت این نماد می تواند از طریق تسعیر نرخ ارز اندکی سود خود را افزایش دهد.

گروه انفورماتیک نیز از دیگر نمادهای بازار هستند که فعلا در حاشیه قرار دارند. مداران طی هفته های اخیر افت قابل ملاحظه ای داشته است. سیستم نیز در هفته ای که گذشت در مجمع 500 ریال سود تقسیم کرد. رانفور نیز پس از افزیش سرمایه هفت روز است که مثبت معامله می شود و در شفاف سازی عنوان کرده است که نرخ کارمزدهای قرارداد شتاب طی سال مالی جاری هیچ گونه افزایش یا کاهشی نمی یابد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*